آخرین جزئیات از اعلام رقم دقیق سبد معیشت کارگران

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، محمدرضا تاجیک عضو کمیته مزد شورای عالی کار اظهار کرد: هنوز جلسه‌ای درخصوص اعلام رقم سبد معیشت کارگران شکل نگرفته است و نمایندگان دولت در جلسه آتی این عدد را مطرح می‌کنند.

او با بیان اینکه نمایندگان مرکز آمار با توجه به اینکه افراد جدیدی هستند که در جلسه مزد شرکت می‌کنند، ساختار و چارچوب جلسه را رعایت نمی‌کنند، گفت: گروه کارفرمایی دنبال این بودند که کارگروه کمیته دستمزد را جا به جا کنند و هدفی برای تعیین رقم دستمزد نداشتند.

تاجیک ادامه داد: جلسات تشکیل شده تاکنون با رویه‌های قبلی متفاوت بوده است و با توجه به اینکه وظیفه کمیته دستمزد مشخص کردن سبد معیشت می‌باشد، باید این عمل انجام شود.

عضو کمیته مزد شورای عالی کار با بیان اینکه رقم سبد معیشت کارگران به احتمال زیاد تا پایان بهمن ماه در جلسه شورای عالی کار اعلام خواهد شد، گفت: اینکه اعلام می‌شود حدود رقم سبد معیشت بین ۹ تا ۱۰ میلیون تومان باید برآورد شود، به دلیل این است که واقعیت‌های جامعه را نمی‌توان کتمان کرد و تمام جامعه تورم و گرانی را لمس کرده اند.

او ادامه داد: مرکز پژوهش‌های مجلس، کمیته امداد و هر مجموعه تصمیم گیرنده‌ دیگری  آمار و رقم‌هایی را اعلام می‌کنند که نشان می‌دهد که دستمزد کارگران کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد.

تاجیک با بیان اینکه با توجه به افزایش قیمت‌ها دولت باید چاره اندیشی کند، گفت: دولت مکلف است در روز‌های بحرانی و سخت به مردم کمک کند.

او ادامه داد: طی یک سال گذشته و در روز‌های کرونایی دیدیم که دولت کمکی به معیشت خانوار‌ها نکرد و هزینه‌های زیادی متحمل خانواده‌ها شد.

عضو کمیته مزد شورای عالی کار بیان کرد: مشاهده کردیم که کشور‌های دیگر در زمان کرونا چقدر به مردم کمک کردند و به لحاظ ریالی دست گیر مردم بودند.

تاجیک درباره تغییر دولت و بازنگری دستمزد کارگران در اواسط سال ۱۴۰۰ گفت: به طور کلی تغییر رقم دستمزد در اواسط سال سخت است و هر دولتی که باشد ممکن است برای بازنگری رقم دستمزد واکنش نشان دهد.

او با بیان اینکه دولت خود بزرگترین کارفرما است، ادامه داد: افزایش میزان دستمزد در اواسط سال بار زیادی را به دوش دولت می‌گذارد و مطمئنا دولت بعدی در این زمینه با چالش‌هایی رو به رو است.

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا