استایل خیابانی یانگوم+ عکس

تصاویر جدیدی از لی یونگ ئه، بازیگر سریال یانگوم شکار شده است. استایل جوان‌پسند این بازیگر در خیابان توجه‌ها را به خود جلب کرد.

به گزارش رصد روز، تصاویر جدیدی از لی یونگ ئه، بازیگر سریال یانگوم شکار شده است. استایل جوان‌پسند این بازیگر در خیابان توجه‌ها را به خود جلب کرد.

لی یونگ ئه (زاده ۳۱ ژانویهٔ ۱۹۷۱) بازیگر و مدل اهل کره جنوبی است. او با بازی در نقش یانگوم در سریال درام تاریخی جواهری در قصر در سراسر دنیا – به ویژه کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا و خاورمیانه و به‌ویژه ایران – محبوبیت و شهرت بسیاری کسب کرد. لی یونگ آئه در سال ۲۰۰۹ با تاجر جونگ هو یانگ در هاوایی ازدواج کرد و در سال ۲۰۱۱ صاحب دوقلو های پسر و دختر شد.
5 18

سو یانگوم (کره‌ای: 장금، هانجا: 長今، تلفظ: یانگ گئوم) با نام اصلی ته جانگ گئوم نخستین پزشک زن سلطنتی در تاریخ کره است. نام این شخصیت که در قرن شانزدهم میلادی زندگی می‌کرده، در ده بند از اسناد پادشاهی چوسان و مجله پزشکی خاندان یی که منابعی تاریخی و موثق هستند، آمده‌است. آن‌طور که از این نوشته‌های پراکنده بر می‌آید او با دانش پزشکی خود پادشاه چونگ‌جونگ را مبهوت ساخته و پزشک ویژه پادشاه و خانواده‌اش شده بود. یانگوم سومین مقام برتر دربار کره را به دست آورده و به لقب «یانگوم بزرگ» (خط هانگول: 대، هانجا: 大) مفتخر گشته بود.

یانگوم
هانگول
장금
هانجا
長今
لاتین‌نویسی اصلاح‌شده
Jang-geum
مک‌کیون–ریشاور
Changgeum
Note that “Jang-geum” is only a نام کره‌ای
سریالی در مورد این پزشک با نام جواهری در قصر با بازی لی یونگ ئه ساخته شده است.

شواهد تاریخی
طبق مدارک و شواهد به‌دست آمده از تاریخچه سلسله چوسان و نیز مدارک پزشکی آن زمان، فردی به اسم یانگ‌گوم واقعاً در تاریخ وجود داشته‌است.

هر قدر هم که توصیفات کم و مراجع اکثراً مختصر بوده‌اند. بسیاری معتقدند و به اثبات رسانده‌اند که یانگ‌گوم اولین پزشک زن دربار بوده که در طول تاریخ کشور کره از آن پس تا به امروز به‌عنوان پزشک امپراتور به کار گرفته شده‌است. با این وجود عده‌ای هم به باور یانگ‌گوم به عنوان یک تجسم افسانه‌ای ادامه داده‌اند.

پژوهشگران هنوز بر سر این مسئله که یانگ‌گوم یک شخصیت حقیقی است یا تجسمی افسانه‌ای از زنان بزرگی که در رشد مقام اجتماعی زنان نقشی ایفا کرده‌اند و نامشان برای همیشه به فراموشی سپرده شده‌است، به توافق نرسیده‌اند. اگرچه منابع موثقی وجود دارد که ثابت می‌کند یانگ‌گوم یک شخصیت حقیقی بوده:

نام یانگوم (جانگ گئوم) که در قرن شانزدهم میلادی زندگی می‌کرده، در ده بند از اسناد پادشاهی چوسان و مجله پزشکی سلسله یی که منابعی تاریخی و موثق هستند آمده‌است. آن‌طور که از این نوشته‌های پراکنده بر می‌آید او با دانش پزشکی خود پادشاه جونگ‌جونگ را مبهوت ساخته و پزشک ویژه پادشاه و خانواده‌اش شده بود. یانگوم سومین مقام برتر دربار کره را به دست آورده و به لقب دائه جانگ گئوم «یانگوم بزرگ» (خط هانگول: 대، هانجا: 大) مفتخر گشته بود.

علاوه بر نام برده شدن از یانگوم در نوشته‌های روزانهٔ سال‌های فرمانروایی پادشاه جونگ جونگ، متن زیر مربوط به منشأ و دستاوردهای جانگ گئوم (یانگوم) است که در مجله پزشکی سلسله یی ثبت شده‌است: «بانوی پزشک جانگ گئوم، که ریشه‌هایش قابل ردیابی نیست، بر اساس فرمانی که یازدهمین پادشاه کره، چونگ‌جونگ، در هجدهمین سال سلطنتش [۱۵۲۴-۱۵۲۵] صادر کرد، حق نامیده شدن «دائه جانگ‌گئوم= یانگوم بزرگ» را دریافت کرد. در آن زمان سابقه نداشت که یک پزشک زن پادشاهی را معالجه کند، اما شاه به روش جانگ گئوم برای درمان بیماری با غذا اعتماد کرد. جانگ گئوم با اعطای حق استفاده از «دائه» (بزرگ) به نامش، یقیناً بانویی حماسی است که نامش در کتب تاریخ ثبت خواهد شد.»

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط