بالاترین تورم نقطه‌ای تولیدکننده در بخش خدمات به مسکن رسید

به گزارش رصد روز، بالاترین تورم نقطه‌ای تولیدکننده در بخش خدمات در بهار ۱۴۰۲ معادل ۱۱۱.۸ درصد بوده که مربوط به «تامین مسکن و خوراک» است. این نرخ برای «تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتور سیکلت» به ۸۴ درصد رسیده و دومین نرخ بالا در میان اقلام...

به گزارش رصد روز، بالاترین تورم نقطه‌ای تولیدکننده در بخش خدمات در بهار ۱۴۰۲ معادل ۱۱۱.۸ درصد بوده که مربوط به «تامین مسکن و خوراک» است. این نرخ برای «تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتور سیکلت» به ۸۴ درصد رسیده و دومین نرخ بالا در میان اقلام خدماتی به حساب می‌آید.

 در بهار امسال قیمت ۷ فعالیت خدماتی در مبدا تولید نسبت به بهار سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است. برای مثال تورم تولیدکننده نقطه به نقطه «تامین جا و غذا» به ۱۱۱.۸ درصد رسیده است. تورم تولیدکننده نشان می‌دهد که قیمت خدمات پس از تولید و پیش از رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی چقدر افزایش یافته است.

به دلیل کوتاه بودن فاصله تولید خدمت تا مصرف آن، می‌توان گفت که تورم تولیدکننده بخش خدمات نماگری از تورم مصرف‌کننده این بخش است. ارائه این شاخص به صورت نقطه به نقطه بیانگر این است که این شاخص در بهار ۱۴۰۲ چقدر نسبت به بهار ۱۴۰۱ تغییر کرده است.

تورم تولیدکننده خدمات؛ پیش‌بینی‌کننده نرخ تورم

تورم تولیدکننده، تغییرات قیمت کالاها و خدمات در مبدا تولید و پیش از رسیدن به دست مصرف‌کننده را مشخص می کند. ارائه این شاخص به صورت «نقطه به نقطه» نشان می‌دهد که تورم تولید در یک زمان چقدر نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل تغییر کرده است.

 برای مثال، تورم نقطه‌ای تولیدکننده بخش خدمات در بهار ۱۴۰۲ نشان می دهد که نسبت میانگین قیمت خدمات در مبدا تولید در چهار فصل منتهی به بهار ۱۴۰۲ نسبت به میانگین قیمت خدمات در مبدا تولید در چهارفصل منتهی به بهار ۱۴۰۱ معادل ۷۰.۹ درصد بوده است.

از آن‌جایی که فاصله زمانی بین لحظه «تولید» خدمت با لحظه «مصرف» آن کوتاه است، می‌توان گفت که تورم تولیدکننده خدمات، نماگری از تورم مصرف‌کننده این بخش است؛ به گونه‌ای که این شاخص را پیش‌بینی‌کننده نرخ تورم هم در نظر گرفته و به آن «تورم پیشران» می‌گویند.

photo_2023-08-25_13-52-17

افزایش ۲.۱ برابری تورم تولید «تامین جا و غذا»

اولین گزارش مرکز آمار از وضعیت تورم تولیدکننده در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که تورم نقطه‌ای بخش تولید در بهار امسال به ۷۰.۹ درصد رسیده است. سیزده زیر‌بخش در حوزه خدمات تعریف شده است که هفت مورد از آن‌ها تورم نقطه‌ای بالای ۵۰ درصد را در سه ماه اول امسال تجربه کرده‌اند.

بالاترین تورم نقطه‌ای تولیدکننده در بخش خدمات در بهار ۱۴۰۲ معادل ۱۱۱.۸ درصد بوده که مربوط به «تامین جا و غذا» است. به عبارت دیگر، خدمات مربوط به حوزه اسکان و تغذیه در لحظه تولید و پیش از رسیدن به مصرف‌کننده در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته بیش از ۲ برابر شده است.

تورم ۸۴ درصدی «تعمیر موتور» در بهار امسال

تورم پیشران نقطه‌ای «تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتور سیکلت» به ۸۴ درصد رسیده و دومین نرخ بالا در میان اقلام خدماتی به حساب می‌آید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که خدمات مربوط به «سلامت انسان و مددکاری اجتماعی»‌ در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تورمی نزدیک به ۸۰ درصد را تجربه کرده است.

تورم پیشران ۵۲ درصدی در «آموزش»

آمارها نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۲ قیمت خدمات مربوط به «آموزش» نسبت به بهار ۱۴۰۱ بیش از ۵۲ درصد افزایش یافته است. بنظر می‌رسد یکی از دلایل این افزایش، بالارفتن تعرفه مدارس غیرانتفاعی در بهار امسال باشد. خبرهای منتشرشده حاکی از آن است که شهریه برخی از این مدارس از ۱۸ تا۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

تورم تولیدکننده نقطه به نقطه در خدمات مربوط به «هنر، سرگرمی و تفریح»‌ نیز در بهار امسال به ۷۰.۸ درصد رسیده است.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار