اولین واکنش ایران به مناظره ترامپ و بایدن

به گزارش رصد روز ، رئیس‌جمهوری نیز درجلسه هیات‌دولت بااشاره به این مناظره بابیان اینکه در شرایطی هستیم که هر روز یک توطئه جدید توسط آمریکا دنبال می‌شود گفت: اگر مردم مناظره انتخاباتی دیشب را دیده یا امروز ببینند و بخوانند، متوجه می‌شوند که گرفتار شدند. بدترین مدیریت در کرونا را داشتند، بدترین بیکاری دامن آنها را گرفته و ناامنی از شرایط قبل بدتر است.

روحانی با بیان اینکه دولت آمریکا در سیاست خارجی هیچ پیروزی به‌دست نیاورده و ناموفق بوده است، گفت: نه فقط در مورد ایران بلکه در منطقه پاسیفیک، اروپا و نفتا هم ناموفق بوده‌اند. کشوری که این همه مشکلات و مسائل دارد، طبیعی است که می‌خواهد این مشکلات را به بیرون آمریکا ببرد، علیه ایران توطئه و مشکل ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: تا اسم آمریکا را می‌آوریم و می‌گوییم آمریکا جنایت می‌کند، شبکه‌ها و کانال‌های خارجی ماتم گرفته و می‌گویند چرا این را می‌گویید. این واقعیت است که خصمانه‌ترین، جنایتکارترین و تروریستی‌ترین سیاست‌ها را آمریکا علیه ملت ایران و ۸۴ میلیون نفر در نظر گرفته است.همزمان محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیزدیروزدرواکنش به این مناظره گفت: الان در آمریکا وضعیت ترامپ از نظر رقابت انتخاباتی خیلی فاصله گرفته، مناظره‌ روز گذشته هم که افتضاح بود و اصلا مناظره نبود و بعید می‌دانم در هیچ جای دنیا حتی در آفریقا در این رده چنین اتفاقاتی بیفتد. به گزارش «ایرنا» وی با اشاره به نظرسنجی‌های بعد از مناظره گفت: مناظره‌های انتخاباتی برخلاف آن چیزی که تبلیغ می‌کردند، دوباره به ضرر ترامپ شده است. فردی که متوجه مسائل سیاسی و بین‌الملل نیست، در داخل کشور هم وضعیت انتخاباتی وی خراب است و می‌خواهد ناکامی‌های داخلی را با یک اقدام خارجی جایگزین کند. همه ما باید در داخل کشور مراقبت کنیم از این چند هفته هم عبور کنیم.

ازسوی دیگر حسام الدین آشنا، رئیس مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوی نیز بااشاره به نخستین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، در حساب کاربری خود در توییتر بابیان اینکه دنیا نظاره‌گر فرآیند انتخاباتی در آمریکا است نوشت : آمریکا در کار خود فرومانده است؛ اقتصاد و سیاست داخلی محور رقابت‌ها و سیاست خارجی در حاشیه است. به گزارش «ایرنا» ، آشنا تصریح کرد: اجازه ندهیم غلبه گفتمان ایران هراسی موجب شود که میزان دشمنی با ایران، محور رقابت در حوزه سیاست خارجی شود.

تشکر از مجلس برای رای به وزیر صمت

اما رئیس‌جمهوردرکنارواکنش به مناظره دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه، درجلسه هیات‌دولت از رای مجلس به وزیر پیشنهادی صمت تشکر کرد و گفت: در شرایط فعلی یکی از مسوولیت‌های مهمی که پستش چند ماه خالی بود و از طریق سرپرستی اداره می‌شد، با این رای از امروز این سمت- که در مسوولیت سنگینی قرار دارد- مشخص شده و بار مسوولیت را به دوش گرفته است.

وی با بیان اینکه وزارت صمت یکی از وزارتخانه‌هایی است که امروز در خط مقدم مبارزه در شرایط تحریم است، اظهار کرد: این وزارتخانه بار مسوولیت تامین کالاهای اساسی و ضروری و بخش بزرگی از بار تولید را به دوش دارد. البته وزارت کشاورزی و وزارتخانه‌های دیگر هم مسوولیت تولید را در بخش خودشان برعهده دارند.

شرایط بهتراقتصادی دولت قبل

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از کالاهای مهم تولیدی از فولاد تا پتروشیمی تا لوازم‌خانگی و خودرو تولید آنها امسال نسبت به پنج ماه نخست سال قبل رشد تولید داشته‌اند، گفت: مردم باید بدانند به‌رغم سختی‌ها و فشار تحریم بخش تولیدی، هم در حوزه کشاورزی و هم در حوزه صنعت و هم در بخش‌هایی خدمات رشد داشته است. البته حوزه خدمات در بخش‌هایی عقب است اما جهش تولید به‌عنوان وظیفه مضاعف بر دوش ماست.  رئیس دولت دوازدهم بابیان اینکه باراصلی تامین ارز در سال‌های قبل مساله نفت، میعانات و گاز بود اما شرایط ما مثل سابق نیست گفت: برخی از دوستانی که در فضای مجازی اشاره کرده و می‌گویند قبل از این دولت، ایران تحریم بود و اکنون هم در تحریم هستیم و بعد می‌گویند شما می‌گفتید مشکلات به‌خاطر مدیریت است و امروز هم تحریم هستیم، امروز را چه می‌گویید، باید گفت جنگ اقتصادی در این سه سال بوده است.  روحانی با بیان اینکه در سال‌های گذشته تحریم بودیم و نه جنگ اقتصادی، یادآور شد: در دوران قبل، دولت حداقل روزانه یک میلیون بشکه نفت با قیمت ۱۲۰ دلار صادر می‌کرد. در سال ۹۲ قیمت نفت که کاهش یافت، هر بشکه نفت ۱۰۴ دلار بود. بانک‌های ما در شرایط امروز نبودند و شرایط بهتری را داشتند.

مشکلات بزرگ درصادرات نفت

رئیس‌جمهوری ادامه داد: در دولت یازدهم شرایط بهتر بود و از لیست سیاه FATF خارج شدیم و متاسفانه مشکلاتی برای ما ایجاد شد، زیرا لوایح چهارگانه دولت دچار مشکل شد که مورد تاکید دولت و جلسه سران سه قوه بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در بخش‌های صادرات امثال نفت با مشکلات بزرگ‌تری روبه‌رو هستیم، گفت: صادرات کالاهای دیگر باید این مساله جبران کند. این مساله می‌تواند صادرات بخش‌های غیرنفتی باشد.

شرایط کنونی را با شرایط تحریم مقایسه نکنید

روحانی تصریح کرد: نیازمندی ارزی دستگاه‌های کشور با آنچه امروز برای آنها تامین می‌شود مقداری فاصله دارد که شریط موجود باعث ایجاد فاصله شده است. در بسیاری از مشکلات امروز باید آدرس صحیح به مردم بدهیم که چرا این مشکلات وجود دارد. یک مشکلات ساختاری از قدیم بوده و ممکن است مشکلات مدیریتی هم وجود داشته باشد، مهم این است که باید ببینیم درصد اینها در این شرایط جنگ (اقتصادی) به چه میزان است؛ برخی دوباره شرایط کنونی را با شرایط تحریم مقایسه نکنند.

رئیس دولت دوازدهم گفت: در شرایط جنگی قرار داریم که از سال ۱۳۹۷ آغاز شده است؛ واقعیت‌های جامعه را تحریف نکنیم، همان‌طور که رهبری فرمودند واقعیت‌های دفاع‌مقدس نباید تحریف شود امروز هم در جنگ اقتصادی واقعیت‌ها نباید تحریف شود باید به همان صورتی که هست مبدا تاریخ و مقدار [مشکلات] باید برای مردم تبیین شود. وی اضافه کرد: برخی مثلا می‌گویند این هشت سال جنگ که با عراق داشتید قبلا هم بوده، مثلا سال ۱۳۵۱ یا ۵۲ هم با عراق جنگ بوده است، آن زمان فقط چند درگیری کوچک مرزی بوده که چند نفر هم کشته شدند و چند نفر هم اسیر شدند. آن درگیری کوچک را با دوران جنگ

[هشت ساله] نباید مقایسه کنند.  روحانی افزود: تحریم هم در سال‌های قبل بوده، گاهی تحریم بیشتر و گاهی هم کمتر شده است. اما جنگ اقتصادی از سال ۱۳۹۷ شروع شده است. نباید آدرس و تاریخ اشتباه داده و تحریف شود، بلکه باید واقعیت‌ها را برای مردم بیان کرد. البته به این به معنای این نیست که ما در برابر توطئه‌های دشمنان ترسیدیم و عقب‌نشینی کردیم یا مشکل داریم. شرایط جنگ با شرایط صلح متفاوت است، همه باید این واقعیت‌ها را بدانند و روی آن دقت کنند.

تاکید برنظارت بربازار

رئیس‌جمهوری نظارت بر بازار را یکی دیگراز وظایف وزارت صمت دانست و گفت: بسیار مهم است که در شرایط جنگ از بازار، انبارها و گمرکات مراقبت کنیم؛ این تصمیماتی که در روزهای اخیر در دولت گرفته شده برای این است که بانک مرکزی و گمرک کمک کنند تا کالاهای دپو شده که مجموعا ۸ میلیون تن است و ۵/ ۳میلیون تن آن کالای اساسی است را بتوانیم آزاد کنیم.  وی گفت: کالا خریداری شده، با کشتی حمل شده و در بندر پیاده شده و در آنجا انبار شده، و امروز نمی‌تواند از گمرک خارج شود که البته برخی مشکلاتی دارد که باید حل‌وفصل شود منتها باید به این کار سرعت ببخشیم تا وزارت صمت بتواند به‌خوبی نظارت دقیق را بر بازار و انبارها داشته باشد. روحانی با اشاره به جلسه اخیر دولت الکترونیک اظهار کرد: ما در جلسه اخیر دولت الکترونیک تصمیم گرفتیم در جلسه آینده که چند هفته دیگر تشکیل می‌شود، موضوع ما سامانه‌ای باشد که از ثبت سفارش شروع و تخصیص ارز، تامین ارز، سفارش کالا، و زمانی‌ که کالا تهیه و حمل می‌شود، روی کشتی قرار می‌گیرد و اینکه چه زمانی به بندر می‌رسد و چه زمانی تخلیه می‌شود، چه زمانی از بندر خارج می‌شود، در کدام انبار قرار می‌گیرد و به چه فروشگاه‌هایی توزیع می‌شود و همه این چرخه باید در داخل سامانه بیاید. رئیس‌جمهوری یادآور شد: اگر ما این سامانه و همه اطلاعات را در کنار هم جمع کنیم، نظارت آسان‌تر می‌شود. البته در کنار وزارت صمت باید وزارت دادگستری، تعزیرات حکومتی و قوه قضائیه، همه در کنار هم باشیم تا این مشکل حل‌وفصل شود و ما بتوانیم به نتیجه برسیم.

نگاه دولت به بیرون نیست

روحانی همچنین دربخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: این حرف نادرست، ناصحیح، غلط، تحریف‌کننده را تکرار نکنید و نگویید نگاه دولت به بیرون است. البته نگاه دولت این است که باید با دنیا تعامل کرد و هزار بار دیگر هم ما این را تکرار می‌کنیم. ما گفته‌ایم تعامل سازنده، رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند و فرمودند «تعامل گسترده سازنده». ما باید با دنیا تعامل گسترده سازنده داشته باشیم. ما واردات و صادرات داریم، جنس وارد و صادر می‌کنیم. روحانی با بیان اینکه نگاه ما به داخل کشور و به جوانان تحصیلکرده جامعه است، تاکید کرد: باید واقعیت‌ها و مشکلات به مردم گفته شود، اما کارهای انجام شده را هم برای مردم توضیح بدهیم تا همه واقعیت را بدانند که در چه شرایطی قرار داریم.اگر فردی بگوید همه مشکلات بر دوش مدیریت اجرایی دولت است این حرف اشتباه است ما همه امروز بار سنگین بر دوش داریم که باید تحمل کنیم و با کمک یکدیگر همراهی قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح و مردم کار به مقصد برسانیم.

از نقشه‌کشیدن علیه یکدیگر فاصله بگیریم

رئیس‌جمهوری در ادامه وحدت، اتحاد، گرفتن دست یکدیگر، احترام به تریبون‌هایی که ملت در اختیار ما گذاشته را راه‌حل ایستادگی در برابر توطئه‌های آمریکا دانست و یادآور شد: سخن در مسیر اتحاد بگوییم. از نقشه کشیدن علیه یکدیگر که فاصله و جدایی است، فاصله بگیریم. اگر در مسیر جدایی و رقابت‌های حزبی و جناحی باشیم، به جای آنکه مسائل مردم را مدنظر قرار دهیم، به اهدافی که باید برسیم نمی‌رسیم.  روحانی دربخش دیگری ازسخنانش تاکید کرد: ما می‌گوییم سهام، شرکت‌ها و کارخانه‌ها باید به مردم واگذار شود سیاست‌های اصل ۴۴ باید اجرا و پیاده شود، مدیران کشور را دلسرد نکنید، اگر هم در موردی در واگذاری اشکالی ایجاد شده باید رفع شود اما اصل واگذاری‌ها نباید زیر سوال برود. روحانی افزود: یک شرکت واگذار می‌شود اینقدر اما و اگر گفته می‌شود، شرکت‌های بعدی برای واگذاری وارد نوبت نمی‌شوند؛ تا زمانی که اقتصاد و تولید در اختیار دولت باشد، مسائل کشور حل نمی‌شود باید رقابت آزاد شود و مردم وارد صحنه شوند.

 

 

 

 

دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا