بازگشت به برجام چه تاثیری بر بورس دارد؟

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز،  بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا امیدها برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها بیشتر شد و زمزمه‌هایی در رابطه با بازگشت به برجام شنیده می‌شود. اما بازگشت به برجام چه تاثیری بر بورس دارد؟

برخی از کارشناسان تاثیر برجام و گشایش سیاسی بر بورس را از منظر تغییرات قیمتی دلار تحلیل می‌کنند. به گفته آنها گشایش روابط دیپلماتیک و بازگشت به برجام باعث روند نزولی نرخ دلار می‌شود. کاهش قیمت دلار در کوتاه‌مدت و میان‌مدت دو تاثیر متفاوت بر بورس دارد.

پیمان حدادی، کارشناس بازار سهام با اشاره به قیمت دلار گفت: با بازگشت به برجام دلار احتمالا ارزانتر می‌شود و این موضوع در کوتاه‌مدت باعث اصلاح بازار سهام می‌شود. اما اگر با برداشته شدن تحریم‌ها گشایش اقتصادی حاصل شود و شرکت‌ها بتوانند صادرات خود را راحت‌تر انجام دهند و وضعیت اقتصادی بهتر می‌شود و تمایلات و امید به آینده در میان‌مدت باعث رشد بازار سهام می‌شود.

این کارشناس در ادامه گفت: اما اگر گشایش اقتصادی مانند وعده‌های قبلی دولت در حد حرف باقی بماند و دلار نیز ریزش کند بازار سهام با رکود همراه می‌شود و ریزش سنگینی خواهد داشت.

این کارشناس در رابطه با نمادهایی که با ریزش دلار رشد می‌کند گفت: صنایعی مانند خودرو و بانک صنایعی هستند که با ریزش قیمت دلار رشد می‌کنند و ریزش قیمت دلار به نفع این نمادها است.

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید   

 

 

 

 

تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا