ته مانده حسابهای بانکی به رقم نجومی رسید/ مبلغ قابل برداشت حساب را چه کسی تعیین می کند؟

به گزارش رصد روز ، ته مانده حسابهای بانکی و مبلغ قابل برداشت از حساب مسئله ایست که حالا جمع آن به یک رقم نجومی رسیده است.

ته مانده حسابهای بانکی ۲ هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان

 

طبق گزارش شاپرک آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که بیش از ۴۰۹ میلیون کارت بانکی فعال در کشور وجود دارد، به طور متوسط هر ایرانی بالای ۱۸ سال بیش از هفت کارت بانکی دارد. خانوارهای شهری نیز به‌طور متوسط بیش از ۱۰ کارت به نام‌شان دارند که پنج عدد از کارت‌ها غیرفعال است.

طبق گزارش مرکز آمار ایران حدود ۱۸٫۲ میلیون خانوار در شهرها زندگی می‌کنند؛ از آنجایی که هر خانوار شهری پنج حساب دارد که از آن استفاده نمی‌کنند، حدود  ۹۱ میلیون حساب در شبکه بانکی کشور بلا استفاده است.

براساس پیگیری‌‌‌های تجارت‌نیوز، بانک‌های مختلف مبلغی بین ۱۰ تا ۵۰ هزار تومان را در حساب هر مشتری بلوکه می‌کنند که قابل برداشت از طریق دستگاه کارتخوان و ATM نیست.

مبلغ قابل برداشت را چه کسی تعیین می کند؟ 

 

اگر میانگین ته مانده‌ی حساب هر مشتری را ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم  با در نظر گرفتن ۹۱ میلیون حساب بلااستفاده، میزان پولی که در شبکه بانکی راکد شده حدود ۲۷۳۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

سال ۹۶ قرار بود که حساب‌های سپرده قرض‌الحسنه بدون گردش مالی برای پس حداقل سه سال، حساب‌های سپرده قرض‌الحسنه جاری بدون گردش مالی از طریق ارائه آخرین برگه چک برای پس حداقل یک سال، حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی بدون گردش مالی پس از حداقل دو سال بسته شوند.

با اینکه برای برخی از مشتریان پیامکی با محتوای «مشتری گرامی لطفاً به منظور تعیین تکلیف و بستن حساب‌های مازاد خود، ظرف مدت یک هفته اقدام کنید.» ارسال شد، اما به نظر می‌رسد مردم برای بستن حساب‌های خود اقدام نکردند. به نظر می‌رسد همه گیر کرونا یکی از علت‌های عدم مراجعه مردم به بانک‌ها است.

   ارزش دارا یکم امروز 28 دی 1400

اپراتور بانک آینده به تجارت‌نیوز می‌گوید: بسیاری از مردم به علت سخت بودن مراحل بستن حساب، از این کار امتناع می‌کنند و ترجیح می‌هند که ۱۰ هزار تومان ته حسابشان بماند.

کاربران توییتر فارسی نیز به موضوع ته مانده حساب‌ها اعتراض داشتند و کاربری نوشت: «مشخص نیست مبلغ قابل برداشت حساب رو کی تعیین میکنه؟ چرا باید ۵۰ هزارتومن ته حساب من بمونه…؟»

«امروز بانک سامان ۸۵ تومان ته مانده این حساب رو هم برداشت کرد. قشنگ ته حساب رو لیس زد. ما چیکار کنیم آخر؟»

«کلی کارت دارم که برای حقوق باز کردم و ته هر کدوم ۱۰، ۲۰ تومن مونده بانک‌ها چه سودی میبرن»

 

منبع؛ تجارت نیوز

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا