بازار ارز آرام‌تر با پیروزی پزشکیان

به عقیده تحلیلگران با پیروزی پزشکیان بازار آرامتر خواهد بود تا وضعیت کابینه و برنامه‌هایش مشخص شود.

به گزارش رصد روز، بعد از اعلام اولین نتیجه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که حاکی از جلو بودن پزشکیان در میزان آرا بود، قیمت تتر در بامداد شنبه با کاهش بیش از هزار و ۵۰۰ تومانی وارد کانال ۵۹ هزار تومان شد. این کاهش قیمت تتر اولین رد پای پزشکیان در بازار بود. با اعلام نهایی پیروزی آقای پزشکیان در چهاردهمین دوره ریاست جمهوری همونطوری که تحلیلگران پیش‌‍بینی می‌کردند بازار ارز و سکه ریزشی شد.

قیمت دلار با ریزش دو کانلی در کانال ۵۸ هزار تومان حمایت شد و قیمت سکه هم یک کانال از دست داد. در سمت رسمی هم اتفاقات جالبی افتاد؛‌ بازار سهام بعد از اعلام نهایی نتیجه انتخابات به استقبال آقای پزشکیان رفت و با رشد ۸۸ هزار واحدی شاخص همراه شد. همچنین در روز شنبه شاهد ورود پول حقیقی ۵۳۷ میلیارد تومانی به بورس بودیم که دومین رکورد ورود پول به بازار سهام در سال ۱۴۰۳ است.

بازار ارز و سکه در روز شنبه با گپ منفی نسبت به آخرین قیمت بسته شده پنجشنبه، شروع به کار کرد. به گفته معامله‌گران هیجان ابتدایی بازار زیاد بود و معامله‌گران بیشتر فروشنده بودند اما در ادامه قیمت‌ها از نقاط پایینی برگشت خوردند.

قیمت دلار هرات شنبه‌ را با گپ منفی بیش از هزار تومان در ۵۸ هزار و ۸۵۰ تومان شروع به کار کرد و با توجه به جو هیجانی بازار در نیمه اول تا ۵۸ هزار و ۵۰۰ تومان پایین رفت. اما در نیمه دوم قیمت از این کف حمایت شد و وارد کانال ۵۹ هزار تومان شد و در ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان به کار خودش پایان داد.

قیمت درهم امارات با گپ منفی ۵۲۰ تومانی در ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان بازگشایی کرد و در نیمه اول با کاهش تا کف حمایتی ۱۶ هزار و ۴۰ تومان پایین رفت و از این نقطه حمایت شد. قیمت درهم در نهایت در ۱۶ هزار و ۱۴۰ تومان به کار خودش پایان داد. حباب دلاری درهم در روز شنبه بعد از ۲۴ روز منفی شد. معنای حباب منفی این است که قیمت برآورد شده از درهم از قیمت دلار تهران پایینتر معامله می‌شود. در ۲۴ روز گذشته حباب دلاری درهم مثبت شده و به حالت نرمال خودش برگشته بود اما در روز شنبه دوباره منفی شد.

قیمت سکه شنبه‌ را در ۴۲ میلیون آغاز به کار کرد و با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی در ۴۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به کار خودش پایان داد. حباب سکه هم بر مدار کاهش بود و به ۱۹ درصد رسید. دلیل کاهش حباب سکه هم افزایش ارزش ذاتی آن است. با رشد قیمت انس طلای جهانی در روز جمعه ارزش ذاتی سکه بر مدار افزایش بود.

قیمت طلا هم با گپ منفی در کانال ۱۴ میلیون بازگشایی کرد و در حوالی ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نوسان داد. در مجموع حباب تمامی قطعات سکه و طلا، به دلیل افزایش قیمت انس طلای جهانی بر مدار کاهش بودند.

صندوق‌های طلا هم همگی قرمز پوش شدند و حباب کم کردند. حباب صندوق‌ها به کمترین میزان در ۷۴ روز گذشته رسید. همچنین در روز شنبه شاهد خروج پول حقیقی ۱۲۸ میلیارد تومانی در این بازار بودیم که دومین رکورد خروج پول در سال ۱۴۰۳ است. در صندوق‌های درآمد ثابت هم شاهد یک رکورد بودیم و میزان خروج پول در این بازار در سال ۱۴۰۳ زده شد. خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت در روز شنبه به هزار و ۷۴۷ میلیارد تومان رسید که بی‌سابقه بوده است.

نسبت به برگشت قیمت بازار ارز گمانه‌زنی‌های مختلفی در بازار می‌شد. گروهی از معامله‌گران می‌گفتند با ریزش ابتدایی بازار، آن‌هایی که معاملات فردایی بسته بودند مجبور بودند که برای رفع تعهد خودشان دلار بخرند و تحویل بدهند. این دسته معتقدند با برگشت قیمت دلار فردایی‌کارها خریدار بازار شدند و این شدت افزایش را بیشتر کرد. از نگاه آن‌ها بعد از رفع تعهد فردایی کارها قیمت دلار دوباره کاهشی می‌شود.

البته بودند کسانی که معتقد بودن اشباع فروش ابتدایی بازار موجب شد تا روند برعکس شود و بعد از تخلیه این اشباع، قیمت به روند اصلی برمی‌گردد.

دسته سوم معتقد بودند که قیمت دلار با کاهش روز شنبه به زیر ارزش ذاتی خودش رفته و این موضوع باعث شده تا قیمت از کف برگردد.

بحث داغ بازار وعده‌های آقای پزشکیان قبل از پیروزی‌اش و رئیس بانک مرکزی در دوره ریاست جمهوری ایشان بود. فعالان بازار قول‌های پزشکیان را در بازار مرور می‌کردند و از جمله آن‌ها، برداشتن گشت ارشاد، برداشتن فیلترینگ، دلار تک‌نرخی که بازار آن را تعیین می‌کند، کم کردن تحریم‌ها و خروج ایران از لیست سیاه FATF بود.

به عقیده تحلیلگران با پیروزی پزشکیان بازار آرامتر خواهد بود تا وضعیت کابینه و برنامه‌هایش مشخص شود. البته گروهی هم معتقدند که بازار ارز تا تنفیذ آقای پزشکیان می‌تواند ریزنوسان داشته باشد. مرز حمایت فعلی دلار هرات در ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان قرار دارد که در روز شنبه زیر آن تثبیت نداد. مرز مقاومت دلار هم در حوالی ۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان قرار دارد. درمجموع تا تنفیذ آقای پزشکیان قیمت دلار می‌تواند بین ۵۸ هزار تا ۶۰ هزار تومان نوسان بدهد.

نکته بازار پروژه رمزارزی بود که از هفته قبل در بازار تبلیغ می‌شود. در این تبلیغ گفته شده که نات‌کوین‌های شما دو برابر می‌شود اما در بازار می‌گفتند با این پروژه به کیف پول شما دسترسی پیدا می‌کنند و بالای ۵۰ هزار دلار در یک هفته کلاهبرداری شده است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار