اقدامات تنبیهی چین علیه تایوان و آمریکا تشدید شد

به گزارش رصد روز، وزارت امور خارجه چین امروز جمعه اعلام کرد که این کشور اقدامات تنبیهی بیشتری را علیه تایوان و آمریکا اتخاذ خواهد کرد.

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که «اقدامات تنبیهی بیشتری را در واکنش به سفر نانسی پلوسی به تایوان اتخاذ می‌کنیم.»

در این بیانیه آماده است که چین گفتگوها میان فرماندهان نظامی‌ این کشور و همتایان آمریکایی آنها را لغو می‌کند.

این بیانیه می افزاید: مذاکرات آب و هوایی میان پکن و واشنگتن را تعلیق می‌کنیم. همکاری با واشنگتن در زمینه مهاجرت غیرقانونی و جرایم فرامرزی و مبارزه با مخدر را به حال تعلیق درمی‌آوریم.

این در حالی است که شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد چین نمی‌تواند مانع فعالیت ما در دریاها و حریم هوایی شود و برای پاسخ به آن آماده‌ایم.

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت: از امنیت و صلح در منطقه تنگه تایوان که شاهد تردد گسترده کشتی‌ها در سطح جهان است، حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: برای هیچ بحرانی با چین تلاش نمی‌کنیم، خواهان بحرانی شدن اوضاع نیستیم و از چین می‌خواهیم این مسئله را رعایت کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در پیامی جداگانه اعلام کرد که نمی‌توان آنچه را که در اوکراین جریان دارد با آنچه در تایوان جریان دارد، مقایسه کرد.

وی افزودک سفر پلوسی(به تایوان) تحریک آمیز بود و پایه‌های امنیت و صلح را متزلزل می‌کند. ۱۶۰ کشور سفر پلوسی به تایوان را تحریک آمیز توصیف کردند، این سفر اصل چین واحد را نقض کرده است.

چین همچنین رزمایشی را در مناطق اطراف تایوان آغاز کرده است.

این در حالی است که وزارت دفاع تایوان روز جمعه اعلام کرد: ۶۸ فروند جنگنده و ۱۳ فروند کشتی جنگی ارتش چین به فعالیت در اطراف تنگه تایوان مشغول هستند.

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا