آزاد شدن صادرات سیب در ازای واردات موز

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، در ابتدای اردیبهشت بود که اتحادیه سراسری باغبانی کشور نسبت به خطر فساد حجم زیادی از سیب و پرتقال مانده در انبارها هشدار داد.

در اواخر آذر سال گذشته وزارت صمت دستور به توقع صادرت سیب و پرتقال داد، در آن زمان تولیدکنندگان به وزیر صمت نامه نوشته و گزارشی درباره افزایش تولید در این دو محصول و نتایج تصمیم بر ممنوعیت بازار مصرف خارجی را نگران‌کننده دانستند.

پس از آن تولیدکنندگان با کمک نمایندگان مجلس وزارت، صمت را وادار به رفع ممنوعیت صادرات کردند تا حداقل اجازه صادرات سیب در قبال واردات موز صادر شود، چراکه به روشنی آشکار بود که اگر بازاری برای مصرف نباشد، باغداران زیان می‌بیند و محصولات از بین می‌رود.

به رغم صدور این اجازه، وزارت صمت با تاخیر عجیب ۵۰ روزه آن را به گمرکات ابلاغ کرد. ابلاغ مصوبه واردات موز به شرط صادرات سیب برای باغداران امید بخش بود، اما طولی نکشید که در ۲۵ اسفند یکی از معاونین وزارت صمت در مصاحبه تلوزیونی از ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال خبر داد.

به گفته کارشناسان، دستور به ممنوعیت صادرات در حالی که حجم زیادی سیب و پرتقال تولید در داخل انبارها مانده بود نتیجه مشخصی داشت، کاملا واضح بود در ابتدای امسال با انباشت میوه‌ها روبه‌رو خواهیم شد که به دلیل نبود بازار دچار فساد می‌شوند. به اعتقاد کارشناسان شرایط پیش آمده توسط وزارت صمت تخلف قانونی و حرکت در خلاف جهت دستورات مکرر مقام معظم رهبری برای حمایت از تولید داخل و مانع‌زدایی بود.

در آن زمان اتحادیه سراسری باغبانی کشور مدت زمان باقی مانده برای جلوگیری از فساد میوه‌های مانده در انبارها را حدود یک ماه اعلام کرد.

حالا وزارت جهادکشاورزی در نامه به گمرکات اجازه صادرت سیب در ازای واردات موز را داده است. در این نامه آمده است: «عطف به نامه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی مطابق بند الف ضوابط فنی صادرات سیب ، به استحضار می‌رساند واردات موز در ازای صادرت سیب موضوع بند ۵ یادداشت فصل هشتم کتاب مقررات صادرات و واردات از تاریخ نامه مذکور شامل سیب درجه ۱ و ۲ می شود. خواهشمند است دستور فرمایید مراتب در گمرک اجرایی مورد اهتمام لازم قرار گیرد. هر چند ابلاغ این نامه به گمرکات برای بازگشایی راه صادراتی سیب‌های مانده در انبارها اندکی دیر است، اما می‌تواند نجات بخش بخشی از محصولات باشد و تا حدودی از زیان بیشتر تولیدکننده و تجار جلوگیری کند.»

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا