افزایش صادرات نفت ایران به چین با وجود تحریم‌های آمریکا

رویترز طی گزارشی اعلام کرد واردات نفت چین از ایران به‌طور متوسط در سه ماه گذشته بیش از نیم‌میلیون بشکه در روز بوده است.

به گزارش رصد روز، به‌گفته تاجران و شرکت‌های رهگیری کشتی، واردات نفت چین از ایران به‌طور متوسط در سه ماه گذشته بیش از نیم‌میلیون بشکه در روز بوده است.

با وجود تحریم‌هایی که به واشنگتن اجازه می‌دهد کسانی را که آنها را نقض می‌کنند از اقتصاد ایالات متحده خارج کند، خرید نفت خام چین از ایران در سال جاری میلادی ادامه داشته است.

بر اساس این گزارش، در بحبوحه مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، دولت جو بایدن تاکنون تصمیم گرفته است تحریم‌ها را علیه افراد و شرکت‌های چینی اجرا نکند.

به‌گفته بازرگانان و منابع رهگیری کشتی، پس از کاهش خرید نفت ایران از سوی چین در ماه ژوئن و ژوئیه نسبت به رکورد ماه مه در پی کم شدن مجوزهای واردات، پالایشگاه‌های مستقل این کشور دوباره از نفت خام ارزان‌تر ایران استقبال کردند چرا که دولت سهمیه‌های جدیدی را توزیع کرده است.

لی، تحلیلگر بازار چین در شرکت تحلیلی ردیاب نفتکش Vortexa Analytics، دراین‌باره گفت: تخفیف نفت ایران و سهمیه‌های واردات جدید، از تقاضای پالایشگاه‌های مستقل چینی پشتیبانی می‌کند.

محموله‌های نفت ایران که اکنون به‌ارزش ۱.۳ میلیارد دلار در ماه است و بخش عمده آن به چین می‌رود، درآمد کلیدی را برای تهران فراهم می‌کند.

ایران و قدرت‌های جهانی قرار است در ۲۹ نوامبر گفتگوها را برای بازگرداندن توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایالات متحده بر فروش از سر بگیرند.

بر اساس داده‌های Vortexa Analytics، صادرات نفت ایران به چین در ماه اوت به ۶۶۰ هزار بشکه در روز و در سپتامبر به ۵۴۵ هزار بشکه در روز رسید، اما در اکتبر به ۴۷۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت.

طبق داده‌های Vortexa، میانگین سه‌ماهه واردات نفت این کشور از ایران به ۵۶۰۰۰۰ بشکه در روز رسیده است که نسبت به میانگین ۴۷۸۰۰۰ بشکه در روز در ژوئن و ژوئیه افزایش نشان می‌دهد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار