آمار برداشت دولت از بازار بدهی

image_pdfimage_print

خالص برداشت دولت از بازار بدهی منفی ۵۶ هزار میلیارد تومان شد.

به گزارش رصد روز،آمار فروش اوراق اعلام شد.در راستای تأمین مالی بهینه، بیست و ششمین هفته عرضه اوراق مالی اسلامی منتهی به مورخ ۲۵/۰۸/۱۴۰۱ برگزار شد، که طی آن ضمن برگزاری حراج و اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ۱.۰۶۲ میلیارد توماناوراق به فروش رسید.

گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی، در سال۱۴۰۱ نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و شش هفته عرضه اوراق بدهی و پنج مرحله پذیره نویسی اوراق اقدام نموده که از این طریق تا این تاریخ، در مجموع ۹۶.۷۳۶ میلیارد تومان شامل ۶۱.۷۳۶ میلیارد تومان به صورت عرضه نقدی و ۳۵,۰۰۰ میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه اسلامی تأمین مالی انجام شد.

در ادامه اقدامات دولت  برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و شش هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و پنج مرحله پذیره نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نمود.

در راستای تأمین مالی بهینه، بیست و ششمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مجموعاً مبلغ ۱.۰۶۲ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.

جدول شماره (۱)؛ مشخصات فروش نقدی در بیست و ششمین هفته عرضه اوراق بدهی دولت منتهی به تاریخ ۲۵/۰۸/۱۴۰۱

این گزارش می‌افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً ۶۱.۷۳۶ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود ۲۸ درصد از طریق بازار پول و ۷۲ درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است.

علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ ۳۵,۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز، منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) تا تاریخ فوق‌الذکر معادل ۹۶.۷۳۶ میلیارد تومان است که جزئیات آن در جدول شماره (۲) ذیل ارائه می‌شود:

جدول شماره (۲)؛  جزئیات عملکرد انتشار اوراق مالی اسلامی در سال ۱۴۰۱

ماخذ: مرکز مدیریت بدهی‌های عمومی و روابط مالی دولت/ خزانه‌داری کل کشور

شایان ذکر است در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۶۱.۷۳۶ میلیارد تومان، مبلغ ۱۱۷.۸۴۱ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برایتسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی می‌باشد.

تامین مالی دولت از طریق فروش اوراق نقدی از بازار پول و سرمایه از ابتدای سال تا تاریخ ۲۵/۰۸/۱۴۰۱

ظرفیت‌های قانونی در سال ۱۴۰۱ برای انتشار اوراق مالی اسلامی با تضمین دولت مبلغ ۱۴۶.۰۰۰ میلیارد تومان می‌باشد که از ظرفیت مذکور مبلغ ۱۰۵.۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی (از جمله اوراق مرابحه عام و اسناد خزانه اسلامی) منتشر شده است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا