عقبگرد نفت به دلیل نگرانی از بازگشت نفت ایران

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، بهای معاملات نفت برنت با شش سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، به ۶۸ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۵ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۶۵ دلار و ۹۲ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص روز سه شنبه تحت تاثیر امیدواری به تقاضای بالاتر برای سوخت با نزدیک شدن فصل رانندگی تابستانی در نیمکره شمالی، با افزایش بسته شده و به بالاترین حد در یک هفته گذشته صعود کرده بودند.

موسسه امریکن پترولیوم روز سه شنبه اعلام کرد ذخایر نفت و سوخت آمریکا هفته گذشته کاهش پیدا کرد. ذخایر نفت در هفته منتهی به ۲۱ مه به میزان ۴۳۹ هزار بشکه کاهش یافت و ذخایر بنزین در همین مدت دو میلیون بشکه و ذخایر سوختهای دیگر ۵.۱ میلیون بشکه کاهش داشت.

کازوهیکو سایتو، تحلیلگر ارشد در شرکت کارگزاری فوجیتومی اظهار کرد: آمار موسسه امریکن پترولیوم خوب بود اما سرمایه گذاران توجه بیشتری به مذاکرات ایران دارند زیرا تاثیر بازگشت نفت ایران به بازار بسیار قابل ملاحظه خواهد بود.

ایران و قدرتهای جهانی از آوریل در وین برای دستیابی به توافقی برای بازگشت به برجام سرگرم مذاکره هستند. جدیدترین دور مذاکرات پس از توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تمدید نظارت بر فعالیت هسته ای ایران، هفته جاری در وین ازسرگرفته شد.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیر تحقیقات شرکت نیسان سکیوریتیز اظهار کرد: بدون شفافیت درباره سرنوشت این مذاکرات، حرکت برای سرمایه گذاران در جهت صعودی یا نزولی دشوار خواهد بود. اما پیش بینی می شود قیمت نفت تحت تاثیر انتظارات برای احیای تقاضا برای سوخت در آمریکا و اروپا به خصوص در نیمه دوم سال که تقاضا برای سوخت جت بهبود پیدا می کند، نزدیک سطح فعلی بماند.

تحلیلگران می گویند ایران در صورت توافق جدید و رفع تحریمها می تواند حدود یک تا دو میلیون بشکه در روز نفت به بازار عرضه کند.

بر اساس گزارش رویترز، گلدمن ساکس هفته جاری اعلام کرد بهبود تقاضا برای سوخت بسیار بیشتر از پیش بینی بازار خواهد بود و با وجود بازگشت عرضه ایران، قیمت نفت در سه ماهه چهارم به ۸۰ دلار در هر بشکه صعود می کند.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا