بازگشت ۸۳ هزار میلیارد تومان زمین مناطق آزاد به دولت/ محمد: ممنوعیت واردات خودرو چهره مناطق آزاد را خراب کرد

به گزارش رصد روز ، سعید محمد اظهار کرد: بر اساس آمارها صادرات از مناطق آزاد به خارج از مرزهای کشور یک میلیارد و ۹۶ میلیون دلار و از مناطق ویژه اقتصادی ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار انجام‌شده که در سال ۱۴۰۰ مجموعاً به ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است که البته این آمارها شامل ترانزیت‌های انجام‌شده نمی‌شود و تماماً مربوط به تولیدات مناطق است.

وی افزود: با وجود تمام اخبار کذب مبنی بر سکوی وارداتی بودن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال ۱۴۰۰ شاهد یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار در مناطق آزاد و سه میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار در مناطق ویژه اقتصادی بودیم که مجموع آن به چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.

وی تاکید کرد: تراز تجاری در مناطق ویژه اقتصادی در سال ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیارد دلار رسید البته در مناطق آزاد این تراز منفی است، اما فاصله ۱۰ میلیون دلاری دارد؛ این رقم در سال ۹۵ حدود ۹۰۰ میلیون دلار منفی بود؛ ولی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال ۱۴۰۱ تراز تجاری مثبت خواهد شد.

*بازگشت ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار متر زمین به دولت

وی با یادآوری این‌که سال گذشته ۳۶ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد تجاری و ۶۴ هزار میلیارد تومان در مناطق ویژه اقتصادی سرمایه‌گذاری شده که مجموع آن به ۱۰۰ هزار میلیارد سرمایه‌گذاری داخلی می‌رسد، گفت: در سال‌های گذشته معاملات ملکی بسیاری مبهمی شکل گرفته بود که با بررسی‌های حقوقی به آن‌ها رسیدگی شد.

وی افزود: از شهریورماه سال گذشته تاکنون ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار متر زمین به ارزش ۸۳ هزار میلیارد تومان که نزدیک به رقم بودجه عمرانی کشور است با روش‌های حقوقی و قضایی به نفع مناطق آزاد برگشته است و در سال جاری بیش از این میزان  بازخواهد گشت.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد با بیان اینکه در ۱۵۰ کشور جهان ۵۷۰۰ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد، تصریح کرد: در ایران با توجه به سیاست های توسعه ای ۸ منطقه آزاد در کشور داریم که هفت منطقه از جمله اردبیل، قصر شیرین، مهران،‌ بوشهر، زابل و اینچه برون نیز مصوب و در حال راه اندازی است، ۳۳ منطقه ویژه اقتصادی داریم و ۴۶ منطقه دیگه نیز باید ایجاد شود.

محمد با اشاره به این‌که سال گذشته دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ۶۳۷۰ میلیارد تومان هزینه توسعه زیرساخت ها شامل حمل و نقل عمران منطقه ای گردشگری صنعت و معدن را انجام داد، اظهار کرد:‌ ۵۳۱ هزار شغل مستقیم ایجاد شده که ۳۶۰ هزار شغل مربوط مناطق آزاد و ۱۷۱ هزار شغل مربوط به مناطق ویژه اقتصادی است.  همچنین ۲۵۳۰ واحد تولیدی فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند که یک هزار و ۷۷۰ واحد آن در مناطق آزاد و ۷۵۴ واحد آن در مناطق ویژه اقتصادی واقع شده است و بیش از ۴۷ هزار واحد صنفی مستقر هستند و دو هزار و ۳۰۰ واحد خدماتی تخصصی مانند پولی، لجستیکی و بانکی فعالیت می کنند.

وی ارزش تولیدات واحدهای مستقر در مناطق آزاد در سال ۱۴۰۰ را  ۵۹۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که ۴۷ هزار میلیارد تومان آن در مناطق آزاد و ۵۴۵ هزار میلیارد تومان آن در مناطق ویژه  اقتصادی بود.

*ممنوعیت واردات خودرو چهره مناطق آزاد را خراب کرد

وی  در ادامه به ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد د رسال ۹۷ اشاره کرد و با بیان این‌که با مشکل خودرو مواجهه بودیم که چهره کیش و قشم به عنوان جزایر گردشگری را خراب کرد، گفت: از واردات سال های گذشته ۲۵۰۰ خودرو در اختیار سازمان اموال تملیکی است. پیگیر بودیم تا با صدور رای دادگاه مبنی بر عدم امکان استفاده این خودروها در سرزمین اصلی بتوانیم از آنها در مناطق آزاد بهره ببریم که موافقت اولیه نیز کسب شد اما با توجه به زمانبر بودن و نیاز به تامین خودرو در جریان جام جهانی، درخواست کردیم که خودرو را به طور مستقیم به مناطق آزاد وارد شوند.

وی گفت: در دو هفته گذشته واردات خودرو در هیئت دولت مطرح و مورد تایید قرار گرفت و مقرر شد که پس از تعیین شیوه نامه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروی برقی به صورت نامحدود وارد مناطق آزاد کشور شود.با پیگیری های انجام شده قرار بر این شد که ۲۰۰۰ خودرو برقی تا سقف ۲۰ هزار دلار وارد کیش و قشم شود که با توجه به برقی بودن این خودروها، سقف خودرو برداشته شد و واردات این خودرو برقی منتظر تدوین شیوه نامه وزارت صمت است.

*تامین ۲ کشتی کروز برای جام جهانی قطر

دبیر شورای عالی مناطق آزاد درباره زیرساخت های منطقه آزاد کیش برای مسابقات جام جهانی اظهار کرد: ۲ فروند کشتی کروز تامین شده و تا برگزاری مسابقات سه فروند کشتی دیگر تامین می‌شود و ظرفیت این کشتی بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ مسافر است.

محمد با بیان اینکه زیرساخت های هتل های کیش در حال افزایش است و دو هتل ۵ ستاره به زودی افتتاح می‌شود، ادامه داد: قرار بر این است که ۴۰۰ پرواز در هفته در ایام جام جهانی از کشورمان به قطر برقرار شود .طبق مذاکرات انجام شده قرار بر این است که فضاهای اسکان ایران هم در هایا کارت قطر تعریف شود و در این صورت یک بُرد خوبی برای کشورمان ایجاد می شود و قرار شده برای افراد که تمایلی ندارند مهر ورود ایران به پاسپورتشان نخورد.

*ایجاد بانک آف‌شور در کیش

و با یادآوری این‌که طی شش ماه گذشته با مذاکرات با بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک آف‌شور صادر شد و اکنون به دنبال جذب سهامداران خارجی برای راه‌اندازی آن هستیم، گفت: با راه‌اندازی این بانک ایرانیان خارج از کشور می توانند ارز خود را برای سرمایه گذاری مناطق آزاد به کشور بیاورند و با توجه به تحریم ها با مشکلی مواجه نشوند. با وجود مستقل بودن بانک آف‌شور از بانک مرکزی، بخشی از نظارت را برعهده دارد.

وی همچنین افزود: مناطق آزاد ۲۰ سال و مناطق ویژه اقتصادی ۱۳ سال معافیت مالیاتی و گمرکی دارند اما در دی ماه سال گذشته قانون مالیات بر ارزش افزوده باری تصویب شد که مشکلات فراوانی را از جمله دو برابر شدن مالیات را به دنبال داشت.در صورتی که این روند ادامه داشته باشد امکان کوچ سرمایه گذاران افزایش می یابد زیرا به عنوان مثال امارات مزیت ۵۰ سال معافیت مالیاتی، اعطای زمین رایگان و اعطای تسهیلات ارزی معادل ۹۰ درصد سرمایه مورد نیاز را ارائه می دهد.

وی همچنین درباره احداث مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه نیز گفت: تفاهم نامه هایی در این زمینه با قطر، ارمنستان و عمان نهایی شده که به زودی به امضا خواهد رسید و همچنین از سوی روسیه، سوریه و اقلیم کردستان برای راه اندازی مناطق آزاد مشترک علاقه مندی هایی وجود دارد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا