انتخابات آمریکا طلا را گران می‌کند؟

آمریکایی‌ها در نوامبر ۲۰۲۴، برای انتخاب رئیس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده به پای صندوق‌های رای می‌روند و در حالی که انتخاب آن‌ها تأثیر قابل‌توجهی بر زندگی داخلی و بین‌المللی دارد، بر بازار‌ها نیز تأثیر خواهد گذاشت.

به گزارش رصد روز، در این زمینه، استراتژیست‌های فارکس در UBS در مورد اینکه چگونه انتخابات ممکن است بر طلا تأثیر بگذارد، اظهار نظر کردند. تحلیلگران اظهار کردند که واکنش شمش تا حد زیادی به دلار و نرخ بهره بستگی دارد. تحلیلگران افزودند با توجه به اینکه طلا به عنوان دارایی امن در نظر گرفته می‌شود که معمولاً در مواقع آشفتگی عملکرد خوبی دارد، ابهام در مورد انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا باید نویدبخش خوبی برای این فلز گرانبها باشد.

انتخابات ایالات‌متحده در ماه نوامبر با توجه به پیامد‌های بالقوه بر دلار آمریکا و نرخ‌ها و به نوبه خود طلا، کانون توجه سرمایه‌گذاران خواهد بود. تحلیلگران همچنین اظهار کردند که انتظار می‌رود نوسانات قیمت طلا ارتباط نزدیکی با عملکرد دلار و واکنش‌های نرخ بهره به تغییر پیش‌بینی‌ها در مورد نتایج انتخابات آمریکا داشته باشد. با این حال، موارد دیگری نیز برای شکل‌دادن به اثر کلی بر طلا پیش‌بینی می‌شود. تصمیم راهبردی برای تخصیص به طلا در میان ابهامات شدید احتمالاً بر رفتار بازار آن تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، با توجه به زمان برگزاری انتخابات آمریکا، روند فصلی طلا نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

تحلیلگران UBS پس از تجزیه‌وتحلیل عملکرد قیمت طلا در سال‌های انتخابات قبلی، مشاهدات متعددی را انجام دادند. اولاً، طلا در طول دوره‌های انتخاباتی ایالات‌متحده ضعف نشان می‌دهد. با این وجود، با نگاهی به ۱۲ماه آینده، به نظر می‌رسد که مسیر طلا بدون توجه به نتایج انتخابات نسبتاً بدون تغییر است.

دوم، وقتی ترکیب کنگره را در نظر می‌گیریم، مشاهده می‌شود که قیمت طلا ۱۲ ماه پس از انتخاب یک دموکرات به عنوان رئیس جمهور کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، قیمت طلا معمولا ۱۲ ماه پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جمهوری‌خواه افزایش می‌یابد. سوم، اگرچه پتانسیل افزایش نوسانات کلان در سال جاری وجود دارد، اما تحلیلگران افزودند که ما متوجه شدیم که نوسانات واقعی قیمت طلا به سمت انتخابات پیش از آن کاهش می‌یابد.

بر اساس گزارش اینوستینگ، آن‌ها اظهار کردند که در نهایت، متوجه می‌شویم که میانگین فروش سکه‌های طلای ضرابخانه ایالات‌متحده در زمان یک رئیس‌جمهور دموکرات بیشتر می‌شود، اگرچه دوره‌هایی مانند سال ۲۰۱۲ نیز ممکن است با افزایش قیمت طلا با مشکل مواجه شود.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط