مذاکره روسیه و آمریکا در مورد ایران و برجام

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، مذاکره در مورد ایران و برجام، موضوع گفتگوی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با معاون وزیر امور خارجه روسیه بود.

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه درباره برجام و مذاکرات وین برای احیای این توافق بین‌المللی، در مسکو دیدار و رایزنی کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه روزهای هشتم و نهم ماه سپتامبر (دیروز و امروز) با رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران دیدار و رایزنی کرده است.

در این رایزنی‌ها، نیکلای اسپاسکی، معاون شرکت دولتی روس اتم و د.هایزنگ معاون وزیر انرژی آمریکا شرکت داشتند و دو طرف درخصوص دورنمای احیای کامل طرح جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران (برجام) گفت و گو کردند.

مذاکره در مورد ایران و برجام

در ادامه بیانیه آمده است: دو طرف بر پایبندی به ادامه همکاری در چارچوب مذاکرات وین با شرکت همه طرف‌های شرکت‌کننده در برجام ازجمله ایران و نیز نمایندگان آمریکا در آن تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: «در این رابطه آمادگی تهران برای بازگشت هرچه سریعتر به میز مذاکرات نقش مهم دارد.»

در رایزنی ریابکوف و مالی، بر لزوم اقدامات عملی برای احیای برجام برمبنای مذاکراتی که از ماه آوریل تا ژوئن ( فروردین تا خرداد ) صورت گرفت، تاکید شد.

در این رایزنی همچنین به نقش قابل توجه و سازنده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روند تثبیت و ازسرگیری اجرای برجام اشاره و بر عزم برای ادامه حمایت از فعالیت های آژانس در اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تاکید شد.

سفر نماینده آمریکا به روسیه و فرانسه برای مذاکره در مورد ایران

پیشتر اعلام شده بود که رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران برای رایزنی درباره برنامه هسته‌ای ایران به روسیه و فرانسه سفر می‌کند و روسیه نیز برای مذاکره با طرف آمریکایی درباره برجام اعلام آمادگی کرده بود.

دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد؛ رابرت مالی و هیاتی کوچک از هفتم تا دهم سپتامبر (۱۶ تا ۱۹ شهریورماه جاری) به مسکو و پاریس سفر می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هدف از سفر رابرت مالی، مشورت با شرکای روسی و اروپایی در مورد برنامه هسته ای ایران است تا به توافقی در مورد بازگشت متقابل به برجام دست یابند.

توئیت سرپرست هیات روسیه در مذاکرات وین

میخائیل اولیانوف، دیپلمات روس و سرپرست هیات روسیه در مذاکرات وین نیز در واکنشی به بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا ، توئیت کرد که طرف روسی آماده است با همتایان آمریکایی خود درباره برجام مذاکره کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که از زمان روی کار آمدنش وعده بازگشت به تعهدات برجامی را داده و به رغم برگزاری شش دور مذاکرات وین، وعده خود را هنوز عملی نکرده است.

سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در تماس تلفنی امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود گفت: ما با مذاکره مفید مخالفتی نداریم اما برنامه و نتیجه مذاکره باید لغو تحریم‌ها علیه ایران باشد، مذاکره برای مذاکره بی‌فایده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه در جمع سفرا و روسای نمایندگان خارجی مقیم تهران با بیان اینکه دولت سیزدهم مذاکره را یک ابزار موثر دیپلماسی می‌داند، گفت: ما به هیچ وجه از مذاکره فاصله نخواهیم گرفت.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: آمریکایی‌ها صدمه اصلی را به برجام وارد کردند و نه تنها متهم، بلکه مجرم اصلی در نقض برجام هستند.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا