بازار گرمی باج نیوزها با لیست ابربدهکاران بانکی

به گزارش اختصاصی رصد روز ، انتشار لیست ابربدهکارن بانکی باعث شد تا برخی از باج نیوزها با دست آویز قرار دادن آنها و بدون در نظر گرفتن جزئیات ارائه این تسهیلات در حال موج سازی برای اهداف دیگری غیر از شفافیت باشند. اگرچه انتقاداتی به لیست ابربدهکاران برخی از بانکها وارد است اما در نهایت باید گفت افرادی که حتی اسم رسانه خود را با کپی برداری از سایر برنامه ها انتخاب می کنند و با حمایت برخی از چهره ها به برخی از بنگاهها برای عقد قرارداد تحمیل می شوند واقعاً در جایگاه نقاد نیستند و نمی توانند ادعای دلسوزی داشته باشند.

سیاست نخ نما شده باج نیوزها

 

افرادی که بدون در نظر گرفتن ساده ترین اصول مدیریت اقتصادی با تحلیل های آبکی به سراغ لیستی می روند که خود بانکها منتشر کرده اند به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود هستند وگرنه اینکه بعد از گذشت چند روز از ارائه این لیست برخی ها همچنان بر طبل آن می کوبند نه هنر رسانه ایست و نه ایجاد اتاق شیشه ای.

شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه نقش بانکها را بیش از گذشته پر رنگ کرده و در این میان برخی با اهداف دیگری سعی در ویژه جلوه دادن تسهیلات یک بانک دارند. هیچ کس منکر انتقادات بی شمار به نظام بانکی نیست اما در این میان باید به یک سؤال پاسخ داد و آن اینکه بنرهای موجود در این رسانه ها نشان از تعامل آنها با برخی از بانک ها دارد اما جای خالی همان بانکها در انتقادات باج نیوزها به درستی سمت و سوی مقاصد آنان را تعیین می کند.

شرکتهای زیرمجموعه هر بانکی به شرط اینکه بانک سرمایه نظارتی کافی برای پرداخت تسهیلات به آنان را داشته باشد عملاً هیچ مشکلی برای دریافت تسهیلات ندارند و اگر هم ایرادی در پرداخت تسهیلات به آنان باشد در موارد دیگری مانند نوع وثایق اخد شده و یا نوع ارتباط و دفعات پرداخت تسهیلات و یا سقف تسهیلات خواهد بود وگرنه ذاتاً به پرداخت تسهیلات به شرکتهای زیرمجموعه یک بانک نقدی وارد نیست.

مسئله بعدی به مشی در پیش گرفته شده این رسانه ها در دولت سیزدهم مربوط می شود که عیلرغم همه انتقادهای فراوانی که کارشناسان از تیم اقتصادی آن می کنند به مجیزگوی دولت تبدیل شده اند و تمام  ضعف های موجود در ارکان اقتصادی دولت را با تیترهای وارونه در رسانه های متبوع خود و یا فضای مجازی تبدیل به عملکرد می کنند.

جان کلام اینکه در نظام بانکی و مدیریت این فضا مسائل و اتفاقات مهم دیگری در جریان است که احتمالا باج نیوزها به سببب بی اطلاعی از آن و یا ترس از عواقب حقوقی به آن ورود نمی کنند و با یک لیست سعی دارند خود را سینه چاک شفافیت و روشنگری نشان دهند که البته دوره این بازیها در رسانه خیلی وقت پیش تمام شده و باید فکر دیگری برای ایجاد درآمد در فضای رسانه داشت.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا