آمادگی وزارت نیرو برای پرداخت هزینه آب و برق مدارس

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، “رضا اردکانیان ” روز یکشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه «اصلاح الگوی مصرف و ارتقای بهره وری آب و انرژی»   با حضور”محسن حاجی میرزایی” وزیر آموزش و پرورش، افزود: استفاده از لفظ معافیت از پرداخت قبض آب و برق، تلاش برای تشویق به مدیریت مصرف را ناکارآمد جلو خواهد داد بنابراین وزارت نیرو آمادگی دارد نسبت به دراختیار قراردادن مبلغی به صورت ماهانه برای مدیران مدارس برای پرداخت قبض آب و برق اقدام کند.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش و نیز مدیران مدارس نباید دغدغه‌ای در باره پرداخت هزینه آب و برق داشته باشند بنابراین در قالب این تفاهمنامه تلاش خواهیم کرد با اتخاذ روش‌های اقتصادی و مناسب نسبت به رفع این دغدغه اقدام شود.

اردکانیان ادامه داد: ترجیح این است که مبلغی پرداخت شود، زیرا بحث معافیت و رایگان شدن مغایر هدف بهینه سازی مصرف خواهد بود.

وی افزود: بحث آموزش روش‌های درست مصرف هنگامی که در کنار بحث رایگان شدن هزینه آب و برق مدارس مطرح شود اثر گذاری خود را از دست خواهد داد و نمی تواند انگیزه لازم برای آگاه سازی در زمینه مدیریت مصرف را به همراه داشته باشد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: هنگامی که به روند مصرف در جامعه نگاه شود خواهیم دید که یکی از عرصه‌هایی که باید بیشتر مورد توجه همه جانبه قرار گیرد همین بحث مدیریت مصرف است و باید از روش‌های میانبر این فاصله‌ای که بین سایر دستاوردها در همه عرصه ها و چگونگی مصرف هست را برطرف کرد تا جامعه‌ای تاب آورتر داشت.

اردکانیان یکی از اصلی ترین راهکارها در این زمینه را پیوست محکمتر با مبانی اخلاقی برشمرد و گفت: بدون پیوند مستحکم با مبانی اخلاقی، رسیدن به اهداف توسعه سخت‌تر خواهد شد، هرچه جامعه اخلاقی تر باشد توسعه یافته‌تر خواهد بود.

عضو هیات دولت به امضای تفاهمنامه با وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: این کاری بسیار مهم است که می بایست از خیلی وقت پیش شروع می‌شد و روش های درست مصرف بین سرمایه های آینده جامعه ترویج داده می شد تا قدر داشته ها دانسته می شد.

وی افزود: امضای این تفاهمنامه یک سنگ بنای مناسبی برای ارائه آموزش روش‌های مدیریت مصرف و توسعه آن در جامعه است.

اردکانیان هدف اصلی این تفاهمنامه را ارتقای سواد آب و انرژی دانش آموزان و فرهنگ سازی برشمرد و خاطرنشان ساخت: وزارت نیرو آمادگی دارد همه امکانات موجود در صنعت آب و برق را در اختیار تعلیم و تربیت فرزندان این کشور قرار دهد تا آنان هرچه نظری در زمینه مدیریت مصرف فرامی گیرند را به صورت عملی هم آشنا شوند تا در زندگی آینده خود و جامعه با علم و عمل بیشتری وارد عرصه شوند.

وزیر نیرو بر ضرورت تشکیل گروه همیاران آب و برق در مدارس تاکید کرد و گفت: چنین گروه هایی می توانند با فراگیری آموزش های لازم نسبت به انتقال آن به جامعه اقدام کرده و یک فرهنگ سازی مناسبی در عرصه مدیریت مصرف شکل گیرد.

وی با اشاره به اتفاق های اخیری که در بخش مصرف گاز خانگی و به دنبال آن قطع برق رخ داد گفت: این امر سبب شد همه متوجه چگونگی مصرف انرژی و رابطه آن با مصرف بهینه شوند.

اردکانیان ادامه داد: تداوم روند فعلی مصرف این امکان را به همراه خواهد داشت تا کشورمان را تبدیل به کشوری وارد کننده انرژی سازد.

عضوهیات دولت در عین حال به مشکلات متعددی که آموزش و پروش با آن درگیر است اشاره کرد و خواستار همراهی همه بخش‌ها شد تا بتواند در زمینه آموزش روش های درست مصرف موفق باشد.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا