بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در دولت آغاز شد

در جلسه امروز هیات دولت، پس از ارائه گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه از کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، اعضای دولت بررسی کلیات لایحه بودجه را در دستور کار خود قرار دادند.

به گزارش رصد روز ، از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، جلسه هیات دولت روز چهارشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد و در این جلسه پس از ارائه گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه از کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، اعضای دولت بررسی کلیات لایحه بودجه را در دستور کار خود قرار دادند.

تصویب آیین‌نامه اعطای تسهیلات به کارکنان دستگاه‌های متقاضی انتقال از تهران و کلانشهرها

هیات وزیران در جلسه امروز با پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور مبنی بر آیین‌نامه اعطای تسهیلات به کارکنان دستگاه‌های اجرایی متقاضی انتقال از تهران و کلانشهرها، موافقت کرد.

حمایت­‌ها و تسهیلات موضوع این آیین‌نامه شامل تمامی کارمندان رسمی و پیمانی و عناوین مشابه شاغل در وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، موسسات عمومی غیردولتی و سایر دستگاه‌های موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری که تمایل به انتقال دائم از تهران و کلانشهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، کرج، اهواز و قم به سایر نقاط کشور را داشته باشند، خواهد بود.

انتقال کارمندان به شهرستان‌های استان تهران و نیز شهرستان‌هایی که مرکز آنها (۵۰) کیلومتر یا کمتر با سایر کلانشهرها فاصله دارند مشمول تسهیلات موضوع این آیین‌نامه نخواهد بود.

همچنین برای استفاده از تسهیلات این آیین‌نامه باید حداقل ۵ سال از دوره خدمتی کارمندان رسمی و پیمانی تا بازنشستگی آنان باقی مانده باشد و ایثارگران و فرهنگیان در استفاده از تسهیلات این آیین‌نامه اولویت خواهند داشت.

حمایت‌ها و تسهیلات مندرج در آیین‌نامه یاد شده شامل پرداخت هدیه انتقال به میزان یک ماه حقوق و مزایای مستمر به کارمندان از محل اعتبارات خدمات رفاهی، افزایش هزینه­ جابجایی محل خدمت و هزینه سفر به میزان دو برابر، کارمندانی که به مناطق کمتر توسعه یافته و بد آب و هوا انتقال می‌یابند با رعایت قوانین و مقررات مربوط و در شرایط مساوی از حداکثر سقف امتیاز (حسب مدرک تحصیلی) در بند (۱) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری برخوردار خواهند شد، است.

پرداخت هدیه ازدواج از محل اعتبارات خدمات رفاهی دستگاه مربوط به میزان یک ماه حقوق و مزایای مستمر علاوه بر هدیه قابل پرداخت به عموم کارکنان، انجام معاینات پزشکی به صورت دو سال یکبار برای کارمندان انتقالی، همسر و فرزند تحت تکفل آنان به صورت رایگان توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان، برخورداری کارمندان انتقالی، همسر و فرزندان تحت تکفل آنان از امکانات ورزشی تحت پوشش وزارت ورزش و جوانان از دیگر موارد حمایت‌ها و تسهیلات مندرج در آیین‌نامه یاد شده هستند.

کارمندانی که در اجرای این آیین‌نامه از تهران و کلانشهرها منتقل می‌شوند، به مدت (۱۰) سال مجاز به انتقال و بازگشت به تهران و کلانشهرها نخواهند بود. چنانچه استفاده‌کنندگان از تسهیلات این آیین‌نامه قبل از انقضای مهلت فوق قصد انتقال به تهران و کلانشهرها را داشته باشند، امتیازات متعلقه به آنان در قالب این آیین‌نامه با ارزش روز محاسبه و مسترد خواهد شد.

موافقت با تأسیس مرکز منطقه‌ای آموزشی و پژوهشی مدیریت خطرپذیری و تاب‌آوری زلزله 

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه بین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد در خصوص تأسیس مرکز منطقه ­ای آموزشی و پژوهشی مدیریت خطرپذیری و تاب­آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا موافقت کرد.

هدف اصلی مرکز یاد شده، کمک به کشورهای واقع در غرب و مرکز آسیا در زمینه مدیریت کاهش ریسک زلزله و توسعه روش‌های مناسب جهت ایجاد تاب‌آوری نسبت به زلزله های احتمالی براساس خصوصیات فیزیکی، اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی است و به شکل یک بستر پژوهشی و آموزشی در زمینه پیشگیری و آمادگی عمل می‌کند.

همچنین تأکید اصلی فعالیت‌های این مرکز بر انجام تحقیقات، برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی، ارائه توصیه‌های سیاستگذاری، تسهیل انتقال فناوری و ترویج همکاری و تبادل تجربیات منطقه‌ای است.

هیات وزیران همچنین به پیشنهاد معاونت حقوقی رییس جمهوری، آیین‌نامه اجرایی بندهای (الف) و (ب) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور درخصوص افزایش حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح را اصلاح کرد.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

ایرنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار