افزایش ۴۰ درصدی سپرده های بانکی و خروج پول از بورس

به گزارش رصد روز، حدود یک ماه از آمار منتشر شده درباره افزایش سپرده های بانکی، توسط بانک مرکزی می گذرد. آمار های منتشر شده حاکی از افزایش ۴۰ درصدی سپرده های بانکی در شهر تهران است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که امسال با رشد بازار بورس، بسیاری از مردم ترجیح دادند پول های خود را از بانک ها خارج کرده و وارد بازار بورس یا دلار کنند!

داده‌های بانک مرکزی وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان مهر سال ۱۳۹۹ نشان می دهد که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۳۳۳۸۰.۵ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۹۶۵۴.۹ هزار میلیارد ریال (۴۰.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۶۲۱۷.۷ هزار میلیارد ریال (۲۲.۹ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

البته بانک مرکزی دلیل افزایش تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران را استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران و عمده فعالیت‌های بانکی آن‌ها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران، می‌داند.

برخی از کارشناسان معتقدند افزایش سپرده‌های بانکی نشان دهنده بازدهی نامناسب سایر بازارهاست. از این رو مردم ترجیح می‌دهند سرمایه خود را وارد بازاری امن با امنیت بالا کنند.

 

مسئله ای که در اینجا مورد توجه قرار می گیرد، این است که اوایل سال ۹۹ بازار سرمایه محلی برای چند برابر کردن سرمایه های مردم بود. اما آمار های بانک مرکزی نشان از افزایش سپرده های بانکی می دهد.

افزایش سپرده های بانکی با نزول بازار بورس!

حال یک سوال در ذهن نقش می بندد: افزایش ۴۰ درصدی سپرده های بانکی در سال ۹۹ مربوط به دوران نزول بورس است؟

 یوسف کاووسی کارشناس و تحلیلگر اقتصادی می‌گوید: دلیل افزایش سپرده‌های بانکی ، خروج پول‌ها از بازار بورس است. باتوجه به اینکه در سایر بازار ها مثل خودرو، ارز، طلا و مسکن رکود همراه با نزول قیمت مشاهده شده لذا مردم به سمت سپرده‌های بانکی رفته اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر پول مردم در بورس نصف شده و رو به نزول است. زمانی که مردم با شکست بورس مواجه شدند و راهی برای سرمایه گذاری مجدد در بازار‌های موازی نداشتند. از این رو برای امن نگه داشتن سرمایه خود، پول‌های خود را روانه بانک‌ها کردند.

کاووسی تصریح کرد: دلیل بانک مرکزی برای رشد نقدینگی در بانک ها درست است، اما دلیل اصلی نیست!

البته برخی از کارشناسان مخالف این نظر بوده و معتقدند، افزایش سپرده‌های بانکی با افزایش نقدینگی در جامعه همراه بوده و برای اقتصاد کشور سم است!

اگر چه آمارها از افزایش سپرده های بانکی در طول یک سال گذشته خبر می دهد اما میزان تسهیلات اختصاص پیدا کرده به واحدهای تولید رشد چندانی نداشته است.

 افزایش سپرده های بانکی، نتیجه رشد نقدینگی !

عبدالهی کارشناس اقتصادی در خصوص دلایل افزایش سپرده های بانکی توسط مردم اظهار کرد: افزایش ۴۰ درصدی سپرده های بانکی ناشی از رشد نقدینگی در کشور است. البته باید در نظر داشت که این نقدینگی تبدیل به پول یا شبه پول شده است.

وی ادامه داد: شبه پول به طور عمده در بلند مدت برای رسیدن به بازدهی  و سود است. اما پول تبدیل به کالاهای مختلف در کشور می شود.

این کارشناس و تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که پول سپرده شده در بانک بلند مدت بوده است یا کوتاه مدت؟ درصورتی که پول سپرده شده در بانک تبدیل به سپرده جاری شده باشد، می توان گفت علت آن شرایط تورمی در کشور است. اما در صورتی که تبدیل به شبه پول و بلند مدت  شده باشد، نمی توان از تورم انتظار کاهش داشت. رشد ۴۰ درصدی سپرده های بانکی، در نقل و انتقالات پول تاثیری ندارد اما رشد نقدینگی در کشور موجب افزایش تقاضای کالاها در کشور و رشد نقدینگی می شود‌.

در پایان باید گفت؛ شاید رشد سپرده‌های بانکی در ظاهر امری مثبت به نظر برسد، اما از در بلند مدت تاثیر منفی دارد و موجب از هم گسیختن اقتصاد کشور می شود؛ چرا که با افزایش سپرده های بانکی  روز به روز  میزان نقدینگی در کشور بیشتر شده و برای اقتصادکشور بحران آفرین می شود.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا