بررسی معاملات این هفته بازار سهام

به گزارش رصد روز، در این هفته بازار سهام ۳ روز معاملاتی داشت که طی این ۳ روز، رشد کمی را ثبت کرد. البته این نوع از حرکت که بازار اخیرا دچار آن شده، بیشتر از اینکه رشد یا افت محسوب شود، تحت عنوان درجا زدن شناخته می شود.

درجا زدن بورس تقریبا یک ماه است که آغاز شده و طی این مدت شاخص مدتی بالا می رود و دوباره به سمت پایین برمی گردد. حالا در این هفته، نوبت بالا رفتن بازار بود.

طی ۳ روز معاملاتی این هفته، شاخص کل بورس ۱۷ هزار واحد معادل ۷۷ صدم درصد رشد کرد. شاخص هم وزن ۱۱ هزار واحد معادل ۱.۴۵ درصد بالا رفت و شاخص فرابورس هم ۳۳۹ واحد معادل ۱.۱۸ درصد رشد داشت.

سقوط مجدد ارزش معاملات

ارزش معاملات خرد در این هفته بسیار کم بود. نسبت به چند هفته گذشته، میانگین معاملات این هفته کمترین رقم محسوب می شود. در روز شنبه تنها ۶۲۰۰ میلیارد تومان معامله خرد در بازار سهام انجام شد که نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، ۲۴۰۰ میلیارد تومان کاهش داشت.

البته به دلیل قرار گرفتن روز شنبه میان دو تعطیلی دو روزه، طبیعی بود که ارزش معاملات کم شود. اما نکته با اهمیت این بود که پس از پایان تعطیلات نیز رقم معاملات به حالت عادی بازنگشت.

سه شنبه رقم معاملات ۷۷۰۰ میلیارد تومان شد که یکی از کمترین ارقام ارزش معاملات در سال ۱۴۰۲ محسوب می شود. روز چهارشنبه هم رقم معاملات ۷۵۰۰ میلیارد تومان بود تا ثابت شود بورس همچنان در رکود به سر می برد.

خروج پول با شیب کم

با وجود رشد شاخص ها در این هفته، اما برآیند کلی ورود و خروج پول حقیقی ها به بازار طی هفته جاری منفی بود. در روز شنبه حقیقی ها حدود ۳۰ میلیارد تومان پول جدید وارد بازار کردند.

سه شنبه هم ۱۸۰ میلیارد تومان دیگر پول به بازار تزریق شد اما در روز چهارشنبه ورق برگشت و حقیقی ها حدود ۲۹۰ میلیارد تومان پول از بازار بیرون کشیدند.

با این حساب در این هفته حدود ۸۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شده که البته رقم قابل توجهی نیست.

قدرت خریداران بیشتر است

با اینکه وضعیت بازار طی چند هفته گذشته خوب نبوده اما در اکثر روزها، خریداران حقیقی قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان حقیقی داشته اند.

در این هفته هم در تمام ۳ روز معاملاتی، حقیقی ها قدرت خرید بالاتری نسبت به قدرت فروشندگان داشته اند. در روز شنبه شاخص قدرت خریداران حقیقی ۱.۲۸ بود. سه شنبه این شاخص به عدد ۱.۳۱ رسید و چهارشنبه هم عدد ۱.۱۸ را ثبت کرد.

با این حساب می توان گفت که همچنان خریداران حقیقی که پول های درشت دارند، عقب نشینی نکرده اند و در حال خریدهای جدید خود برای دوره رشد بعدی بازار هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا