اولین تصاویر نمای نزدیک موشک هایپرسونیک ایرانی

به گزارش رصد روز،  موشک‌های مافوق صوت، می توانند تسلیحات هسته ای را در مسیری پیچیده با بیش از پنج برابر سرعت صوت حمل کنند که رهگیری آنها را سخت می‌کند.

موشک بالستیک قاره پیمای سوپرسونیک (مشهور به ICBM) یک موشک بالستیک با برد بیش از ۵۵۰۰ کیلومتر (۳۴۰۰ مایل) است، که عمدتاً برای حمل سلاح های خاص (ارائه یک یا چند کلاهک هسته ای گرما) طراحی شده است. سلاح‌های متعارف، شیمیایی و بیولوژیکی نیز می‌توانند با کارایی متفاوت تحویل داده شوند، اما تاکنون هرگز روی موشک‌های بالستیک قاره پیما مستقر نشده‌اند.

طراحی‌های مدرن به یک موشک اجازه می‌دهد چندین کلاهک حمل کند که هرکدام می‌توانند هدف متفاوتی را مورد اصابت قرار دهند. روسیه، ایالات متحده آمریکا، چین، هند، کره شمالی و ایران تنها کشورهایی هستند که موشک بالستیک قاره پیمای سوپرسونیک عملیاتی دارند.

موشک بالستیک قاره پیمای اولیه دقت محدودی داشتند و برای استفاده در برابر اهداف بزرگتر مانند شهرها مناسب بودند. طراحی‌های نسل دوم و سوم (مانند LGM-۱۱۸ Peacekeeper) دقت را به‌طور چشمگیری بهبود بخشید تا جایی که حتی کوچک‌ترین اهداف نقطه‌ای نیز می‌توانستند با موفقیت درگیر شوند.

روز دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: موشک هایپرسونیک ایرانی دکان فروش سلاح آمریکا را خواهد بست.

قابلیت های موشک فتاح

سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران و سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده هوافضای درمراسم رونمایی ازموشک بالستیک هایپرسونیک «فتاح» که توسط متخصصان نیروی هوافضای سپاه تولید شده است، نیزحضور داشتند.

این موشک با قابلیت‌های تاکتیکی، به دلیل برخورداری از پیشران سوخت جامد نازل متحرک مرحله دوم، قابلیت دستیابی به سرعت‌های بسیار بالا و همچنین انجام مانورهای مختلف در داخل و خارج از جو زمین به منظور غلبه بر انواع سامانه‌های دفاع هوایی دشمن را دارد.

برد موشک فتاح ۱۴۰۰ کیلومتر و سرعت آن پیش از اصابت به هدف ۱۳ تا ۱۵ ماخ است.

گفتنی است ، موشک‌های هایپرسونیک جزو جدیدترین تسلیحات و تجهیزات هستند که امروزه توسط کشورهای همچون آمریکا، روسیه و چین تولید و به کارگرفته می‌شوند. چند روز پیش فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت از رونمایی موشک بالستیک هایپرسونیک ایران در آینده نزدیک خبر داده بود.

سردار حاجی زاده با اشاره به اینکه این موشک جدید از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور می کند بیان کرد: این موشک سامانه‌های ضد موشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد و یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی است.

رونمایی ابرموشک هایپرسونیک «فتاح» با حضور رئیس جمهور
اولین تصاویر «نمای نزدیک» از موشک هایپرسونیک ایرانی / هدف سپاه: بستن دکان فروش سلاح آمریکا
اولین تصاویر «نمای نزدیک» از موشک هایپرسونیک ایرانی / هدف سپاه: بستن دکان فروش سلاح آمریکا
اولین تصاویر «نمای نزدیک» از موشک هایپرسونیک ایرانی / هدف سپاه: بستن دکان فروش سلاح آمریکا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا