۲ میلیون شاغل زیر خط بهره‌وری

به گزارش رصد روز، وضعیت نیروی کار نشان می‌دهد که نرخ اشتغال ناقص کل کشور در بهار ۱۴۰۲ به ۸.۳ درصد رسیده است. به عبارت دیگر، در بهار امسال ۲ میلیون نفر از شاغلین کشور کمتر از بهره‌وری که داشتند کار کرده‌اند.

بر اساس گزارش مرکز آمار از وضعیت بازار کار در بهار سال ۱۴۰۲، نرخ اشتغال ناقص کل کشور با ۱.۴ واحد درصد کاهش به ۸.۳ درصد رسیده است. نرخ اشتغال ناقص نشان‌دهنده سهمی از جمعیت شاغل است که بنا به دلایلی کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده‌اند. بر این اساس می‌توان گفت که ۸.۳ درصد از افراد شاغل در بهار امسال، کمتر از ۴۴ ساعت در هفته مشغول به کار بوده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که نرخ اشتغال ناقص در گروه زنان و مردان در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته کاهش یافته است اما همچنان نرخ اشتغال ناقص مردان بالاتر از زنان است.

اشتغال ناقص چه می‌گوید؟
طبق تعاریف مرکز آمار، افراد دارای اشتغال ناقص شامل تمام شاغلانی است که در زمان آمارگیری حاضر در سر کار یا غایب موقت از محل کار بوده و به دلایل اقتصادی مثل رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت کار بیش‌تر، قرار داشتن در فصل غیر کاری و مواردی از این قبیل، کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده‌اند. به بیان دیگر این افراد مایل بوده اند تا ساعت بیشتری را کار کنند اما نتوانسته اند برای خود این امر را مهیا کنند و در نتیجه بهره‌وری آن ها کمتر از حد خودشان بوده است.

با توجه به تعریف اشتغال ناقص، نرخ اشتغال ناقص به درصدی از جمعیت شاغل گفته می‌شود که کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کنند.

۲ میلیون شاغل با کمتر از ۴۴ ساعت کار در هفته
آخرین گزارش مرکز آمار از وضعیت اشتغال در بهار ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که نرخ اشتغال ناقص از ۹.۷ درصد در بهار سال گذشته به ۸.۳ درصد در بهار امسال رسیده است. به عبارت دیگر، در بهار امسال ۸.۳ درصد شاغلین کشور که جمعیتی ۲ میلیون نفری را تشکیل می‌دهند به دلایل مختلف اقتصادی در هفته مرجع آمارگیری کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

علی‌رغم این که نرخ اشتغال ناقص مردان در بهار ۱۴۰۲ کاهش یافته اما همچنان از نرخ اشتغال ناقص کل کشور بالاتر است. به عبارت دیگر، نرخ اشتغال ناقص مردان از بیش از ۱۰ درصد در بهار سال گذشته به ۹ درصد در بهار امسال رسیده و با کاهش ۱.۵ واحد درصدی مواجه شده است. به طوری که جمعیت مردان با اشتغال ناقص از ۲ میلیون نفر در بهار سال ۱۴۰۱ به ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در بهار سال ۱۴۰۲ رسیده است.

در مقابل، نرخ اشتغال ناقص زنان در بهار امسال کمتر از ۱ واحد درصد کاهش یافته است. به طوری که در بهار سال گذشته نرخ اشتغال ناقص زنان ۵ درصد بوده که در بهار امسال به ۴.۴ درصد رسیده است. به بیان دیگر، در بهار سال گذشته ۱۸۴ هزار نفر از زنان شاغل، کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کردند اما این رقم در بهار امسال به ۱۶۹ هزار نفر کاهش یافته است.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا