چرا دلار در هفته گذشته سیر نزولی در پیش گرفت؟

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، نرخ دلار در هفته گذشته تحت تاثیر اخبار مربوط به مذاکرات، نزولی شد.

روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه لیندا توماس گرینفیلد، سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، از پیشرفت‌های قابل توجهی در حل موانع باقی مانده در روند نشست‌های هسته‌ای وین سخن گفت.

در همین راستا ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی خبری با اهالی رسانه در خصوص مذاکرات بازگشت به برجام گفت: ما همچنان متعهد به بررسی امکان بازگشت متقابل به پایبندی مشترک به برجام هستیم به این دلیل که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ما است.

در پی انتشار همین اخبار نیز نرخ قیمت دلار در فضای غیر‌رسمی بازار با کاهشی ۱۳۰ تومانی نسبت به نرخ‌های ابتدای هفته به رقم ۲۸ هزار و ۵۰ تومان رسید.  در هفته‌ای که گذشت بازار ارز تهران فضای خلوتی را تجربه کرد. بازار که از روز‌های ابتدایی هفته گذشته دچار کاهش حجم معاملات شده بود در روز‌های میانی هفته به نوعی به خواب فرو رفت.

تنها نرخ‌های ارائه شده جهت خرید و فروش ارز‌های شاخص در حجم کم و به صورت خانگی و در گروه‌های مجازی این معامله‌گران مطرح می‌شد. عموم نرخ‌های ارائه شده مذکور جهت فروش اسکناس دلار حوالی ارقام ۲۸ هزار و ۵۰ تا ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان نوسان می‌کرد.

در زمینه فروش اسکناس یوروی آزاد نیز این نرخ‌ها‌ محدوده قیمتی ۲۹ هزار و ۹۰۰ تا ۳۰ هزار تومان را هدف قرار داده بودند. اما به‌طور کلی نرخ آزاد ارز در هفته‌ای که گذشت و در شرایط کمبود معاملات روندی کاهشی را تجربه کرد.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز، کاهش قیمت مشاهده شده در نرخ معامله‌های این بازار می‌تواند به دلیل انتشار سیگنال‌های امیدوارکننده نسبت به آینده مذاکرات هسته‌ای وین باشد. طی نشست‌های خبری برگزار شده توسط دو مقام مسوول دولت آمریکا در روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت انتظارات مثبت فعالان سیاسی- اقتصادی از آینده نشست‌های هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تقویت شد.

منبع: تجارت نیوز

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا