آسیب جنگ اوکراین بر صنعت خودروسازی در جهان

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، شرکت خودروسازی بی‌ام‌و، تولید دو کارخانه آلمانی را متوقف کرد، شرکت خودروسازی مرسدس، کار در کارخانه‌های مونتاژ را کاهش می‌دهد و فولکس‌واگن با هشدار نسبت به توقف تولید، به دنبال منابع جایگزین برای قطعات است.

بیش از یک سال است که صنعت خودروسازی جهان با کمبود فاجعه‌بار تراشه‌های رایانه‌ای و سایر قطعات حیاتی مقابله می‌کند و این موضوع، تولید و تحویل را کاهش داده و قیمت خودروهای نو و دست دوم را برای میلیون‌ها مصرف‌کننده افزایش داده است. در حال حاضر، عامل جدید (جنگ روسیه و اوکراین) نیز مانعی ایجاد کرده است و انتظار می‌رود که قیمت خودرو در سال آینده بالاتر باشد.

آسیب جنگ به صنعت خودرو ابتدا در اروپا ظاهر شد اما اگر صادرات فلزات روسیه از جمله پالادیوم برای مبدل‌های کاتالیزوری تا نیکل برای باتری‌های خودروهای الکتریکی قطع شود، احتمالا تولید ایالات‌متحده نیز در نهایت آسیب خواهد دید.

شرکت مک‌گرو هیل قبل از جنگ، پیش‌بینی کرده بود که خودروسازان جهانی امسال ۸۴ میلیون خودرو و سال آینده ۹۱ میلیون دستگاه خودرو در مقایسه با ۹۴ میلیون خودرو در سال ۲۰۱۸ تولید خواهند کرد اما اکنون کمتر از ۸۲ میلیون در سال ۲۰۲۲ و ۸۸ میلیون برای سال آینده پیش‌بینی می‌شود.

به نقل از یوروالی، بازار خودرو تقاضا برای خودروهای دست دوم را تشدید خواهد کرد و قیمت‌ها را نیز بالا نگه می‌دارد که برای بسیاری از خانواده‌ها غیرقابل تحمل است. تحلیلگران اظهار کردند که تورم بالا در اقتصاد، برای غذا، بنزین، اجاره و سایر ملزومات، احتمالا تعداد زیادی از خریداران عادی را قادر به خرید یک وسیله نقلیه نو یا دست‌دوم نخواهد کرد و در این صورت با کاهش تقاضا قیمت می‌تواند کاهشی شود.

یکی از عوامل کاهش چشم‌انداز تولید، تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی در روسیه است.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا