انضباط مالی بانک ایران زمین در افسار گسیختگی تورم و هزینه ها + سند

به گزارش اختصاصی رصد روز ، انضباط مالی یعنی مدیریت هزینه ها که از افراد حقیقی تا سازمانهای عریض و طویل در دنیا با آن سر و کار دارند. با پایان یافتن هرسال با توجه به افزایش هزینه ها در بخش های مختلف خصوصاً هزینه های کارمندی  افزایش هزینه های مالی در سال جدید متصور است. بخش قابل توجهی از این هزینه ها در حوزه پرسنلی و اداری خواهد بود و هرچه وسعت یک سازمان بیشتر باشد طبیعتاً هزینه های بیشتری را خواهد داشت. بنگاههای مالی به واسطه سبک و نوع فعالیتی که دارند چنین نوساناتی را بیش از سایر بخش ها حس می کنند. علاوه بر مدیریت بخشهای داخلی ، نظارت بیرونی بر منابع نیز از اهم موضوعاتی است که از بنگاههای مالی انتظار می رود به نحو ویژه ای آن را انجام دهند. در بسیاری از مواقع مسائلی مانند فراز و نشیب قیمتی ، تورم و رکود بخش خصوصی سبب می شود که مدیریت هزینه ها در بنگاههای مالی به درستی صورت نگیرد. این موضوع زمانی امکانش بیشتر خواهد بود که طرحهای توسعه ای با توجه به هزینه بر بودن بخش های مختلف آن در یک سازمان و بنگاه مالی به صورت جدی دنبال شود. بانک ایران زمین جدا از اینکه در ۹ ماهه ۹۹ رکوردهای قابل توجهی از خود به جا گذاشت در بخشهای دیگری مانند مدیریت هزینه ها نیز موفق ظاهر شد. کاهش هزینه های مالی بانک ایران زمین از دو جهت قابل بررسی است.

بهترین نوع برداشت و تحلیل از عملکرد مالی یک مجموعه و کلا چرخه اقتصادی مربوط به مقایسه نقطه ایست جایی که ارزیابی یک بازه زمانی مورد قیاس با مدت مشابه آن در سال قبل و ماه قبل قرار می گیرد با این گزاره در ۹ ماهه سال ۹۹ نسبت به ۹ ماهه ۹۸ شاهد کاهش ۵۷ درصدی هزینه های بانک ایران زمین هستیم. این بانک در در ۹ ماهه ۹۹ هزینه های خود را بیش از ۳.۶۹۷ میلیارد ریال می بیند که نسبت به ماهه ۹۸ که این رقم ۸.۵۷۶ میلیارد ریال بود صرفه جویی ۵۷ درصدی انجام داد.

در طرف دیگر ماجرا نگاهی به مجموع هزینه های صورت گرفته در پایان سال ۹۸ که رقمی بیش از ۱۰.۸۸۴ میلیارد است نشان می دهد که در ۹ ماهه ۹۹ کاهش ۶۷ درصدی در آن صورت گرفته است.

 

 

در کنار این تحلیل باید به این مسئله توجه کرد که که بانک ایران زمین در پی ایجاد بانک الکترونیک که برای اولین بار به صورت جدی در نظام بانکی کشور در حال اجرایی شدن است متحمل هزینه های پیش بینی نشده ای شده که چنین تعدیل در هزینه ها را قابل توجه تر می کند. انضباط مالی بانک ایران زمین در شرایط افسار گسیخته هزینه ها در کنار سایر طرحها از مواردی بود که با بررسی صورتهای مالی آن قابل توجه به نظر می رسید و در حالیکه انتظار افزایش آن می رفت با کاهش قابل توجه روبرو شد که امیدواریم چنین وضعیتی را برای سایر مجموعه ها نیز شاهد باشیم.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا