ارزش سهام شناور بورس تهران کمتر از ۵۶۷ شرکت جهان است!

ارزش سهام شناور بورس ایران در سطح 33 میلیارد دلار قرار گرفته است؛ یعنی همان رقمی که در زمستان سال ۹۸ با دلار ۱۳ هزار تومانی، لمس کرده بود. حالا پس از گذشت چهار سال و به‌رغم ورود شرکت‌های جدید به بورس، ارزش دلاری سهام شناور در همان پله قرا...

به گزارش رصد روز، بررسی آمار و داده‌های تاریخی ارزش دلاری سهام شناور بورس ایران نشان می‌دهد این شاخص ارزیابی، در سطح ۳۳ میلیارد دلاری قرار گرفته است. روند نزولی ارزش دلاری شناوری بازار، پس از مردادماه سال ۹۹، به وضوح قابل تشخیص است.

با رقم فعلی، ارزش دلاری سهام شناور بازار در سطحی ایستاده است که چهار سال قبل و در زمستان ۱۳۹۸ در این ارتفاع قرار گرفته بود. بررسی ارزش شناوری بازار با معیار دلار، خطای دید تورم را حذف می‌کند. از این رو ساده‌تر می‌توان به تماشای عقبگرد پرشتاب بازار در سال‌های اخیر نشست.

نکته قابل تامل در این رابطه، لحاظ شدن تمامی عرضه‌های اولیه‌ای است که طی مدت چهار سال گذشته در بازار انجام شده است. بنابراین، در واقع ارزش دلاری شناوری بازار، بدون در نظر گرفتن شرکت‌‎هایی که در مدت چهار سال عرضه شده‌اند، حتی پایین‌تر از زمستان سال ۹۸ قرار می‌گیرد!

۵۶۷ شرکت در دنیا بزرگتر از سهام شناور در بورس تهران!
اگر شخصی ۳۳ میلیارد دلار پول به بورس تهران بیاورد، می‌تواند تمامی سهام شناور بازار را در دست بگیرد؛ یعنی همزمان مالک نیمی از شرکت‌های بزرگی نظیر فملی، فولاد مبارکه، شپنا، شتران و مانند این‌ها می‌شود. با در اختیار گرفتن سهام شناور یک نماد، می‌توان به راحتی در تعیین مسیر قیمت، حکم کرد. با عرضه نکردن، قیمت را افزایش داد و با عرضه اندک، رنج منفی سنگینی در سهم کشید.

در مقایسه صورت گرفته ارزش ۳۳ میلیارد دلاری شناوری بورس تهران، ۵۶۷ شرکت در دنیا، ارزش بازاری بالاتری نسبت به این رقم دارند.

بر اساس نمودار بالا، ارزش بازار شرکت‌هایی چون تسلا، کوین بیس و حتی آدیداس، بیش از رقمی است که می‌توان شناوری تمام سهام بورس تهران را خرید! در یک مقایسه ساده، شرکت آرامکو عربستان سعودی با ارزش بازاری بالغ بر دو هزار و ۶۴ میلیارد دلار (سومین شرکت بزرگ دنیا پس از مایکروسافت و اپل) ۶۲ برابر بزرگتر از ارزش دلاری شناوری بازار سهام است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط