اشتباهات گذشته در برجام را تکرار نکن

رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان از جو بایدن خواست که ''اشتباهات گذشته'' در توافق هسته ای را تکرار نکند و کشورهای منطقه یک طرف مذاکرات باشند.

به گزارش رصد روز ، به نقل از سی ان ان عربی، ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان  در کنفرانس “شورای ملی روابط آمریکایی-عربی” به مساله ایران پرداخت.

وی در بخشی از سخنان خود به اظهارات جو بایدن مبنی بر بازگشت به برجام در صورت پایبندی ایران به آن، پرداخت و گفت: با اینکه دوست داریم که ایران به عنوان یک کشور صلح جو به جامعه بین المللی بازگردد اما تجربه ۴۰ سال گذشته با نظام ایران تشویق کننده به این امر نیست.

الفیصل تاکید کرد: بنابراین پیوستن دوباره به برجام در راستای خدمت به ثبات منطقه نخواهد بود، بازگشت به برجام و گفت وگو در رابطه با مسائل دیگر، دیپلماسی را در دام می اندازد و آن را در معرض باج خواهی ایران قرار می دهد.

وی مدعی شد: در حالی که ایران در راستای برنامه هسته ای خود فعالیت می کرد مذاکرات در رابطه با برجام سال ها طول کشید.

رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان خطاب به جو بایدن گفت: اشتباهات و کمبودهای توافق گذشته را تکرار نکن، هرگونه توافق غیرفراگیر صلح پایدار و امنیت منطقه را به همراه نخواهد داشت. توافق هسته ای مانع رفتارهای ایران در منطقه نخواهد شد؛ رفتارهایی که در عراق، سوریه، یمن و لبنان مرتکب می شود و به صورت مستقیم و غیرمستقیم پالایشگاه های نفت عربستان را هدف قرار می دهد. خطر این تهدیدات همانند خطر برنامه هسته ای این کشور است.

وی که سفیر پیشین عربستان در واشنگتن نیز بوده است خاطر نشان کرد که توافق جدیدی با ایران باید امضا شود؛ توافقی که تمام مسائل و مشکلات با ایران را شامل شود.

ترکی الفیصل بار دیگر خطاب به بایدن گفت: نگرانی های قانونی دوستان و هم پیمانانت در منطقه را نادیده نگیر و آن ها برای تضمین منافع راهبردی خود باید یک طرف مذاکرات باشند.

پیش از این سفیر رژیم صهیونیستی نیز از احتمال بازگشت جو بایدن به برجام اظهار نگرانی کرده بود.

وی خطاب به بایدن گفته بود که به جای نزدیک شدن به ایران به میانجیگری دولت خود میان اسرائیل و کشورهای عربی ادامه دهید.

ادعاهای ترکی الفیصل علیه ایران درحالی است که جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که به دنبال صلح و ثبات در منطقه است و مقامات کشورمان چندین بار کشورهای عربی را به گفت و گو و مذاکره و حل مشکلات از راه های مسالمت آمیز و بدون دخالت خارجی‌ها دعوت کرده اند.

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

ایسنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار