آیا آینده دلار به جنگ گره خورده است؟

قیمت دلار در هفته پایانی مهر در حالی نوسانات افزایشی و کاهشی را پشت سر گذاشت که اخبار مربوط به جنگ حماس و اسرائیل در صدر توجه معامله‌گران قرار داشت

به گزارش رصد روز،   قیمت دلار در آخرین معامله هفته جاری (دیروز) با نوسان محدود ۱۰۰ تومانی با قیمت ۵۱ هزار و ۳۵۰ تا ۴۵۰ تومان معامله شد. این اسکناس در حالی در کریدور جدید تثبیت شد که متعاقب اخبار مربوط به افزایش تنش میان حماس و اسرائیل و موضوع تمدید تحریم‌های ایران، بازار‌های مالی آرایش افزایشی گرفته بودند.
تحلیلگران بازار ارز در شرایط فعلی کف قیمت دلار را منطقه ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان می‌دانند. موضوع تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، اوج‌گیری تنش‌های منطقه و زلزله افغانستان کف حمایتی دلار را بالا برده است. به اعتقاد آن‌ها دلار بالای محدوده ۵۰ هزار تومانی و در کریدور جدید تثبیت شده است. همچنین گفته می‌شود باید محدوده معاملاتی ۵۳ و ۵۴ هزار تومانی را به‌عنوان سقف معاملاتی فعلی بازار در نظر گرفت.این در حالی است که تلاش سیاست‌گذار برای تثبیت قیمت دلار با وجود اخبار نامساعد سیاسی که در دو هفته اخیر پیوسته به بازار تزریق شد، دو چندان شده است. کارشناسان اقتصادی همواره به موضوع رشد تورم و نقدینگی اشاره می‌کنند و با توجه به مولفه‌های کلان اقتصادی ارزش ذاتی دلار را محدوده کریدور هفتم می‌دانند. آن‌ها معتقدند این تقاضای بازار است که قیمت را در محدوده فعلی نگه داشته است. آن‌ها می‌گویند ما در بازار ارز از سمت عرضه‌کننده انحصار داریم. این عرضه‌کننده هم یا بانک مرکزی است یا شرکت‌های بزرگ وارد‌کننده که عمدتا دولتی هستند.

با وجود اینکه تلاش سیاست‌گذار برای بازپس‌گیری محدوده‌های قیمتی قبلی و برگشت به کریدور ۴۰ هزار تومانی ناکام مانده، اما برخی معامله‌گران کاهشی بازار، امید دارند با فروکش کردن آتش جنگ در منطقه، دلار محدوده مورد علاقه سیاست‌گذار که کانال ۴۸ و ۴۹ هزار تومانی است را باز پس گیرد.

ایران در جنگ مداخله نمی‌کند

این در حالی است که در روز‌های گذشته فرضیه دخالت ایران در درگیری ایجادشده در منطقه از سوی آمریکا و برخی کشور‌های غربی مطرح شد. متعاقب این موضوع در روز‌های گذشته خبرگزاری آناتولی با انتشار خبری مبنی بر ادعای نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در مورد مداخله ایران در درگیری‌های اخیر میان حماس فلسطین و اسرائیل اعلام کرد: «اگر رژیم آپارتاید اسرائیل قصد حمله به ایران، منافع و اتباع آن را نداشته باشد، ایران در این درگیری مداخله نخواهد کرد.»

گفتنی است برخی از مقامات آمریکایی عنوان کردند که در صورت گسترش دامنه درگیری اسرائیل وحماس به لبنان، جنگ شدیدی با مداخله ایران در منطقه رخ خواهد داد. در صورتی که این اخبار رنگ واقعیت به خود بگیرد احتمال تقاضای دلار در داخل کشور را بالا می‌برد و متعاقب آن دلار صعودی خواهد شد. با این حال، اما بررسی مواضع رسمی ایران در قبال جنگ غزه نشان می‌دهد، ادعای طرف‌های غربی در حد گمانه‌زنی است.

سیگنال نامساعد گسترش مراودات سیاسی

گفتنی است در هفته‌ای که گذشت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به چهار کشور منطقه (عراق، لبنان، سوریه و قطر) سفر کرد. وی ضمن رایزنی با مقامات این کشور‌ها درباره اوضاع فلسطین با رهبران مقاومت در بیروت و دوحه نیز دیدار و گفتگو کرد.

در حالی که در ماه‌های گذشته موضوع گسترش روابط با کشور‌های همسایه سیگنال مساعد به بازار‌های مالی می‌داد، اما با شروع درگیری در منطقه خاورمیانه این مراودات در بحبوحه جنگ چندان به مذاق کاهشی‌های بازار خوش نمی‌آید. به نظر می‌رسد با شروع جنگ حماس و اسرائیل و فرضیه دخالت ایران در این رخداد و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، امید به رسیدن به توافقی در حوزه برجام و بهبود شرایط اقتصادی متعاقب این موضوع کاهش یافته باشد. باید اشاره داشت که با وجود اعلام رسمی سازمان ملل در روز گذشته، مبنی بر پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران در موعد مقرر (۲۶ مهر)، اما طرف‌های غربی حاضر به پذیرش آن نیستند و اعلام کرده‌اند به تحریم تسلیحاتی ایران ادامه خواهند داد. در همین ارتباط، بامداد روز گذشته نیز، آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران اعلام کرد.

گفتنی است روز گذشته بازار هرات متعاقب وقوع زلزله در افغانستان همچنان تعطیل بود. روز گذشته دلار سلیمانیه کاهش ۳۵۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد. درهم امارات نیز با کاهش ۱۰۰ تومانی در کف کانال ۱۴ هزار تومانی معامله شد.

منبع:تجارت نیوز

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار