افزایش تنش ها میان ترکیه و یونان

وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه در اظهاراتی به یونان درباره تبدیل شدن به "ابزار دیگران" هشدار داد و گفت: رفتار تحریک‌آمیز و "ماجراجویی از طرف دیگران" همانند گذشته پیامدهای دردناکی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش رصد روز، وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه در اظهاراتی به یونان درباره تبدیل شدن به “ابزار دیگران” هشدار داد و گفت: رفتار تحریک‌آمیز و “ماجراجویی از طرف دیگران” همانند گذشته پیامدهای دردناکی به دنبال خواهد داشت.

مولود چاووش اوغلو در نشستی درباره نبرد «ساکاریا» افزود: با وجود تلاش ترکیه برای احترام به همسایگان خود، یونان همچنان به اقدامات تحریک‌آمیز ادامه می‌دهد.
وی تاکید کرد: این یک هشدار به یونان است؛ در صورتی که از طرف دیگران  به «ماجراجویی» وارد شوید، پیامدهای آن را امروز تجربه می‌کنید، همانطور که در گذشته نیز این چنین بوده است.

چاووش اوغلو اظهار داشت: آتن مراقب باشد به ابزار استفاده دیگران تبدیل نشود و از رفتارهای تحریک‌کننده دست بکشد.

بر اساس این گزارش، نبرد ساکاریا میان ترکیه و یونان در سواحل رودخانه ساکاریا در مجاورت آنکارا پایتخت ترکیه به مدت ۲۱ روز در سال ۱۹۲۱ میلادی (۱۳۰۰ شمسی) صورت گرفت که در نهایت به پیروزی ترکیه انجامید. ترکیه در طول یک سال بعد موفق شد به طور کامل نیروهای یونانی را تا دریای اژه عقب برانند.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه اظهارات خود در این نشست با بیان اینکه به سیاست‌های ترکیه هموراه سازنده و انسان‌دوستانه بوده، خاطر نشان کرد: آنکارا طرح‌هایی دارد که به برقراری صلح نه تنها در منطقه بلکه در سطح جهان کمک خواهد کرد.

هفته گذشته نیز، رییس جمهوری ترکیه در ادامه هجمه‌ها علیه یونان در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال حمله نظامی به یونان گفته بود که شاید این حمله یک شبه اتفاق بیفتد.

اردوغان در ادامه تاکید کرده بود که جزایری وجود دارد که کنترل آن در دست یونان است و در آن پایگاه نظامی احداث کرده‌اند، اگر تهدیدات غیر قانونی آتن علیه ما ادامه پیدا کند، [ما اقدامی خواهیم کرد]؛ چرا که صبر ما نیز حد و اندازه‌ای دارد.

پیشتر نیز وی به یونان هشدار داده بود که اگر به اختلال در جنگنده‌های ترکیه بر فراز دریای اژه ادامه دهد، بهای سنگینی خواهد پرداخت.

در مقابل نخست وزیر یونان روز گذشته در واکنش به اظهارات اخیر اردوغان مبنی بر احتمال حمله نظامی ترکیه به یونان گفته بود: آتن برای باز نگه‌داشتن مسیرهای ارتباطی با ترکیه تلاش می‌کند.

این اظهارات نخست وزیر یونان در حالی مطرح شد که گارد ساحلی ترکیه شامگاه شنبه با صدور اطلاعیه‌ای مدعی شده بود که نیروهای یونان به روی یک کشتی تجاری در دریای اژه شلیک کرده‌اند.

بر اساس اعلام منابع وزارت دفاع ملی ترکیه، یونان در هشت ماه نخست سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۱۰۰ بار حریم هوایی و آب های سرزمینی ترکیه را نقض کرده است.

ترکیه که بیش از ۷۰ سال عضو ناتو بوده، به شکایت از اقدامات تحریک آمیز و لفاظی های مکرر یونان در منطقه در ماه‌های اخیر، از جمله مسلح سازی جزایری در نزدیکی ساحل ترکیه که بر اساس یک معاهده غیرنظامی شده‌اند، پرداخته و گفته است که هدف از چنین اقداماتی بی اثر کردن تلاش‌های مبتنی بر حسن نیت این کشور به نفع صلح است.

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار