تاریخ انتشار این مطلب 1400/08/24 - 08:16:33

آثار تورمی حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی کدامند؟

نکات برگزیده مطلب
  • آثار تورمی حذف دلار 4200 تومانی بسیار بیشتر از آنچه که گفته می شود به نظر می آید زیرا هیچ اجماعی در خصوص میزان فشار ناشی از این تصمیم بر مردم وجود ندارد و تخصیص یارانه 110 تا 150 هزار تومانی تنها راه حلی است که شنیده می شود و در این میان بیم آن می رود که تجربه تخصیص یارانه 45 هزار تومانی به مردم تکرار شود.

به گزارش اختصاصی رصد روز ، بسیاری از کارشناسان از ابتدا با ارز ۴۲۰۰ تومانی که ملقب به ارز جهانگیری است مخالف بودند هرچند که دلایل این مخالفت به روشنی و با نتایج تحقیقات صورت گرفته کمتر به اطلاع عموم رسید اما قصد داریم تا در این گزارش به تبعات حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اشاره کنیم و برخی از نظرات را مورد بررسی قرار دهیم.

از ابتدای طرح ارز ۴۲۰۰ تومانی بنا بود که همه کالاها بجز کالاهای لوکس شامل این موضوع شوند مسئله ای که خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد و در نهایت چهار گروه کالاهای ضروری و اساسی- مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای- کالاهای مصرفی و کالاهای لوکس. در کنار این مسئله تشدید تحریم ها سبب شد تا عملا این لیست نیز کاهش پیدا کند تا در نهایت گندم، دانه‌های روغنی، روغن خام، جو،‌ ذرت دامی، کنجاله سویا، دارو و تجهیزات پزشکی شامل این موضوع باشند.

ایجاد رانت ، عدم برخورداری اقشار ضعیف از سوبسیدهای دولت ، عدم کنترل قیمتها با وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی و آثار تورمی از جمله دلایل مخالفت با ارز ۴۲۰۰ تومانی بود. برخی نیز اعتقاد داشتند عملا برخی وزارتخانه های مانند وزارت کشاورزی از تأمین نهاده های دامی ناتوان است.

دولت برای جبران تبعات تورمی باز هم پیشنهاد تخصیص یارانه به اقشار آسیب پذیر را مطرح کرد موضوعی که هرچند مورد استقبال قرار گرفت اما فعلاً از میزان این یارانه همخوانی و همپوشانی آن حرفی زده نمی شود که ایراد بزرگ کار در همین عدم شفافیت کاملاً آشکار به نظر می رسد.

  فاجعه در کشتیرانی / از سود 1500 میلیاردی تا زیان 26 میلیاردی در سه ماه !!!

تنها روش جایگزینی که در شرایط فعلی بسیار شنیده می شود اختصاص یارانه است که کم و کیف آن مشخص نیست زیرا تا بررسی کامل آثار تورمی حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی نمی توان نظر دقیقی در این باره داد.

در شرایط فعلی نیز بسیاری از نمایندگان مجلس اعتقاد دارند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به تحقیقات بیشتری نیاز دارد که پیام این جمله کاملاً مشخص است زیرا تکرار وعده هایی که منجر به خلق یارانه ۴۵ هزار تومانی برای مردم دیگر قابل تحمل نیست زیرا عملا مشاهده شد که هیچ دردی از مردم دوا نشد.

در جلسه روز چهارشنبه هم که با حضور اقتصاددانان و رئیس جمهور برگزار شد عملاً نتیجه ای که نشان دهد که نقشه راه درستی در این باره اتخاذ شده وجود نداشت.

در حال حاضر ۴۰ میلیون فقیر در کشور داریم که اگر تصمیمات اشتباهی که در خصوص حمایت از آنا گرفته شود عملاً شرایط دشوارتز خواهد شد. پس لازم است پیش از اینکه از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور صحبت کنیم بهتر است آثار حذف آن به درستی بررسی شود تا چاله به چاه نیفتیم.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا