احتمال فروکش کردن قیمت خودرو در هفته های آینده

به گزارش رصد روز ، آن طور که سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرده، با اجرایی شدن برنامه مشترک وزارت صنعت،معدن و تجارت و این کمیسیون، بین دو تا سه هفته آینده خبرهای خوبی در حوزه خودرو منتشر خواهد شد. حجت اله فیروزی تاکید کرده که عده‌ای به قصد سرمایه‌گذاری و سود کردن، خودرو خریده‌اند و کنار گذاشته‌اند، اما مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امید می‌رود شاهد فروکش‌کردن قیمت‌ها در این بازار تا سه هفته آینده باشیم. هرچند این نماینده مجلس عنوان نکرده که دقیقا با چه راهکارهایی قرار است قیمت خودرو ظرف سه هفته فروکش کند،

با این حال به نظر می‌رسد وی و البته برخی دیگر از نمایندگان دل به طرح تحول صنعت و بازار خودرو بسته‌اند. در طرح موردنظر برنامه‌هایی برای تغییر روش‌های قیمت‌گذاری و همچنین عرضه خودرو در نظر گرفته شده است، از جمله عرضه خودرو در بورس کالا. این در شرایطی است که طرح موردنظر هنوز به صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز نرفته و فعلا در مورد آن رای‌گیری صورت نگرفته است. به فرض آنکه این طرح طی روزهای آتی تصویب شود، باید منتظر عبور آن از فیلتر شورای نگهبان ماند که آن خود احتمالا پروسه‌ای طولانی خواهد بود. نکته دیگر اینجاست که حتی با وجود تایید شورای نگهبان و قانون شدن طرح تحول صنعت و بازار خودرو، بسیار بعید است اثرگذاری آن به این زودی‌ها (سه هفته‌ای که سخنگوی کمیسیون صنایع وعده داده)، خود را نشان دهد.

گذشته از طرح خودرویی مجلس اما کاهش قیمت خودرو از مسیر رشد تولید و عرضه امکانپذیر است، اما نه در بازه‌های زمانی کوتاه مدت از جمله سه هفته‌ای که مجلسی‌ها وعده داده‌اند. بازار خودروی ایران بیش از دو سال است که به دلایل مختلف به ویژه افت تولید و عرضه، ملتهب و هر چند وقت قیمت‌های باور نکردنی را کلید می‌زند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، دلایل اصلی التهاب بازار و رشد قیمت‌ها شامل مواردی مانند افت تولید و عرضه، صعود نرخ ارز و تورم انتظاری می‌شوند و طبعا این فاکتورها وجود دارند و نمی‌توان چندان به افت قیمت دل خوش کرد. البته هر یک از این عوامل که کمرنگ شوند، طبعا بر نزولی شدن منحنی قیمت خودرو اثرگذار خواهند بود، با این حال مساله اینجاست که بعید است چنین اتفاقی در بازه زمانی کوتاه مدت رخ بدهد. در چنین شرایطی مشخص نیست نمایندگان مجلس چگونه صحبت از کاهش التهاب بازار خودرو و فروکش کردن قیمت‌ها ظرف تنها سه هفته می‌کنند. در مجلس قبلی نیز نمایندگان مانور زیادی روی طرح ساماندهی خودرو دادند، اما سرانجام آن، بایگانی شدن بود و بس. طرح جدید مجلس نیز اگرچه تفاوت‌های عمده‌ای با طرح قبلی دارد، اما به نظر می‌رسد از آن سنگ‌های بزرگی است که شاید علامت نزدن باشد، حداقل در بخش کاهش قیمت خودرو.

 

 

 

 

 

 

تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا