خداحافظی با واردات به نام کودک و پیرزن با صدور کارت بازرگانی هوشمند

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، وزیر صمت با بیان این که با صدور کارت بازرگانی هوشمند دیگر نمی توانند به نام یک کودک ۵۰۰ میلیون دلار کالا صادر کنند گفت: در این سامانه ۲۵ استعلام از ۲۰ دستگاه کمتر از یک ساعت دریافت می شود.

 سید رضا فاطمی امین در مراسم رونمایی از کارت بازرگانی هوشمند در وزارت صنعت اظهار داشت:  کارت بازرگانی هوشمند یکی از زیر سامانه های سامانه تجارت است. یکی‌ از مهم‌ترین سامانه ها سامانه جامع تجارت است.

وزیر صمت افزود: حاکمیت ۴ کار اصلی باید انجام دهد. یکی اولویت گذاری در بخش های مختلف است، دوم تنظیم‌های و‌قواعد گذاری برای اقتصاد، سوم‌تسهیل گری فعالیت ها و‌چهارم هم نظارت است.

وی ادامه داد: وقتی سامانه جامع تجارت کامل شود، روش حکمرانی ما نیز عوض‌می شود. مثل کارت بازرگانی. با این روش دیگر خبری نمیشنویم که به نام‌یک پیرزن یا کودکی ارقام بالایی صادر یا وارد کشور کنند. بنابراین هر کسی بر اساس مشخصات لازم کارت بازرگانی دریافت می کند.

وزیر صمت تصریح کرد: بنابر این قواعدی میگذاریم که بر اساس آن کارت بازرگانی دریافت شود، ‌و بعد باید به دنبال تسهیل باشیم.  نکته قابل توجه این است که در این سامانه ۲۵ استعلام از  ۲۰ دستگاه کمتر از یک ساعت دریافت می شود.

فاطمی امین گفت: در بخش نظارت نیز با راه اندازی این سامانه و‌ هوشمند شدن دریافت کارت بازرگانی راه بسیاری از مفاسد بسته شده، حذف رانت و‌ امضای طلایی نیز محقق می‌شود. پیگیر هستیم و‌ از امروز با این کار در بخش کارت بازرگانی این رانت ها حذف می شود.

وی در مورد آمار تجارت کشور گفت: وضعیت صادرات کشور بسیار مناسب است و رقم ۴۰ میلیارد دلار را قطعا رد کرده ایم.

وزیر صمت گفت: از روزی که کار را شروع کردیم موانع صادراتی بررسی و‌ مصوب و‌ ابلاغ شد. ‌‌وظیفه ما این است که تا جای ممکن تلاش کنیم قید و بندها را برداریم و‌ با این کار فرصت های زیادی پیش روی قرار می‌گیرد.

فاطمی امین خاطر نشان کرد: باید با سرعت ‌‌و دقت بیشتری فضای کسب و‌کار را حمایت کنیم زیرا با این اقدامات بسیاری از مشکلات اشتغال و‌تنظیم بازار و .. تسهیل می شود.

وی در پایان تاکید کرد: خوشبختانه با این اقدام صدور و ‌تمدید کارت بازرگانی منوط به پرداخت مالیات بوده و امضای طلایی حذف شده، بنابراین دیگر شاهد آن  نخواهیم‌بود که به نام یک کودک ۵۰۰ میلیون دلار صادرات انجام شود.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا