این غذاها کبد را چرب می‌کنند

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، احمد ساعدی متخصص تغذیه اظهار کرد: کبد چرب بیماری شایعی است که این روزها رواج زیادی در جامعه پیدا کرده است، لذا بسیاری از رفتارهای نادرست ما موجب ایجاد بیماری کبد چرب می‌شود.

او با اشاره به اینکه عادت‌های غذایی غلط و داشتن سبک زندگی نادرست از علل مهم ایجاد کبد چرب است افزود: کبد چرب به دلیل تجمع مقدار زیاد چربی در سلول‌های کبد ایجاد می‌شود.

ساعدی با اشاره به اینکه شیوع کبد چرب با سرعت هشداردهنده‌ای در حال افزایش است، تصریح کرد: بیماران مبتلا به کبد چرب دارای علائم خاصی نیستند. بیماری معمولا در مراحل اولیه شناسایی نمی‌شود، چاقی به خصوص چاقی شکمی، دیابت نوع دو و افزایش چربی خون از جمله مهمترین علل ابتلا به کبد چرب محسوب می‌شوند.

این متخصص تغذیه گفت: انجام روزانه یا هفتگی ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا و دوچرخه سواری به همراه رژیم غذایی در بهبود کبد چرب بسیار موثر است. ورزش باعث کاهش خطر دیابت، فشار خون و چربی خون بالا می‌شود که همگی از جمله عوامل خطر کبد چرب هستند.

ساعدی با اشاره به نقش تغذیه نامناسب در بروز کبد چرب تصریح کرد: مصرف غذاهای فوری و پرچرب که در روغن‌های اکسید شده تهیه می‌شوندT همچنین نان‌ها و برنجی که با آرد سفید تهیه شده‌اند، نقش بسیار مهمی در بروز کبد چرب دارند.

او با بیان اینکه گرسنگی شدید می‌تواند با جابجایی چربی از بافت‌های محیطی به کبد باعث تشدید کبد چرب شود، گفت: افراد در هفته تنها نیم کیلوگرم مجاز به کاهش وزن هستند. پیام گرسنگی و تشنگی مانند یکدیگر در مغز احساس می‌شوند یعنی زمانی که احساس ضعف دارید، سریعاً به سراغ غذا نروید، بلکه ابتدا یک لیوان آب بخورید.

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا