اقدامات محیط زیستی فولادسنگ باعث کاهش آلاینده ها شده است/ دستیابی به صنعت سبز در شهرستان مبارکه

به گزارش رصد روز به نقل از دنیای معدن ، مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست ظهر پنج شنبه،۲۰ خردادماه، در شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکه با حضور مهرداد فقیهیان، مدیرعامل شرکت فولادسنگ، پروین صالحی، نماینده شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی و مهدی انصاری، رئیس محیط زیست شهرستان مبارکه و نماینده های فرماندار شهرستان مبارکه و اداره بهداشت و اداره صمت این شهرستان برگزار شد.

در  این مراسم، مهدی انصاری، رئیس اداره محیط زیست شهرستان مبارکه، ضمن تبریک هفته محیط زیست اظهار کرد: روز پنجم ژوئن از طرف سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی محیط زیست نامگذاری شده است که با توجه به اینکه این تاریخ مقارن با رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی و قیام ۱۵خرداد است؛ در تقویم کشور، از ۱۷ لغایت ۲۳ خرداد به هفته محیط زیست اختصاص یافته است.

وی به اصل پنجاهم قانون اساسی هم اشاره ای کرد و گفت: بر اساس این قانون حفاظت از محیط زیست به عنوان اصل بی بدیل و وظیفه عمومی است و همگان موظف به رعایت اصول محیط زیست در تمام ابعاد اجتماعی و اقتصادی خواهند بود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان مبارکه با تاکید بر آگاهی سازی و اطلاع رسانی در زمینه حفاظت محیط زیست تصریح کرد: نامگذاری روزهایی نظیر هوای پاک، زمین پاک و تنوع گونه ها در تقویم کشور نشان از اهمیت حفاظت از محیط زیست است.

وی به کاهش بارشها و تاثیرات خشکسالی و تغییر اقلیم اشاره کرد و گفت: کاهش ۵۵ درصدی آبخوان ها و بروز گردوغبار و ریزگردها شهرستان مبارکه را تهدید می کند و اگر اقدامات عاجلی در کاهش گازهای گلخانه ای انجام نشود تبعات سنگینی به همراه خواهد داشت.

انصاری به اقدامات محیط زیستی شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکه پرداخت و گفت: از بدو تاسیس این شرکت ۳۰ سال می گذرد و در طی بازدید از این مجموعه در سال گذشته مقرر شد این واحد صنعتی، اقدامات اساسی در کاهش آلاینده ها در قالب طرح های کوتاه مدت و بلندمدت ارائه کنند و در همین مدت کوتاه اقدامات محیط زیستی این شرکت موثر بوده است و منجر به کاهش آلاینده ها شده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان مبارکه با تاکید بر تحقق شعار سال گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در راستای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، اداره محیط زیست مانع از توسعه پایدار مشروط به رعایت صنایع در حفظ محیط زیست نیست و نیاز است که صنایع اقدامات بنیادین و پایدار محیط زیستی را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند.

وی اضافه کرد: امیدواریم صنایع شهرستان مبارکه در راستای رسیدن به صنعت سبز اقدامات اساسی کنند و این فعالیتها در قالب برنامه ای مدون در نظر گرفته شود و قائم به شخص نباشد.

انصاری اقداماتی نظیر پتاس پاشی معابر خاکی و محوطه شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکه را درکاهش آلاینده های جوی مهم ارزیابی کرد و گفت: اقدامات محیط زیستی شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ سازنده بوده است و با توجه به دغدغه مندی مدیریت این شرکت امیدواریم به صنعتی سبز در شهرستان مبارکه تبدیل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا