این خانم، مادر همه بازیگران سینمای ایران بوده است+ عکس

به گزارش رصد روز، حمیده خیرآبادی یا در واقع نادره از جمله بازیگران نسل اول سینمای ایران بود، در کنار شهلا ریاحی، مهری ودادیان و…او عموما مادرِ فیلم‌ها بود جز در مواردی خاص نظیر(مادر- علی حاتمی)، گویی مادرانگی با نادره عجین شده بود.

این خانم، مادر همه بازیگران سینمای ایران بوده است

با نگاهی به کارنامه‌ی سنگین او و حضور پرشمارش در آثار سینمایی بهتر درک می‌کنیم که چرا سال‌های سال کارگردانان از طیف های متفاوت با اعتماد به فیزیک او و فرم بازی‌اش نقش رُلِ مادر را برای او می‌نوشتند، خیرآبادی از جمله بازیگرانی بود که بیشتر با اتکا به غریزه قدرتمندی که داشت نقش‌هایش را جان می‌بخشید.

نادره متولد ۳۰ آذر ۱۳۰۲ در رشت بود. در دهه‌ی ۴۰ به اوج دوران حرفه ای خود رسید دهه‌ای که حضور سینمایی نادره گاه به ۱۱ فیلم در یک سال هم می‌رسید. نادره در این دهه موقعیت سینمایی خود را تثبیت کرد و از آنجا که او با پیشینه‌ی تئاتری وارد حرفه‌ی بازیگری شده بود، موفق شد حضور خودش را حفظ کند.

گرچه که هیچ وقت به اوج نرسید، اما شاید بتوان ایراد را در برخی فیلمنامه‌ها هم دانست که خیلی مجالی برای حضور متفاوت زن‌ها نداشت ، با توجه به شرایط نادره، کارنامه‌ای پر از نقش‌های مشابه دارد چه در تلویزیون، چه در سینما، به ندرت نقش‌های متفاوت به او سپرده شده بود. نقش‌هایی نظیر آن چه که مثلا در “ممل آمریکایی” داشت . خیر آبادی در ۱۳ سالگی ازدواج کرد و پس از گذر چند سال طلاق گرفت و تنها یادگار ازدواجش “ثریا قاسمی” است.

این خانم، مادر همه بازیگران سینمای ایران بوده است

خود او درباره ی مادر بودن‌های مداومش گفته بود:  «سال‌ها پیش یک کارگردان که از اقوام من بود از من خواهش کرد در فیلمش نقش یک مادر را بازی کنم و من هم قبول کردم و از آن پس این کار شد حرفه من و جالب اینکه از سال‌ها پیش که خیلی جوان بودم تا حالا من در اکثر فیلم‌هایم نقش مادر را بازی می‌کردم، من بدون استثنا در فیلم‌های مختلف مادر همه هنرپیشه‌های معروف و مشهوری که مردم می‌شناسند بوده‌ام»

ماندگارها: خانم جون سریال “خانه سبز” یا همان مادر آقا رضا صباحی، مادر عباس آقا سوپر گوشت (عزت انتظامی) که در آپارتمان آشفته‌ی عباس آقا چادر به کمر بسته و کفگیر به دست تلاش در حل و فصل مشکلات همسایه‌ها داشت. زن افاده‌ای و تجمل‌گرا و منفعت طلب محمد ابراهیم فیلم “مادر” که امان پسر بزرگ داستان را بریده بود. مادر نگران سریال” پدر سالار” که زیر نگاه مردسالارانه ی آقا اسداله و خواسته‌های متفاوت فرزندان همیشه نقش میانجی را داشت، مادر قلابی و هوسران نسرین(فائقه ی آتشین) در فیلم “ممل آمریکایی”که با ترفندهای مختلف سعی در جذب مردان دارد.

مادر دستپاچه‌ی فاطمه معتمد آریا در کلاه قرمزی و پسر خاله و… رکورد دار حضور درسینمای ایران با رقمی مابین ۱۵۰ تا ۲۰۰ حضور سینمایی ،سه بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل جشنواره ی فجر شد.

این خانم، مادر همه بازیگران سینمای ایران بوده است

در آخر نگاهی داشتیم به برخی واکنش‌ها در زمان مرگ نادره:

شهلا ریاحی: خانم نادره مثل خواهر من بود، واقعا من خواهرم را از دست دادم، واقعا ناراحتم و از خدا می خواهم در آن دنیا روحش شاد وراحت باشد،با خانم نادره بسیار مسافرت‌های تئاتری رفتیم همدیگر را دوست داشتیم.

پوری بنائی: تمام زندگی من با نادره پر از خاطرات خوب است،بسیار فیلم در کنار ایشان کار کردم و بسیار از ایشان آموختم.

محمود بهرامی: خدا خانم نادره را بیامرزد، من تئاتر دهقان کار می‌کردم، ایشان تئاتر جامعه باربد مشغول بود این خانم اینقدر نسبت به همه بازیگرهای که در این دو تئاتر کار می کردند محبت می‌کرد، که هر روز قبل از اجرایشان می‌آمدند حتما این بچه‌ها را دانه دانه می‌دیدند و می‌رفتند.

گیتی ساعتچی: من دریک دقیقه دو دقیقه نمی توانم درباره نادره حرف بزنم، باید یک سال صحبت کنم: نادره بی‌نظیر بود من از زمان سریال “تلخ و شیرین” با ایشان خاطره دارم، مثل یک مادر دوستش داشتم…

هدیه تهرانی: لذت لمس احساس مادرانه از سینمای ایران گرفته شد.

این خانم، مادر همه بازیگران سینمای ایران بوده است

ثریا قاسمی : ما قطعه‌های هنرمندان هم می خواهیم، ولی قبل از آن “خانه‌های” هنرمند می‌خواهیم، خانه‌ای باشد که بتوانیم از آنها نگهداری کنیم، خانه‌ای که اگر دلشان گرفت اگر خلق‌شان تنگ شد، بتوانیم با وسیله راحت و بزرگ در خور سالمند، آن‌ها را به آن خانه ببریم.

آخرین حرف‌هایش: “خیر آبادی” در روزهای آخر بابت مطالبی که درباره ی وضعیت نابسامان او منتشر شده بود، شاکی بود. بخشی از گفتگوی او با جواد طوسی: «تنها فرزندم ثریاست با وجود مشغله کاری و گرفتاری‌اش همیشه به من سر می زند به اصرار ثریا قرار است پرستاری بیاورم اما راضی نیستم چون هنوز روی پای خودم هستم و می‌توانم کارهایم را انجام بدهم، مسئولان باید جلوی جوانان کم تجربه را که حرف‌های ضد و نقیض می‌زنند را بگیرند و هر مطلب کذبی را منتشر نکنند آن‌ها می‌توانستند قبل از منتشر شدن این اخبار طی تماسی با من صدق و صحت مطلب را دریابند»

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا