از سرگیری واردات نفت ژاپن از ایران سه ماه بعد از رفع تحریم ها

رئیس انجمن نفت ژاپن اعلام کرد که پالایشگاه‌های ژاپنی می‌توانند واردات نفت ایران را سه ماه بعد از این که رفع تحریم‌ها علیه ایران تایید شد، ازسربگیرند.

به گزارش رصد روز، تسوتومو سوگیموری در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین گفت: پس از این که رفع تحریم‌ها علیه ایران تایید شد، زمانی است که ما ملاحظاتمان را آغاز می‌کنیم و از سرگیری واردات نفت ایران ممکن است بعد از سه ماه آغاز شود.

وی که رئیس هیات‌مدیره شرکت ENEOS Holdings است، افزود: بدون تایید رفع تحریم‌ها، پالایشگاه‌های ژاپنی نمی‌توانند ازسرگیری واردات نفت ایران را بررسی کنند. شرکت ENEOS هم هنوز بررسی جزئیات ازسرگیری واردات نفت ایران را آغاز نکرده است.

اظهارات سوگیموری به دنبال اظهارات هفته گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مطرح شد که اعلام کرد توافق اصلی برای احیای برجام و رفع تحریم‌های اصلی علیه بخشهای نفت، پتروشیمی و کشتیرانی ایران حاصل شده است.

سه پالایشگاه بزرگ ژاپن شامل ENEOS، ایدمیتسو کوسان و کاسمو اویل ۲۱ مه اعلام کردند امکان ازسرگیری واردات نفت ایران را پس از این که تایید شد تحریم‌ها علیه ایران برداشته شده‌اند، به دقت بررسی می‌کنند.

ژاپن واردات نفت ایران را در ماه مه سال ۲۰۱۹، مدت کوتاهی پس از این که وارداتش را در فوریه ازسرگرفته بود متوقف کرد زیرا آمریکا معافیت ۱۸۰ روزه هشت کشور شامل ژاپن برای ادامه واردات نفت ایران را تمدید نکرد.

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

ایسنا

مطالب مرتبط