قالیباف: برای مجلس مشکلات مردم و گرانی‌ها اهمیت دارد نه حاشیه‌ها

به گزارش رصد روز، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر و اخطار نماینده مردم شهرضا درخصوص دلایل عدم حضور وزیر کشور برای پاسخ به سوال در مجلس گفت: وزیر کشور برای تأخیر حضورش نامه کتبی نوشته است. هر چند دو روز قبل به صورت شفاهی این موضوع را اعلام کرده بود، اما اعلام شفاهی قبول نشد و نامه کتبی ارسال شد و هیات رئیسه آن را پذیرفت و براساس آیین نامه داخلی مجلس ۱۰ روز فرصت برای حضور داده شد.

سمیه محمودی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲ مرداد ماه ۱۴۰۲) مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: اخطار من براساس اصل ۸۸  قانون اساسی و تذکر من براساس ماده ۲۰۷ آیین نامه داخلی است، بیش از یک سال است که ۲ سوال از وزیر کشور مطرح کرده ام، اکنون آقای جوکار باید پاسخ دهند که چرا از این دو سوال تنها یکی مطرح شد.

نماینده مردم شهرضا در مجلس یازدهم ادامه داد: سوال من دی ماه سال ۱۴۰۱ در مجلس به عنوان سوال ملی اعلام وصول شد، چرا پس از ۸ ماه امروز از دستور کار خارج شده است؟ هیات رئیسه به قرآن سوگند یاد کرده است. در ماده ۲۰۷ آیین نامه داخلی آمده است اگر وزیر عذر موجه داشته باشد، می تواند در جلسه حاضر نشود، اعلام کنید تا من و همکاران و مردم بدانند چه دلیل موجهی برای عدم حضور وزیر کشور در جلسه وجود داشته است؟ هر چند وی از قبل اعلام کرده بود که برای پاسخگویی در مجلس حاضر نمی شوم!

وی گفت: شما مدیون خون شهدا و قرآنی که به آن قسم یاد کرده اید، هستید که اعلام کنید دلیل موجه بودن غیبت وزیر کشور در صحن چیست؟ البته اگر من نیز جای ایشان بودم، پاسخ نمی دادم، زیرا کشور را به چالش کشیده و اکنون پاسخی برای مردم ندارم. مجلس تضعیف شده و بیش از این مجلس را تضعیف نکنید. عده ای در تریبون های ماه محرم علیه مجلس صحبت می کنند، سکوت شما معنایی ندارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم عنوان کرد: کسانی که مدعی نظام و انقلاب و رهبری هستند، هیچ هزینه ای برای انقلاب و نظام نداده اند، اما من که اینجا نشسته ام، بدبختی و یتیمی کشیده ام تا مسائل مردم را بیان کنم. به مردم اعلام می کنم تا زمانی که ما هستیم، اجازه نمی دهیم رفیق بازی و باندبازی جای مسائل اصلی را بگیرد. اجازه نمی دهیم حق این مردم ضایع شود. مردم حق دارند بدانند چرا وزیر کشور در جلسه حاضر نشده است. درخواست دارم مطابق اصل ۸۸ قانون اساسی و ۲۰۷ آیین نامه داخلی علت این عدم حضور را توضیح دهید. در کدام سفر حاضر هستند؟ یا جلسه اضطراری برای ایشان در کجا پیش آمده که آن را اعلام می کنند؟ بی اعتنایی و بی احترامی شدیدی به این مجلس شده و من مقصر اصلی را شما و اعضای هیات رئیسه می دانم.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این نماینده گفت: هیات رئیسه مطابق آیین نامه داخلی عمل کرده، در بند ۵ ماده ۲۰۷ آیین نامه داخلی آمده است که اگر وزیری که برای سوال باید در مجلس حاضر شود، به صورت کتبی قبل از فرا رسیدن زمان حضور، علت عدم حضور خود را اعلام و هیات رئیسه مجلس اگر آن را موجه بداند، می تواند ۱۰ روز زمان را تمدید و پس از ۱۰ روز حتما باید حاضر شود. وزیر کشور نامه کتبی نوشته است. هر چند دو روز قبل به صورت شفاهی اعلام کرده، اما اعلام شفاهی قبول نشده است. نامه کتبی ارسال شد و هیات رئیسه آن را پذیرفته و ۱۰ روز فرصت داده است.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه اعلام کردید مجلس در رابطه با وزیر کشور تضعیف شده است، این را خیلی صریح باید بگویم و تذکری نیز به آنهایی بدهم که از برخی تریبون ها مسائلی را مطرح می کنند. بار دوم است که این موضوع را در صحن مجلس عنوان می کنم، قصد دارم آن را تکمیل کنم. بندهای ۲، ۴، ۶ و ۷ بخشنامه معاون سیاسی وزارت کشور خلاف قانون بوده و شخص وزیر کشور نیز آن را خلاف قانون دانسته و آن را اصلاح کرد و کتبی نیز در این خصوص به مجلس نامه نوشت.

رئیس قوه مقننه کشورمان عنوان کرد: مجلس هیچ وقت از وزیر کشور نخواسته و فشاری وارد نکرده که معاون سیاسی خود را تغییر دهد، وزیر کشور از من خواست که وساطت کنم که یک هفته تا ۱۰ روز برای وی فرصت بگیرم تا معاون مربوطه را جابجا کند. مردم بدانند مجلس چنین حرفی نزده و خواسته وزیر کشور از مجلس بوده است. من نیز در جلسه غیرعلنی از شما خواهش کردم اجازه دهید تا این کار انجام شود. اکنون عده ای در پشت تریبون ها خصوصاً در این ایام پیدا می شوند که قانون را تشخیص داده و ابلاغ قانون می کنند و حرف های خلاف می زنند. به این افراد تذکر می دهیم، آنها وظیفه ندارند موضوعی خلاف قانون را در مجالس عزای حضرت اباعبدالله (ع) بیان کنند.

دکتر قالیباف ادامه داد: مجلس طبق روال قانونی مسیر خود را می رود، حتما به حاشیه ها نمی رویم، برای ما موضوع مردم و مشکلات مردم اهمیت دارد. امروز گرانی ها موضوع مردم است. در این ایام ماه محرم، قیمت مرغ، بحث گوشت و مشکلات دیگر موضوع مردم است. طبیعتاً رسیدگی هایی که باید انجام شود، افرادی که در بیرون به دنبال این هستند که به مجلس تهمت زده و  مجلس را به حاشیه ببرند و فکر می کنند ما دغدغه فردی داریم، بدانند که هرگز چنین چیزی نیست و من امروز این مسئله را به صورت روشن و شفاف مطرح کردم تا عزیزان توجه کنند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا