پیش بینی وضع فردا یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ / هشدار بارش تگرگ و باران در ۱۳ استان کشور

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، پیش بینی وضع فردا یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۱، سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به افزایش آلودگی ناشی از گردوخاک در ۱۸ استان، از بارش باران و احتمال تگرگ طی امروز و فردا در ۱۳ استان خبر داد.

پیش بینی وضع فردا یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۱

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: امروز (۲۰ فروردین ماه) با انتقال توده گردوخاک از کشورهای غربی همسایه به مناطقی از شمال غرب، غرب، جنوب غرب به‌تدریج در بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش کیفیت هوا و کاهش دید انتظار می رود.

صادق ضیاییان افزود: بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی، در بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. این شرایط یکشنبه (۲۱ فروردین ماه) در نواحی مرکز، جنوب، دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق، شرق، جنوب شرق و روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۳ و ۲۴ فروردین ماه) علاوه بر نواحی ذکر شده در نواحی شمال غرب و غرب کشور انتظار می‌رود.

وی در ادامه گفت: امروز (۲۰ فروردین ماه) در بخش‌هایی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، زنجان، همدان، مرکزی، لرستان، قم، ارتفاعات و دامنه ‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در بخش‌هایی از مرکز و شمال شرق کشور ابرناکی و بارش خفیف باران پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: یکشنبه سامانه بارشی در سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز، شمال شرق و با شدت کمتر در بخش هایی از شمال غرب فعالیت خواهد داشت و اواخر وقت آن روز از شمال شرق کشور خارج خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت دمای کشور گفت: طی روزهای دوشنبه و سه شنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل افزایش محسوس دما بین ۸ تا ۱۴ درجه سانتیگراد و چهارشنبه کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان امروز تنگه هرمز و یکشنبه و دوشنبه نواحی مرکزی خلیج فارس و تنگه هرمز مواج خواهند بود همچنین یکشنبه و روزهای سه شنبه و چهارشنبه دریای خزر مواج پیش‌بینی می‌شود.

افزایش آلودگی و گرد و غبار در 18 استان

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۰  و ۲۱ فروردین ماه)  اهواز با دمای ۳۶  درجه سانتیگراد گرم‌ترین و ارومیه با  دمای ۵ و  ۶ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۲۱ فروردین ماه) نیمه‌ابری همراه با وزش باد گاهی وزش باد شدید و احتمال بارش پراکنده با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و طی ‌روز دوشنبه ( ۲۲ فروردین ماه) صاف گاهی همراه با وزش باد با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران برای امروز (۲۰ فروردین ماه) آسمان نیمه ابری تا ابری و غبار آلود، از بعدازظهر در بعضی ساعات بارش باران و وزش باد، گاهی رگبار و رعد و برق و در مناطق مستعد بارش تگرگ و باد و گردوخاک پیش بینی می شود.

 بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، برای روز یکشنبه (۲۱ فروردین ماه) در نیمه شرقی بارش پراکنده و در سطح استان وزش باد گاهی وزش باد شدید در برخی مناطق همراه با خیزش گردوخاک مورد انتظار است.

برای روزهای دوشنبه تا چهارشنبه (۲۲ تا ۲۴ فروردین ماه) در ساعات بعدازظهر به ویژه در روز سه شنبه وزش باد، گاهی وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

از لحاظ دمایی شنبه شب و یکشنبه کاهش نسبی دما و از دوشنبه تا چهارشنبه شاهد افزایش دما خواهیم بود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه‌های فرودگاه مهرآباد، فرودگاه امام و ورامین با  بیشینه دمای ۲۶  درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران فردا (۲۱ فروردین ماه) نیمه‌ابری، در صبح بارش پراکنده و به‌تدریج کاهش ابر و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۲ و حداکثر دمای ۲۳ درجه سانتیگراد و طی ‌دوشنبه (۲۲ فروردین ماه) صاف و در بعداز ظهر وزش باد با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

پیش بینی وضع فردا 21 فروردین 1401

 اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۱

نوع مخاطره: رگبار باران همراه با وزش باد شدید موقت، رعدوبرق، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰: آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، گیلان، مازندران، ارتفاعات گلستان، قزوین، البرز، تهران و سمنان.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۱: مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای برون‌شهری، احتمال آب‌گرفتگی محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و کاهش دید.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو.

توصیف سامانه دوم: توسعه گردوخاک

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰

نوع مخاطره: وزش باد شدید موقت و انتقال گردوخاک از کشورهای همسایه غربی

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰: تهران، اصفهان، البرز، زنجان، سمنان، قزوین، کرمان، یزد، لرستان، مرکزی، همدان، قم، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد.

توصیه: اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز به ویژه برای افراد آسیب‌پذیر، اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص پیشگیری از خسارات احتمالی به تأسیسات حساس به گردوخاک.

هواشناسی فردا 21 فروردین 1401

توصیف سامانه: توسعه گردوخاک 

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰

نوع مخاطره: وزش باد شدید موقت و انتقال گردوخاک

منطقه اثر: کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان.

اثر مخاطره: انتقال گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد

توصیه: اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای کلیه گروه‌های سنی، اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص پیشگیری از خسارات احتمالی به تأسیسات حساس به گردوخاک.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا