با دست‌های بسته در اقیانوس پربلا شنا کردیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: روزهای بسیار سختی بر نیروهای بهداشتی و درمانی گذشت و یکی از دلایل این بود که خط مقدم را نمی‌شناختیم و در اوج تنهایی بودیم و با دست‌های بسته در یک اقیانوس پربلا شنا کردیم.

به گزارش رصد روز ، به نقل از وزارت بهداشت، سعید نمکی در دیدار جمعی از هنرمندان و جانبازان به مناسبت حماسه ۹ آبان و سال روز اولین شکست عراق در آبادان و اهدای تندیس شهید دریاقلی سورانی که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: برخی افراد می‌گویند هنر، زبان زیبای گفت‌وگوی لطافت‌ها است، اما من می‌گویم که هنر زبان گفتمان عشق و عاشقی است و آنچه هنر می‌آفریند و همدلی را خلق می‌کند، جز عشق و عاشقی چیز دیگری نیست.

وی بیان کرد: بخشی از هنرمندان در برج عاج می‌نشینند و گروهی دیگر نیز توفیق دارند که همواره در کنار مردم باشند و به عبارت دیگر «قطره دریاست، اگر با دریاست / ور نه او قطره و دریا، دریاست.» این‌که عزیزی مانند پرستویی نازنین جاودانه در ذهن مردم می‌ماند به این دلیل است که همیشه در کنار مردم بوده چه پشت دوربین، چه روبه‌روی دوربین، چه در صحنه سینما و چه در کنار مردم در کارهای بزرگ.

نمکی گفت: شاید چون تک فرزند بودم، خداوند مرا برای روزهای سخت، خلق کرد. یادم است که اولین روزهای دفاع مقدس در کنار مردم استان خوزستان حضور داشتم و امروز سال روز اسارت شهید تنگویان نیز هست. هفته بعد از اینکه ایشان به اسارت گرفته شد، در همان محور آبادان – ماهشهر با یک مینی بوس به همراه بچه‌های جهاد، راه را اشتباهی می رفتیم، اما دیدم که یک چراغ خودرو خاموش و روشن شد و راننده کمپرسی به ما گفت که راه را اشتباه می روید و ۱۰۰ متر دیگر به سنگر دشمن می رسید.

وزیر بهداشت اظهار کرد: توفیق دارم که در روزهای سخت در کنار مردم عزیز سرزمینم در شرایط سیل، زلزله و مبارزه با کرونا باشم. روزهای اول مسئولیتم در وزارت بهداشت با سیلاب‌های گسترده در ۲۵ استان و شرایط بسیار وحشتناک در ۶ استان روبه‌رو شدیم و هیچ روزی از تعطیلات نوروز سال گذشته را در کنار خانواده نبودم و ۹ سفر استانی به مناطق مختلف سیل زده داشتم.

نمکی ادامه داد: در ایام عید نوروز و تعطیلات نوروزی شرایط ویژه‌ای در برخی استان‌ها از جمله تلفات گاومیش‌ها، گوسفندها و دیگر مشکلات داشتیم و به لطف خدا حتی یک مورد اپیدمی در کل کشور نداشتیم و سازمان جهانی بهداشت آن را افتخاری برای ایران دانست.

دکتر هملمن نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران وقتی که دانشجویان ایرانی ووهان را به ایران آورده بودیم در پاسخ به سوالی در مورد توان مدیریتی ایران برای مقابله با ویروس کرونا در اوج، گفت ایرانی که توانست سیلاب ها را بدون یک مورد اپیدمی مدیریت کند، حتما در این زمینه هم موفق خواهد شد.

هیچ وقت سوار قطار سیاست نشده‌ام

وی بیان کرد: همشهری من سهراب می‌گفت «من قطاری دیدم که سیاست می‌بُرد و چه خالی می‌رفت». بنده هرگز و هیچ وقت سوار قطار سیاست نشده‌ام و تحت تاثیر هیچ تفکر و اندیشه‌ای نبودم جز عشق مردم که به قول دکتر شریعتی در ابتدای هبوط مرا کسی نساخت، خدا ساخت، نه آن‌چنان که کسی می خواست که من کسی را نداشتم، کسم خدا بود کس بی کسان.

وزیر بهداشت گفت: پدرم یک راننده کامیون و مادرم یک زن قالی باف بود و خودم را به هیچ قطب و قدرتی گره نزدم و وامدار احدی جز مردم سرزمینم نیستم و فکر می‌کنم که امروز آنچه که دلم می خواهد هنوز نتوانسته‌ام برای کرامت و بلندمرتبگی مردم انجام دهم و قدم بردارم و هنوز هم خودم را به شدت مدیون مردم می دانم. خودم را خاک پای تمام مردم این سرزمین و سرباز کوچکی می دانم که آماده همه نوع جان فشانی برای هدیه به ماندگاری نظام جمهوری اسلامی هستم.

نمکی افزود: همیشه گفته‌ام که وزیر بهداشت همه مردم این سرزمین اعم از شیعه، اهل سنت، زرتشتی، کلیمی، مسیحی، بی دین، راست، چپ، بی خط و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستم و خودم را متعهد به پاسداری از سلامت همه مردم این سرزمین نه قشر خاصی می‌دانم.

هنرمندان حق بزرگی به گردن مردم دارند

وی اظهار کرد: هنرمندان همیشه در تاریخ این سرزمین آنهایی که در کنار مردم بودند و عاشقانه برای آنها قدم بر می دارند، قلم و رقم زده و آثاری ساخته یا هنر آفریده‌اند، حق بزرگی بر گردن مردم این سرزمین دارند. وقتی شاهنامه فردوسی را ورق می زنید، می بینید که چه بزرگ مردی در حق ادبیات این سرزمین شد و چه در ماندگاری ادب فارسی، این بزرگ مرد هنرنمایی کرد. از جنبه‌های مختلف وقتی سعدی، حافظ، مولانا، تاریخ سینما و دیگر جنبه های هنر و ادبیات را ورق می‌زنید، سرشار از افتخار است.

وزیر بهداشت ادامه داد: وقتی تاریخ سینمای دفاع مقدس را مطالعه می ‌کنید، یک رویکرد بسیار جدید و ممتاز در تاریخ سینمای ایران است. آنچه که سینمای ایران در تاریخ دفاع مقدس خلق کرد، چه در حوزه فیلم مستند و چه فیلم داستانی، یک دگرگونی عظیم در عرصه سینمای ملی ما ایجاد کرد، چون چاشنی عشق را به همراه داشت. صحنه‌ هایی را به تصویر کشید و در قاب تصویر ماندگار کرد که جزو عاشقانه‌ترین صحنه‌های حقیقی عشق ‌ورزی و صحنه‌ های راستین بدون روتوش بود.

نمکی بیان کرد: سینمای دفاع مقدس فصلی نو در سینمای کشور خلق کرد و با وجود کم مهری‌ها و بعضی از کاستی‌ها، سینمای دفاع مقدس به یک مدل و روش و شیوه جدیدی از هنر سینما در عرصه ملی شد. معتقدم که هنر، زبان گفتمان عشق و هنرمند لطیف ترین عاشق روی زمین است و قدردانی شما از این سرباز کوچک نظام سلامت، دلگرمی بزرگی است.

سختی‌های فرماندهی مقابله با کرونا

وزیر بهداشت ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و مدافعان سلامت گفت: به عنوان برادر کوچکی که این عرصه را اداره می‌کنم و در روزهای بسیار سختی که بر مجموعه ما گذشت، تصور می‌کنم تفاوتی که ما در این دفاع با دفاع مقدس داشتیم این بود که در دفاع مقدس خط را می‌شناختیم و می دانستیم که هواپیما از کجا می آید، اما اینجا اصلا خط مقدم نمی‌شناختیم و کسی که با عشق و مهر در کنار ما نشسته بود و نگاهش سرشار از مهربانی و عشق بود، بمب ویروس بود  که ما را آلوده می کرد و خودمان خبر نداشتیم و این قدر این میدان گسترده بود و این آلودگی این قدر دامن‌گیر شده بود که فرماندهی این عملیات را بسیار سخت می کرد و شب‌های زیادی بیدار نشسته‌ام و می‌نشینم و تا صبح با استان‌ها و بیمارستان‌ها در ارتباط هستم. در همین خوزستان در همه‌گیری اخیر دیدم که تخت‌های آبادان پر می‌شود، بیماران شادگان و خرمشهر را شبانه مدیریت می‌کردم که به اهواز یا دزفول بروند و گاهی اوقات خودم هم حیرت می کنم که خدایا این چه انرژی بود که عطا کردی.

نمکی افزود: روزهای اول اگر می خواستیم برای نیروهای مان می خواستیم ماسک وارد کنیم، به هر طریق همه راه ها را می بستند و شب تا صبح خوشحال بودیم که این محموله ها به عمان رسید اما متاسفانه نمی رسید و در اوج تحریم های ناجوانمردانه بودیم و از سوی دیگر با درون سرزمین خودمان هم زبان گفتمان مشترک نداشتیم و برخی ها این طوفان را اینقدر نسیم ملایم فرض کرده بودند که توجیه خطر ویروس، پوست من را می کند.

برخی، ویروس کرونا را باور نمی‌کردند

وزیر بهداشت بیان کرد: برخی افراد در کشور اصلا بیماری و ویروس کرونا را باور نمی کردند. یک روز در هیات دولت عصبانی شدم و دکتر علی عسکری رییس سازمان صدا و سیما چندی پیش به من گفت یادت است که روزهای اول بهمن ماه می گفتی که تا این آتش در نیستان این ممکلت نیفتد و تا زمانی که تک تک خانواده های خودمان درگیر نشوند، باور نخواهیم کرد که این ویروس و بیماری، موضوعی جدی است.

نمکی افزود: روزهای تنهایی غم انگیزی را ما و همکاران مان گذراندیم اما باید صادقانه بگویم که در کنار این روزهای غم انگیز، نسیم های بهاری فرح بخشی هم داشتیم و در میان این فرح بخش ترین ها، یکی از آنها همین ملازمت و دلجویی اصحاب هنر بود که با لطافت، ظرافت و زیبایی در کنار ما بودند. بچه های جبهه، جنگ، سپاه، نیروهای مسلح و  مردم با عشق زیادی وفاق ملی ایجاد کردند که احیای یک سرمایه اجتماعی بی بدیل بود و فکر می کنم که علیرغم همه رنج ها که کشیدیم، این سرمایه بی بدیل اجتماعی که به صحنه آمد و نشان داد که کشوری که برای ماسک، ونتیلاتور و لباس محافظتی پرستاران، التماس می کند، در دو ماه به یک تولید کننده بزرگ و به یک صادر کننده مطرح در منطقه تبدیل شد.

قبل از ورود ویروس به کشور خودمان را آماده و سنگرآرایی کردیم

وزیر بهداشت گفت: ما مدیریت کرونا را بر مبنای روزهای سخت دفاع مقدس در کشور انجام دادیم و از قبل از ورود ویروس به کشور، خودمان را آماده و سنگرآرایی کردیم. یک بیمار پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد. آب غیزانیه چند ساعت قطع شد مردم با مشکل روبرو شدند اما در اوج کرونا در خوزستان که موج بسیار سنگینی هم بود، یک بیمار پشت در هیچ بیمارستانی نماند. به هیچ بیماری نگفتیم که چون نداری، به بیمارستان نیا حتی هزاران افغانی بدون کارت را رایگان معالجه کردیم و به هیچ کس نگفتیم که به دلیل سن بالا باید ونتیلاتور را از تو جدا و به جوان ترها وصل کنیم و این افتخاراتی است که برای جمهوری اسلامی ایران عاشقانه خلق شد و اعتقاد دارم که گرچه زیرساخت و امکانات داشتیم اما آنچه که اتفاق افتاد و ما را تا اینجا سرافراز پیش برده، فقط حس عاشقانه مردمی است که به صحنه آمدند و پرستاری است که ۱۲ ماه است کارانه خود را نگرفته و خودش را طلبکار نمی داند بلکه خودش را بدهکار مردم می داند و با حس بدهکاری به صحنه آمده نه طلبکاری که به خیابان برود و گروکشی کند که اول پولم را بدهید تا من هم کار کنم و ما تازه بعد از مدت ها داریم  مطالبات پرستاران را پرداخت می کنیم.

نمکی افزود: انتظاری که به عنوان یک برادر کوچک از این جمع ارجمند والامقام دارم اول اینکه امروز مردم از تکرار گفتمان گذشته، خسته هستند. مردم نسبتا افسرده ای داشتیم. ۳۰ سال پیش معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم و اولین کاری که کردم، ادغام خدمات سلامت روان در نظام شبکه بهداشتی بود چون روان های پریشان خیلی از مشکلات جامعه و کشور را می توانند رقم بزنند. دل مردگی و افسردگی جزیی از زندگی ما حتی از کرونا شده بود و لحظه های فرح بخش و نشاط آور، کمتر برای مردم حلق کرده ایم و طنز ها هم بیشتر مبتذل بوده تا ظنز نشاط آورِ مثبت.

اصحاب هنر، زمختی‌ها را با لطافت بیان کنند

وی بیان کرد: امروز جامعه با انزوا و ایزولاسیون و فاصله گذاری آن هم در قومی مثل ایرانی که متفاوت از اروپایی، خونگرم و اهل رفت و آمد هستند، روبرو هستیم و اصحاب هنر در لطافت این شرایط زمخت خیلی می توانند کمک کنند چون زبان هنر، زبان لطافت است و حتی زمختی ها را می توان با لطافت و با زیبایی گفت.

وزیر بهداشت گفت: صدا و سیما گرچه تلاش های خیلی زیادی می کند اما کسری ها و کمبودهایی در محتوا و محصولات دارد و تقاضا دارم که اصحاب هنر به صحنه بیایند و امروز فرزندان ما، مهرگریزی را تمرین می کنند و بچه ای که با همه وجود در آغوش پدر بزرگ و مادر بزرگ می رفته، بدون اینکه بداند کرونا یعنی چه در دو متری این گرم ترین آغوش، او را عقب می کشیم و در ذهن خود می گوید من چه گناهی کرده ام من که داشتم می رفتم عزیزترین معشوقم را ببوسم. استمرار این حالت، بچه های ما را بیمار و گرفتار می کند. مهرگریزی و عدم تشکیل جمع های صمیمی، یک بحث بسیار مهم روانی است که هنرمندان عزیز می توانند در این عرصه نقش آفرینی کنند.

نمکی اظهار کرد: به تصویر کردن حماسه بسیار بی بدیل بسیار مهم است به ویژه در زمانی که در همین شرایط سخت، عده ای  پول پارو می کردند اما همکاران ما در بیمارستانها، رنج جارو می کردند و عده ای در هوای لطیف دستگاه های خنک کننده لمیده بودند، همکاران ما بر سینه بیمار، خمیده بودند و مبتلا به این بیماری می شدند. بنابراین خلق هنرمندانه این حماسه در تصویرها و قاب تصویرها چه عکس، چه سینما و سایر هنرها و به یادماندن آن در نوشتار خیلی مهم است. خودم خاطرات هر روزم را می نویسم و کتابی در مورد روزهای سخت کرونا خواهم نوشت. اینکه هنرمندان بتوانند در زدودن جوّ خشونت، افزایش جوّ مهرورزی، به تصویر کشیدن حماسه بزرگ و ماندگار خدمات مدافعان سلامت در تاریخ سرزمینی که ممکن است هر دو قرن چنین اتفاقی رخ دهد، خیلی به ما کمک می کند.

 

 

 

 

 

ایرنا

مطالب مرتبط