اوجی: بنزین سوپر داریم ولی کم است

وزیر نفت گفت: بنزین سوپر داریم، ولی میزان آن کم است.

به گزارش رصد روز،جواد اوجی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در کلان شهر‌ها در زمان وارونگی دما تلاش می‌کنیم سوخت یورو ۵ توزیع کنیم تا آلودگی هوای کمتری را شاهد باشیم.
وزیر نفت درباره بنزین سوپر گفت: خوشبختانه در نیمه اول سال ۱۴۰۰، روزی ۳۶ میلیون متر مکعب گاز بیشتری به نیروگاه‌ها داده شده است. به همین میزان روزی ۲۰ میلیون لیتر سوخت مایع اعم از نفت گاز و نفت کوره نسبت به سال گذشته کمتر در نیروگاه‌ها سوخته شده است.

اوجی یادآور شد: روزی ۵ میلیون متر مکعب گاز به صنایع جزء و عمده دادیم و در خصوص صنایع عمده نیز روزی ۱۶۴ میلیون متر مکعب امسال گاز رسانی کردیم.

وی درباره کیفی سازی سوخت خودرو‌ها گفت: این دولت از بدو کارش، کیفی سازی محصولات یا فراورده‌های نفتی در همه پالایشگاه‌ها را شروع کرد و کمتر از یک ماه پیش شاهد بودید که آقای رییسی به پالایشگاه اصفهان رفت و راه اندازی روزانه ۲۰ میلیون گازوییل یورو ۵ را تولید می‌کنیم. در شازند و پالایشگاه خلیج فارس نیز تولیدات فراورده‌های نفتی یورو ۵ است و ان شاالله برای افتتاح پالایشگاه شیراز هم خواهیم رفت.

اوجی ادامه داد: کیفی سازی فراورد‌های نفتی برای جلوگیری از آلودگی هوا و قانون هوای پاک به طور جد دنبال می‌شود و تا پایان این دولت اکثر پالایشگاه‌های ما در بحث کیفی سازی فراورد‌های نفتی هم کمی و هم کیفی به یورو ۴ و ۵ می‌رسد که عمدتا یورو ۵ است. خوشبختانه دستاورد‌های خوبی در رابطه با قانون هوای پاک خواهیم داشت.

وی با بیان این که بنزین سوپر داریم، ولی کم است، گفت: در کلان شهر‌ها تمام هم و غم ما این است که یورو ۵ را توزیع کنیم.

وزیر نفت درباره اتصال کارت بانکی به کارت سوخت نیز گفت: در حال مطالعه آن هستیم و چندین دستگاه کار مشترک می‌کنند و هنوز قطعی نیست.

وی درباره کمبود گاز گفت: از شروع این دولت ناتراضی گاز ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز در فصل سرد بوده است و با تولید میادین مشترک گازی و مستقل گازی و با تمام توان امسال ناتراضی گاز کمتری را داریم. تولید گاز نسبت به شروع دولت بیشتر شده و تلاش می‌کنیم تولید نفت و گاز و فراورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی را افزایش دهیم. تا پایان سال ۶ میلیون تن به ظرفیت‌های محصولات پتروشیمی اضافه می‌شود.

اوجی یادآور شد: دیروز به اتفاق معاون اول سفر فشرده‌ای داشتیم و یک تفاهم نامه خوبی بین ایران و بلاروس منعقد شد و کمتر از یک ماه اینده بخشی از آن به قرارداد می‌انجامد. ایران و بلاروس دیدگاه‌های مشترک زیادی دارند و هر دو تحریم هستند و ظرفیت‌های خوبی دارند و ۴ الی ۵ ماه مطالعات داشتیم و جلسات مشترکی در تهران و بلاروس صورت گرفت و جمع بندی ان در این سفر در بحث تامین قطعات و تجهیزات مربوط به حوزه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی هاست و توافقات خوبی انجام شد.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار