احتمال بازگشت ایران و آمریکا به مذاکرات غیرمستقیم

معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که انتظار دارد گفت‌وگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در خصوص احیای برجام پس از نشست کمیسیون مشترک روز سه‌شنبه در وین آغاز شود.

به گزارش رصد روز، به نقل از اردوپوینت؛ سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که انتظار دارد گفت‌وگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در خصوص احیای برجام پس از نشست کمیسیون مشترک روز سه‌شنبه در وین آغاز شود.

وی در این باره گفت: فردا وین میزبان کمیسیون مشترک در چارچوب برجام خواهد بود. پس از آن ما انتظار آغاز گفت‌وگوهای حرفه‌ای را داریم که به صورت غیرمستقیم خواهند بود. ما امیدواریم که در پی این تلاش‌ها بتوان مشکلات مرتبط با میزان پایبندی تهران به تعهداتش را برداشت و همچنین از میزان تحریم‌هایی که این کشور برای مدت طولانی آن‌ها را تحمل کرده (خصوصا پس از آنکه آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شد) کاست.

ریابکوف ادامه داد: طی روزها و هفته‌های گذشته، طرف ایرانی آمادگی و عزم چشمگیری برای کار کردن بر روی پارامترهایی به منظور بازگشت به اجرای کامل برجام از خود نشان داده است که این مستلزم برداشته شدن تمامی تحریم‌های مربوطه از سوی طرف آمریکایی است.

این مقام روسی همچنین اعلام کرد که به تصمیم تهران مبنی بر عدم گفت‌وگوی مستقیم با واشنگتن بر سر مشکلات احترام می‌گذارد.

وی در این باره اظهار کرد: ما به تصمیم طرف ایرانی احترام می‌گذاریم. سری در این نیست که روسیه از ایده سرویس سیاست خارجی اروپا که چند هفته پیش به منظور برگزاری نشستی غیررسمی میان تمامی طرفین برجام و ایالات متحده ارائه شد حمایت کرده است اما تا زمانی که تصمیم دیگری از سوی تهران اتخاذ شود بر روی روند گفت‌وگوهای غیرمستقیم (که همگی از جمله آمریکا بر روی آن توافق دارند) کار می‌کنیم.

این مقام ارشد روسی همچنین تاکید کرد که هیچ ضرب الاجلی برای احیای کامل برجام وجود ندارد.

نشست عادی کمیسیون مشترک برجام با حضور هیات‌های ایران و گروه ۱+۴ روز جمعه به صورت ویدیوکنفرانس برگزار و آخرین تحولات پیرامون برجام را مورد بحث و بررسی قرار داد.

در این نشست سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه، ریاست هیات کشورمان را بر عهده داشت.

بحث‌های صریح و جدی در این نشست مطرح شد و شرکت کنندگان تصمیم گرفتند ادامه این نشست را روز سه شنبه به صورت حضوری در وین دنبال کنند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در گفت‌وگو با شبکه اسپوتنیک درباره مذاکرات روز سه‌شنبه وین که راجع به توافق هسته‌ای انجام خواهد شد، گفت که روسیه آماده است اگر از آن درخواست شود، مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا را درباره توافق هسته‌ای تسهیل کند.

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

ایسنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار