استیضاح فاطمی امین بدون حضور رئیسی آغاز شد

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی استیضاح وزیر صمت صبح امروز (یکشنبه ۱۰ اردیبهشت) آغاز شد.

به گزارش رصد روز، جلسه استیضاح فاطمی‌امین از دقایقی قبل آغاز شده است و معاون اول رئیس‌جمهور و جمعی از اعضای کابینه، فاطمی امین – وزیر صمت – را در این جلسه همراهی می‌کنند.

روز گذشته، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از ارائه درخواست دولت به هیأت رئیسه مجلس برای به تعویق انداختن جلسه استیضاح وزیر صمت از یکشنبه به سه‌شنبه هفته جاری خبر داده بود اما مورد موافقت مجلس قرار نگرفت.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت را در این جلسه همراهی می‌کنند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس دیروز از دعوت رئیس‌جمهور برای حضور در این جلسه خبر داده بود اما هم‌اکنون معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه حضور یافته است.

استیضاح فاطمی امین در روزهای اخیر با حرف و حدیث‌ها و حواشی زیادی همراه بود که اصلی‌ترین آن به ادعای یک نماینده مجلس درمورد رشوه خودرویی وزارت صمت در موعد قبلیِ استیضاح برمی‌گردد؛ ادعایی که با اصرار این نماینده و تکذیب دولت و هیات رئیسه مجلس همراه بود.

فاطمی امین استاد وعده‌هاست

در ابتدای بررسی استیضاح وزیر صمت، سیداحمد رسولی‌نژاد نماینده موافق استیضاح، گفت: امروز استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت به دنبال نارضایتی مردم از عملکرد این وزارتخانه است. بنده قبل از ورود به محورهای استیضاح از عملکرد یکجانبه و بدون انصاف صداوسیما که هم در استیضاح قبلی و هم در استیضاح فعلی از آقای فاطمی امین دفاع کرد، به شدت گلایه می‌کنم.

نماینده مردم دماوند در مجلس ادامه داد: محور اول استیضاح به خودرو باز می‌گردد براساس گزارشات، کل تولید ایران خودرو در سال ۱۴۰۱، ۵۵۰ هزار دستگاه بود اما آمار فروخته شده ۶۱۳ هزار دستگاه است. در وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره آقای فاطمی امین این آمار دادن روی کار آمده است که آمار خودروهایی که به کف پارکینگ عودت داده می‌شود همراه با آمار خودروهای تولیدی ارائه می‌شود.

وی افزود: فاطمی امین وعده داد تولید خودرو به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه افزایش پیدا کند اما کل آمار خودروهای تولیدی ایران خودرو و سایپا در سال گذشته، ۹۰۱ هزار دستگاه بوده است. حال سوال این است که چگونه وعده داده می‌شود که قرار است آمار تولید خودرو به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه می‌رسد؟ آقای فاطمی امین استاد وعده‌هاست.

صمت ژنرال می‌خواهد اما فاطمی امین سرجوخه هم نیست

همچنین سید ناصر موسوی لارگانی به عنوان موافق استیضاح فاطمی امین گفت: اگر قرار باشد که همچنان فاطمی امین در مسند وزارت باقی بماند کل دولت را زمین‌گیر می‌کند، کما اینکه اکنون هم هزینه‌های کمرشکنی به اقتصاد و تولید تحمیل شده است. من از مردم ایران به خاطر ندانم‌کاری وزیر صمت عذرخواهی می‌کنم که چنین فشار تورمی را تحمل می‌کنند ایشان در آمارهای خودساخته خود غرق شده است.

نماینده مردم فلاروجان ادامه داد: من از همان زمان معرفی فاطمی امین به عنوان وزیر پیشنهادی نسبت به توانایی او شک داشتم. بالاخره بعد از چند دوره نمایندگی مطالعه برنامه‌ها مشخص می‌کند که کدام وزیر چقدر توانایی دارد؛ آقای فاطمی امین در زمان رای اعتماد قول داد و رای گرفت ولی به وعده‌هایش عمل نکرد. خیلی هنر می‌خواهد که یک وزیر یک‌تنه این همه نارضایتی ایجاد کند. این وزارتخانه به ژنرال ارشد کارکشته نیاز دارد اما آقای فاطمی‌امین سرجوخه هم نیست.

موسوی لارگانی با اشاره به برنامه‌های وزیر صمت خاطرنشان کرد: همه از گرانی خودرو می‌گویند اما وضعیت خراب‌تر است و مشکل از زیرساخت‌هاست. آقای فاطمی امین بلایی سر زیرساخت‌ها و چارت‌ها آورده است که من نمی‌خواهم اینجا از آن بگویم، قرار بر این است که برای حفظ مصالح نظام و آبروی دولت فقط نسبت به برنامه‌های وزیر صحبت کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: آقای فاطمی امین در حوزه مرجع کارشناس شیمی بدون تجربه را به عنوان معاون معدن انتخاب کرد در وضعیت مصالح هم گرانی را به حدی رساند که اکنون خانه‌دار شدن مردم برای اقشار متوسط به یک قرن می‌رسد. چرا باید اصرار بر ماندن وزیری کنیم که زندگی عادی را برای شهروندان به آرزو تبدیل کرده است؟

این نماینده مجلس با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی در سال گذشته؛ گفت: صحبت از قسطی فروختن خودرو می‌کنند در حالی که پول را از مردم می‌گیرند و موعد تحویل خودرو دو سال دیگر است، آقای فاطمی امین اعلام کنید کدام خودروساز می‌خواهد قسطی خودرو به مردم بدهد. دو سال محصولات خودروسازان را از قبل فروخته و پول آن را می‌گیرید و این کارهایتان همه منشأ ایجاد بحران است. شما به غیر از آینده فروشی چه کردید؟

موسوی لارگانی اظهار کرد: آقای فاطمی امین در جلسه استیضاح اول وعده واردات خودروی خارجی را داد و مجوز این کار را هم داشت اما چه کرد. بهتر است توجیه نیاورید که گوشمان پر است. وضعیت را به جایی رسانده‌اید که قیمت پراید ۱۰۰ میلیونی به ۳۰۰ میلیون رسیده است.

فاطمی امین در خدمت دو خودروساز بزرگ کشور است

همچنین الله وردی دهقانی در موافقت با استیضاح سیدرضا فاطمی امین گفت: در کشور ۲۹ میلیون خودرو در حال تردد داریم که اگر عمر مفید خودرو را ۷ سال در نظر بگیریم ۲۳ میلیون خودرو فرسوده است، در صورتی که اگر عمر مفید خودرو را به طور متوسط ۱۲ سال در نظر بگیریم باز هم حدود ۱۸ میلیون خودرو فرسوده در کشور داریم.

وی با اشاره به مصرف بنزین در کشور گفت: روزانه به طور متوسط بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم که در هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰ لیتر اگر باشد، مازاد مصرف ما ۶۰ میلیون لیتر معادل ۱۰۰۰ همت می‌شود که نصف بودجه عملیاتی کشور است. پس ما در مصرف بنزین در صنعت و ناوگان فرسوده خودرو در کشور سالانه ۱۰۰۰ همت از منابع ملی و بیت المال را هدر می‌دهیم که فاجعه ملی است.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۷۰ درصد آلایندگی‌های کلانشهرها مربوط به خودروها است و همچنین اگر تصادفات جاده و هزینه‌های اورهال کردن آنها را در نظر بگیریم با توجه به تولید حدود ۱ میلیون خودرو در سال چگونه می‌توانیم خودروی فرسوده را از رده خارج کنیم؟ از زمانی که آقای فاطمی امین وزارت را بر عهده گرفتند قیمت خودرو تاکنون سه برابر شده و قیمت پراید از حدود ۱۰۳ میلیون تومان به ۳۳۰ میلیون رسیده است که این فاجعه است.

دهقانی همچنین گفت: وزیر در برنامه خودشان گفتند ۱.۵ میلیون خودرو در سال تولید خواهد شد که خبری از آن نیست، همچنین قول داده بودند قرعه کشی را حذف خواهند کرد که از آن هم خبری نیست. وزیر در خدمت دو خودروساز بزرگ کشور است، ایشان باید وزیر صنعت باید باشند نه وزیر دو خودروساز.

برای گرانی خودرو یقه چه کسی را بگیریم؟

هاجر چنارانی نیز در موافقت با استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: ما در مجلس سوگند یاد کردیم نگهبان دستاوردهای انقلاب و مبانی جمهوری اسلامی ایران باشیم و در انجام وظایف خود در قبال مردم امانت و تقوا را رعایت کنیم. دیگر نمی‌توانیم در چشم مردم حوزه انتخابیه خود به خاطر گرانی‌ها نگاه کنیم. در جلسه قبلی استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت هشدار دادیم که فرصت آزمون و خطا باقی نمانده است.

وی ادامه داد: خدا را شاکرم که وامدار کسی نیستم و به عنوان خادم مردم می‌گویم که از نظر بنده و مردم حوزه انتخابیه، آقای فاطمی امین توان مدیریت این وزارتخانه را ندارد. دیگر جای بحثی در خصوص مشکلات حوزه خودرو، احتکار و لابی در اعطای پروانه‌های بهره‌برداری معادن و گرانی‌های افسارگسیخته نمانده است. درخواست دارم با تصمیم درست در مسیر تحقق شعار سال گام برداریم.

این نماینده مجلس با اشاره به افزایش قیمت خودرو، اظهار کرد: امروز می‌گویند بازار خودرو به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارتباطی ندارد. بنده سوال می‌پرسم که برای مهار این گرانی افسارگسیخته بازار خودرو که در این ۲۰ ماه رشد فزاینده‌ای داشته است باید یقه چه کسی را گرفت؟

چنارانی با طرح قبلی استیضاح وزیر صمت، گفت: مجلس شورای اسلامی در شهریور ۱۴۰۱ بار دیگر به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعتماد کرد اما چه اتفاقی در بازار خودرو افتاد؟ در این ۲۰ ماه قیمت خودرو از کجا به کجا رسیده است؟ ۲۰۰۰ نفر منتظر یک مصوبه شورای عالی نظارت هستند که در این ۲۰ ماه یک جلسه هم نداشتند.

وی از وزیر صمت پرسید: ما واردات خودرو را در مجلس قبل تایید کردیم و مجدد در این مجلس به تصویب رسید، اما به کجا رسید؟ آقای فاطمی امین! اگر شما لایحه دو فوریتی برای واردات خودروهای کارکرده داشتید چرا در یک سال گذشته برای ساماندهی این بازار به مجلس شورای اسلامی ارائه نکردید؟ مجلس تصویب کرد به خانواده‌هایی که بالای دو فرزند دارند خودرو داده شود ولی خانواده‌هایی هستند که دارای چهار فرزند هستند و اکنون پنج ماه است که در انتظار دریافت خودرو به سر می‌برند.

گزارش لحظه به لحظه این جلسه تا حصول نتیجه نهایی استیضاح، در این گزارش به مرور تکمیل می‌شود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا