اختصاص کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی برای خرید کالا به مردم

image_pdfimage_print

معاون تجارت و خدمات وزیر صنعت گفت: سال قبل حجم فروش از طریق تجارت الکترونیکی ۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان بود، این رقم تا پایان امسال به ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

به گزارش رصد روز،علیرضا شاهمیرزایی امروز در نشست خبری در وزارت صنعت اعلام کرد: تجارت الکترونیک از کل تجارت کشور به ۳ درصد رسیده است و در حالی که سال قبل حجم فروش از طریق تجارت الکترونیکی ۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان بود، این رقم ‌تا پایان امسال به ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی با بیان اینکه تجارت الکترونیک نقش مکمل در تجارت دارد، گفت: ۹۷ درصد فروش الکترونیکی بر روی پلتفرم‌های داخلی انجام می‌شود و باید از فضای تجارت الکترونیکی کشور حمایت کنیم.

معاون وزیر صنعت گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد کسب و کارهای کشور بر روی شبکه‌های اجتماعی هم فعالیت دارند، اما این به معنای فروش فقط از طریق الکترونیکی نیست بلکه سایت اینترنتی پلتفرم دارند و فروش یعنی معامله قطعی از طریق تجارت الکترونیک به ۳ درصد کل حجم فروش کشور رسیده است.

به گفته شاهمیرزایی، یکی از روش‌های مشارکت مردم در نقش سیاستگذاری دولت، استفاده از تشکل‌ها و اتحادیه‌ها و اتاق اصناف در زمینه مجوزدهی است که در این زمینه اتاق اصناف بیشترین همکاری را داشته است.

شاهمیرزایی در زمینه مجوزدهی نیز یادآور شد: مجوزها دیگر براساس سلیقه یک کارمند نیست، بلکه ضوابطی دارد که هر کس دارای آن ضوابط باشد مجوز دریافت می‌کند.

به گفته وی، در هیأت عالی نظارت بر اصناف ۱۸ عضو وجود دارد که یکی از این اعضا دولت است و براساس قانون جدید نظام صنفی، اتاق اصناف بیشترین همکاری را با وزارت صنعت دارد.

شاهمیرزایی همچنین گفت: در لوازم یدکی تاکنون ۳۳۰ میلیون کد رهگیری صادر شده است، پارسال این رقم کمتر از ۱۰۰ میلیون کد رهگیری بود؛ جمع کد رهگیری با احتساب محصولات دخانی‌ به ۷ میلیارد کد رهگیری رسیده است.

* اختصاص کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی برای خرید کالا به مردم

معاون تجارت و خدمات وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای ایجاد تقاضا و رونق کسب و کارها دولت در نظر گرفته است با همکاری بانک‌ها در سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان کارت‌های اعتباری خرید به مردم اختصاص دهد که مردم نسبت به خرید کالاها و خدمات اقدام کنند و بعد از آن هزینه آن را در قالب اقساط پرداخت کنند.

وی همچنین گفت:‌ تعداد شناسه کالا در سال جاری به حدود ۹۵۰ هزار شناسه می‌رسد و سامانه‌های کالاها و خدمات به سامانه انبارها در سامانه جامع تجارت متصل می‌شود.

به گفته شاهمیرزایی برای شفاف‌سازی جریان کالا و خدمات ۶۳۵ هزار کد نقش در کشور داریم که کد رهگیری برای کالاها و خدمات در سامانه اطلاعات وارد می‌کنند که این سامانه به سامانه جامع تجارت متصل است و بر اساس آن می‌توان به بحث قاچاق کالا و احتکار و انبارهای کالاها مرتبط شد و کالاهای قاچاق شناسایی می‌شوند.

معاون وزیر صنعت همچنین با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی بر کالاهای اساسی از جریان تولید تا توزیع نظارت دارد، یادآور شد: ۳۰۰ مدیر از وزارت جهاد کشاورزی به این سامانه دسترسی دارند و جریان کالاهای اساسی را رصد می‌کنند.

وی همچنین در مورد سامانه نانوایی‌ها گفت:‌ بر اساس قانونی که در مجلس تصویب شد شورای آرد و نان به وزارت جهاد منتقل شد و مجوزهای نانوایی توسط این شورا صادر می‌شود و بر آن نظارت می‌کند.

شاهمیرزایی گفت:‌ بیشتر از ۹۷ درصد فروش کالاها و خدمات از طریق پلتفرم‌های داخلی در انواع مختلف از قبیل سایت‌های داخلی، شبکه‌های پوز، شبکه‌های پرداخت، پایانه‌های فروشگاهی و انواع و اقسام پلتفرم‌ها انجام می‌شود و فقط سه درصد فروش از طریق پلتفرم‌های خارجی انجام می‌شود که در سال جاری پیش‌بینی می‌شود حجم فروش الکترونیکی به ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان برسد و نسبت به سال قبل از ۱۳ درصد رشد برخوردار شود.

معاون وزیر صنعت در زمینه شناسایی و رهگیری لوازم یدکی و خانگی گفت:‌ ۵۵ گروه لوازم یدکی شناسنامه‌دار شدند و باید حداقل ۸۰ درصد از کالاها کد رهگیری داشته باشند تا بتوانیم با قاچاق آن مبارزه کنیم چون اگر کمتر از ۸۰ درصد کد رهگیری داشته باشد در آن صورت جمع‌آوری کالای قاچاق منجر به کمبود در بازار می‌شود.

شاهمیرزایی اضافه کرد: امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای رونق کسب و کارهای نیمه‌فعال و نیازمند احیا در نظر گرفته شده است که با کمک شبکه بانکی پرداخت می‌شود و بخشی از کسب و کارهای بزرگ می‌توانند زیرمجموعه‌های خود را مورد حمایت قرار دهند در حال حاضر برخی از کسب و کارها با ۱۰۰ هزار فروشگاه زیرمجموعه به ارائه خدمات می‌پردازند.

وی اضافه کرد‌:‌ در سال جاری ۲ هزار میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارها و تبلیغات آنها در فضای مجازی و رسانه‌ها در نظر گرفته می‌شود که البته این بودجه دولتی نیست بلکه برای رونق کسب و کارها اختصاص می‌یابد.

معاون وزیر صنعت در مورد ترمیم قدرت خرید مردم گفت: در مذاکراتی که با چند بانک عامل انجام شده است قرار است کارت‌های اعتباری خرید تا سقف ۱۰ میلیون تومانی و تا سقف کل اعتبار ۵ هزار میلیارد تومان به مردم داده می‌شود تا تقاضای مؤثر در جامعه تقویت شود.

شاهمیرزایی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا کارت اعتباری خرید همان کارت کالا برگ الکترونیکی است؟ گفت: کالا برگ الکترونیکی یکی از طرح‌هایی است که نیاز کشور است اما کارت خرید اعتباری ارتباطی به آن ندارد و کالا برگ الکترونیکی تصمیم کل دولت خواهد بود که با همکاری وزارت صنعت، وزارت رفاه و سایر مجموعه‌ها انجام خواهد شد اما کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی برای تقویت کسب و کارها و تقویت تقاضای خانوارها در نظر گرفته می‌شود.

وی اظهار داشت: سامانه فروشگاهی که در نظر گرفته شده است این سامانه متصل به سامانه انبارهای فروشگاه خواهد بود و همچنین در بخش فروش لوازم خانگی باید خدمات پس از فروش و گارانتی که به مصرف‌کننده می‌دهند باید دارای کد رهگیری و قابلیت پیگیری داشته باشد تاکنون دو نوبت فراخوان برای اتحادیه‌ها صادر شده است تا گارانتی که به مردم ارائه می‌کنند قابل پیگیری و رهگیری باشد.

شاهمیرزایی بیان کرد: اگر کالابرگ الکترونیکی راه‌اندازی شود با کارت‌های موجود بانکی دست مردم خواهد بود و قرار نیست کارت جدیدی صادر شود اما کارت خرید اعتباری که در همه جای دنیا مرسوم است که مردم اول کالا خرید می‌کنند و در آخر ماه پولش را می‌دهند نیاز فعلی کشور است و در جهت تقویت تقاضای مردم خواهد بود.

معاون وزیر صنعت اضافه کرد: در حال حاضر ۵۸۰۰ فروشگاه به سامانه‌های الکترونیکی و نظارت متصل شده و ۱۰ هزار فروشگاه دیگر هم در حال اتصال است و تا آخر سال تعداد زیادی از فروشگاه‌ها به سامانه نظارت متصل می‌شوند.

وی اظهار داشت: طرح اجرای کالا برگ الکترونیکی در ۴ شهر گرمسار، آبیک‌، دماوند و فیروزکوه اجرا شده و از نظر مجهز بودن سامانه‌های الکترونیکی از خیلی از کشورها جلو هستیم.

به گفته وی، ۱۲ هزار قلم کالا در فروشگاه‌هایی که به سامانه نظارت الکترونیک وصل هستند ارائه می‌شود اما اقلامی که قرار است از طریق کالا برگ الکترونیکی به مردم ارائه شود در ۴۰۰ هزار فروشگاه ارائه خواهد شد.

شاهمیرزایی در مورد برخی از آمارهایی که به صورت غیرواقعی از زیان کسب و کارها با قطعی اینترنت ارائه شده است گفت: ۸۵ درصد از کسب و کارهای کشور از فضای مجازی و اینستاگرام استفاده می‌کنند و اینگونه نیست که همه فروش آنها از طریق آنها باشد فقط سه درصد از فروش کسب و کارها از طریق فضای مجازی است و ۹۷ درصد آن از راه‌های دیگر و پلتفرم‌های داخلی انجام می‌شود.

معاون وزیر صنعت تأکید کرد:‌ ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان که از روش‌های الکترونیکی خرید و فروش شده است عدد بزرگی است و نباید دچار اختلال شود و تلاش بر این است که مشکلات فروشگاه‌ها برطرف شود.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا