اگر در مصرف نمک زیاده روی می کنید حتما بخوانید!

کسانی که زیاد نمک مصرف می کنند باید از برخی موارد مطلع باشند.

به گزارش رصد روز، نمک یکی از مهم ترین مواد برای پخت و پز و ماده معدنی متشکل از دو عنصر سدیم (Na) و کلر (Cl) است که برای بدن انسان لازم و ضروری می باشد اما مصرف بیش از حد نمک بسیار مضر بوده و منجر به بیماری های مختلف مانند افزایش فشارخون، حملات قلبی، گرفتگی عضلات و… می شود. بهتر است عوارض جدی که مصرف زیاد نمک برای سلامتی ایجاد می کند، را نادیده نگیرد و پس از آشنایی با عوارض مصرف زیاد نمک در این بخش، به مقدار کم از این طعم دهنده بی نظیر استفاده نمایید.

افزایش فشارخون
مصرف غذاهای حاوی نمک یا سدیم زیاد میتوانند فشار خون را بالا ببرند. با مصرف غذاهای شور و پرنمک مقدار زیادی سدیم وارد بدن میشود. مصرف زیاد نمک سدیم خون را بالا میبرد و بدن مقدار زیادی آب جذب میکند تا بتواند سدیم اضافی را از خود خارج سازد و آب اضافه شده به بدن باعث افزایش فشار بر قلب و رگهای خونی میشود. گرفتگی رگ های خونی و آب زیاد در بدن فشار خون را بالا می برد.

پف دست و پا
تا به حال متوجه تورم انگشتان دست یا پا شده اید؟ اینها می توانند با چیزی که خورده اید ارتباط داشته باشند. با مصرف غذاهای سرشار از سدیم، سدیم اضافی در جریان خون آزاد می شود، اگرچه بدن دوست دارد تعادل سدیم و مایعات را در جریان خون حفظ کند، اما وقتی نمک زیادی در خون وجود دارد عدم تعادل مایعات آب را از سلول ها بیرون می کشد و به جریان خون وارد می کند که باعث تورم و احتباس مایعات می شود و بیشتر در انگشتان و سایر اندام ها قابل مشاهده است. جای نگرانی نیست زیرا بدن قادر به ایجاد تعادل است و تورم با گذشت زمان کاهش می یابد.

مشکلات خواب
مصرف نمک زیاد می تواند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارد. مطالعه ای نشان داد که افزودن نمک به رژیم غذایی می تواند منجر به تعویق زمان خواب، عدم توانایی خواب خوب در شب و کابوس های مکرر شود. افراد با رژیم غذایی نمکی تر بیان کردند که بعد از خواب احساس سرزندگی کمتری دارند. یک نظریه در مورد چرایی این اتفاق این است که احتباس زیاد آب می تواند باعث تکرر ادرار شود که افراد را در طول شب بیدار می کند علاوه بر این احتباس مایعات می تواند خوابیدن در طول شب را مشکل سازد به خصوص برای کسانی که دچار آپنه خواب هستند.

زخم معده
افرادی که در برنامه غذایی خود نمک زیادی مصرف میکنند، دچار بیماریهای شدیدتر معده میشوند. نمک بر روی باکتریهایی به نام هلیکوباکتر پیلوری که عفونت معده ایجاد میکنند، تاثیری میگذارد. هلیکوباکتر پیلوری که در معرض نمک قرار میگیرد، عملکرد ژنهای بیماری زای خود را افزایش میدهند. هر چه این ژنها فعال تر شوند، خطر آنها بیشتر میشود.

لبهای ترک خورده
سدیم موجب کم آبی بدن می شود و هنگامی که کمبود آب دارید، سلولهای بدن قادر به دریافت آب کافی نیستند و این شامل سلول های روی پوست و لب ها می شود شکاف لب ها که به دلیل کمبود رطوبت ایجاد می شود و می تواند با کمبود آب بدن بیشتر شود پس حتما مقدار زیادی آب بنوشید و از غذاهای بیش از حد نمکی پرهیز تا از خشکی و ترک خوردگی لب جلوگیری کنید.

 

 

 

 

نمناک

مطالب مرتبط

آخرین اخبار