بانک صنعت و معدن در خصوص بالاترین رقم قرارداد عاملیت ارزی با صندوق توسعه ملی در بین بانکها شفاف سازی کند

بانک صنعت و معدن که طبق آخرین صورتهای مالی خود در سال ۹۹ بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال زیان انباشته را ثبت کرده است. ۱۸ میلیارد و ۹۷۳ میلیون دلار قرارداد عاملیت ارزی با صندوق توسعه ملی از سال ۹۰ تا کنون دارد که در هیچ یک از گزارشات مالی خود نسبت به محل هزینه کرد این مبلغ توضیحی ارائه نداده است. لازم به ذکر است این مبلغ بالاترین رقم قرارداد عاملیت ارزی با صندوق توسعه ملی با ۲۴ بانک از سال ۱۳۹۰ تا سه ماهه سال ۱۴۰۰ می باشد. 

به گزارش اختصاصی رصد روز ، بخش عمده تسهیلات اعطایی از محل صندوق توسعه ملی تاکنون به صورت ارزی و بر اساس مفاد بند(خ) اساسنامه و با عاملیت بانک های طرف قرارداد به متقاضیان پرداخت شده. کل قراردادهای عاملیت ارزی منعقده با بانک‌های عامل تا پایان خرداد سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۱۶ میلیون و ۱۴۳ هزار دلار بوده است که در سال ۱۴۰۰ مطابق مصوبه ۲۱/۰۲/۱۴۰۰ هیئت عامل صندوق مبلغ ۳ میلیون و ۵۰ هزار دلار سهمیه برای بانک‌های عامل تصویب و قراردادهای عاملیت جهت امضا به بانکها ارسال شد.

از محل منابع قراردادهای عاملیت ارزی تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۱۸ طرح ارزی به مبلغ ۳۴ میلیون و ۳۱ هزار دلار تامین مالی شده است که از این میزان تعداد ۳۱۵ طرح با مبلغ مسدودی بالغ بر ۳۳ میلیون و هشتصد و نود و دو هزار دلار فعال بوده و تعداد ۳ طرح نیز به مبلغ ۱۳۹ میلیون دلار تسهیلات دریافتی خود را تسویه نموده اند.

از ۳۱۵ طرح فعال تامین مالی شده ۳۱۴ طرح تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ موفق به گشایش اعتبار اسنادی به مبلغ ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار شده و به ۳۰۹ طرح نیز مبلغی معادل ۲۲ میلیون و ششصد و هشتاد و یک هزار دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی جمهوری اسلامی پرداخت قطعی صورت گرفته است.

با توجه به منابع تخصیصی به  ۳۱۵ طرح ارزی فعال تامین مالی شده میزان پیشرفت مالی طرح ها صرفاً از محل منابع صندوق (نسبت مبالغ پرداختی به مسدودی) تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۰ حدود ۶۷ درصد می باشد لازم به ذکر است تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ از مجموعه ۳۳ میلیون و هشتصد و نود و دو هزار دلار منابع ارزی مسدود شده حدود ۶۲ درصد به طرح های حوزه نفت و گاز ،پالایش و پتروشیمی و حدود ۳۱ درصد نیز به طرح های فعال در بخش صنعت و معدن و حدود ۷ درصد نیز به سایر بخش های اقتصادی اختصاص داده شده است.

از سال ۱۳۹۰ تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۰ ،  ۱۱۶ میلیون و ۱۴۳ هزار دلار قرارداد عاملیت با بانکهای عامل توسط صندوق توسعه ملی امضا شده همچنین هفت میلیون و ۲۳۹ هزار دلار قرارداد سپرده گذاری در همین بازه زمانی به چشم می‌خورد که جمع مبلغ قرارداد ها را به ۱۲۳ میلیون و ۳۸۲ هزار دلار است مطابق مصوبه هیات عامل صندوق مبلغ ۳ میلیون و ۵۰ هزار دلار سهمیه جهت تخصیص به بانکهای عامل تصویب شد که طی ۹ فقره قرارداد در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ جهت امضا برای بانک های عامل ارسال شده است.

بررسی ها نشان می دهد توزیع سالانه تعداد و مبلغ قراردادهای عاملیت ارزی صندوق توسعه ملی با بانک های طرف قرارداد از سال ۹۰ تا سه ماهه سال قبل ۲۴ بانک بوده که جمع مبلغ قرارداد ها ۱۱۶ میلیون و ۱۴۳ هزار دلار نشان می‌دهد که بیشترین این قراردادها در سال ۹۴ با ۱۸ میلیون و ۶۳۲ هزار دلار دیده می شود.

اما بالاترین رقم قرارداد عاملیت ارزی صندوق توسعه ملی با ۲۴ بانک از سال ۹۰ تا سه ماهه سال ۱۴۰۰ با بانک صنعت و معدن بوده که مبلغ آن به ۱۸ میلیارد و نهصد و هفتاد و سه میلیون دلار می رسد گ این در حالی است که در هیچ یک از گزارش های مالی بانک صنعت و معدن نسبت به هزینه کردن این مبلغ توضیحی ارائه نشده

طبق آخرین صورت مالی بانک صنعت و معدن در سال ۹۹ این بانک یکصد و ۸ هزار و ۶۰۸ میلیارد ریال به بخش دولتی تسهیلات داده
مجموع تسهیلات بانک صنعت و معدن به بخش خصوصی در همین سال یک میلیون و ششصد و چهل و هفت هزار و ششصد و شصت و هشت میلیارد ریال بوده
مطالبات بانک صنعت و معدن از شرکتهای فرعی و وابسته در پایان سال ۹۹ به بیش از ۱۸ هزار و پانصد و هفتاد و هفت میلیارد ریال می رسد
با این حال در صورت های مالی این بانک در خصوص محل هزینه قراردادهای عاملیت ارزی با صندوق توسعه ملی در سنوات گذشته هیچ اظهارنظر یا اشاره ای به چشم نمی خورد.

قرارداد عاملیت ارزی بانک صنعت و معدن با صندوق توسعه ملی

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا