لو رفتن فرمول شادی مردم در کشور‌های مختلف

در این مطلب به سبک زندگی خاص برخی کشور‌ها که در شاد بودن مردمش موثر بوده است، اشاره خواهیم کرد.

به گزارش رصد روز، شادترین مردم دنیا در جا‌هایی زندگی می‌کنند که لزوما ثروتمندترین کشور‌های دنیا نیستند. هیچ سرزمینی بالقوه و از بدو پیدایش، مردمش شاد و متمایز خلق نشده اند و مردم معمولا شادی را در کتاب‌ها، دنبال‌کردن سخنرانی‌های انگیزشی، رقابت در دستیابی به جاذبه‌های مدرن امروزی و… جست وجو می‌کنند، غافل از این که اغلب دست یافتن به شادی به عملکرد شخص ما، در زندگی روزمره و نوع سبک زندگی انتخابی‌مان بستگی دارد. افراد شاد طولانی‌تر و موثرتر زندگی می‌کنند، روابط بهتری دارند، سالم‌تر هستند، بهتر اهداف‌شان را دنبال می‌کنند و شهروندان بهتری برای جامعه مدنی خود هستند. در این مطلب به سبک زندگی خاص برخی کشور‌ها که در شاد بودن مردمش موثر بوده است، اشاره خواهیم کرد.

فنلاندی‌ها سبک زندگی فعال و اهمیت برنامه‌ریزی

ساکنان شبه جزیره اسکاندیناوی مشهورند به این که قرار ملاقات‌ها و برنامه‌های کاری خود را گاهی از یک سال قبل برنامه‌ریزی می‌کنند! فنلاندی‌ها معتقدند که برنامه‌ریزی در بالارفتن کیفیت زندگی و کاهش استرس بسیار موثر است. این مردم برای مدیریت زمان بهتر در جهت پیشبرد برنامه‌ها، وظایف و کار‌های بزرگ را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنند تا انجام آن آسان‌تر باشد. کوهنوردی و پیاده‌روی در دل طبیعت بخش جدایی‌ناپذیر زندگی این مردم است و همین راز شادابی و سلامت آن‌هاست. بد نیست بدانید که فنلاندی‌ها یک سبک پیاده‌روی با استفاده از چوب‌های اسکی زمستانی‌شان به نام «پیاده‌روی نوردیک» دارند که در فصل تابستان از آن برای حفظ سلامت خود بهره می‌برند. این مردم معتقدند برای تجربه یک زندگی سالم، شاد و بدون استرس باید تعادل را با ساعات کاری کمتر و تعطیلات سالیانه بیشتر حفظ کنند. کار‌های پیچیده و سنگین‌شان را در ابتدای روز کاری انجام می‌دهند تا به‌تدریج از حجم وظیفه کاری خود در ادامه روز بکاهند. در این کشور عجله‌کردن جایگاهی ندارد، چون باعث می‌شود افراد از لحظات بسیار ساده، اما مهم زندگی‌شان غافل شوند و لذتی نبرند.

ژاپنی‌ها با قانون آکیگایی زندگی را هدفمند می‌کنند

سخت‌کوشی و ساعات کار طولانی ژاپنی‌ها در دنیا زبانزد است. این مردم فرمولی مهم، اما بسیار ساده برای کسب شادی دارند؛ راز شادابی ژاپنی‌ها در واژه «آکیگایی» یعنی هدف نهفته است. آکیگایی فعالیتی است که فرد را تا آخر عمر به‌خوبی مشغول و حین انجام مشتاقانه آن احساس راحتی و آرامش می‌کند. از نظر ژاپنی‌ها هر چیزی که باعث شود افراد، صبح‌ها به‌خاطرش از خواب بیدار شوند، بیشتر تلاش کنند و به آن‌ها انگیزه دهد، هدف است. در فرهنگ ژاپنی تا زمانی که امور روزمره افراد با هدف‌شان هماهنگ باشد، سرشار از رضایت، انگیزه، اشتیاق و مالک کلید شادی ابدی هستند. به اعتقاد روان شناسان همین ویژگی در کنار رژیم غذایی سالم و مراقبت از جسم و روان باعث شده است تا زنان ژاپنی با میانگین سنی ۸۷ سال، بالاترین طول عمر را در بین زنان دیگر کشور‌ها داشته باشند. ژاپنی‌ها بر این باورند که دو سال در زندگی هر انسان در آسیب پذیرترین حالت خودش قرار دارد؛ یکی نخستین سال تولد و دیگری پس از بازنشستگی بنابراین به پویا بودن در دوره پس از بازنشستگی تاکید زیادی دارند.

سوئدی‌ها با قانون لاگوم بی‌نظمی‌ها را در خانه، برنامه‌ها و ذهن حذف می‌کنند

لاگوم با ۳۵ توصیه به سوئدی‌ها کمک می‌کند تا در تمام جنبه‌های زندگی تعادل ایجاد کنند، نفس راحت بکشند و وقتی برای شاد بودن داشته باشند. این قانون در همه جنبه‌های زندگی آن‌ها پیاده می‌شود از چیدمان خانه، خرید و تغذیه گرفته تا مدیریت ذهن و روابط اجتماعی آن‌ها. مثلا سوئدی‌ها بر این باورند که مبلمان را با فاصله بچینید تا فضای خالی باعث شود چشم‌ها راحت‌تر زیبایی هر یک را به تفکیک ببیند. برای بهره بردن بیشتر از نور طبیعی، از پرده‌های رنگ روشن و ساده استفاده می‌کنند. با خرید هر وسیله یا قطعه، دو وسیله کهنه و قدیمی را رها می‌کنند و از انباشت وسایل اضافه و بی‌مصرف در خانه می‌پرهیزند. برای درست کردن غذا‌های فصلی از محصولات بومی استفاده می‌کنند که هم سالم‌ترند و هم ارزان‌تر. آن‌ها به‌موقع می‌خوابند و یک ساعت زودتر بیدار می‌شوند تا بهتر زمان‌شان را مدیریت کنند. تعطیلات آخر هفته را فقط به خانواده اختصاص می‌دهند و زباله‌های ذهن‌شان را با کمتر سرک‌کشیدن در فضای مجازی و مطالعه بیشتر حذف می‌کنند.

دانمارکی‌ها با قانون هوگه زندگی را در لحظه حال درک می‌کنند

هوگه نام سبک زندگی دانمارکی‌ها و مهم‌ترین دلیل شادی و آرامش این مردم است. لذت بردن از زندگی در کمال سادگی و در لحظه، بدون نگرانی و دلواپسی از فردای از راه نرسیده، از ویژگی بارز دانمارکی‌هاست. در گذشته دانمارکی‌ها در فصل سرد سال به استقبال هوگه می‌رفتند و در مراسمی ساده تنها با روشن کردن شمعی، خوردن یک نوشیدنی گرم و گفتگو با دوستان و خانواده، شب‌های طولانی زمستان را سپری می‌کردند امروزه این تفکر ساده، اما بزرگ فقط محدود به فصل سرما نیست و به یک سبک زندگی شادی‌آور در بین دانمارکی‌ها تبدیل شده‌است. در واقع درک زندگی در لحظه و لذت بردن از خوشی‌های کوچک یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی دانمارکی‌هاست. آن‌ها بسیار بذله‌گو، خوش‌خلق و انعطاف‌پذیر هستند، به یکدیگر اعتماد دارند و این اعتماد و صداقت را بخشی از فرهنگ خود می‌دانند.

استرالیایی‌ها افراد خونسرد و آرامی هستند

استرالیایی‌ها تکیه‌کلام پرکاربردی دارند: «no worries, mate» یعنی «دوست من نگران نباش» شاید دلیل خوی‌ِخوش و آرام این مردم ریشه در همین جمله به ظاهر ساده داشته باشد. این مردم راحتی را در سادگی زندگی درک کرده اند. آن‌ها برای دست‌یابی به احساس خوب، ساده‌ترین و سریع‌ترین راه را انتخاب می‌کنند و به خودشان سخت نمی‌گیرند. سازگاری این مردم با تنوع قومیتی و ملیتی در کشورشان آن هم با علایق، سلایق و آداب و رسوم مختلف، نیاز به تاب‌آوری و صبر زیادی دارد که به ظاهر استرالیایی‌ها از آن برخوردارند.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

خراسان

مطالب مرتبط