بیوگرافی صفیه فیروزی خلبان زن افغانستانی

به گزارش رصد روز ، صفیه فیروزی خلبان زن افغانستانی متولد ۱۳۶۹ است که در سال ۹۰ اولین پرواز خود را تجریه کرد و خلبان هواپیمایی شد که ۸ سرنشین را با خود حمل می کرد. با همسر خود طی دوره های آموزشی آشنا شد و ماحصل ازدواجشان یک دختر بود. در ادامه بیوگرافی صفیه فیروزی خلبان زن افغانستانی را می خوانیم ؛

فردی که در دهه ۹۰ و بعد از تصرف افغانستان توسط طالبان، همراه خانواده‌اش به پاکستان مهاجرت کرد. اما بعد از سقوط طالبان فیروزی و خانواده‌اش به کابل برگشتند.

 

بیوگرافی صفیه فیروزی خلبان زن افغانستانی

او هنگامی که در دبیرستان تحصیل می‌کرد با دیدن یک آگهی تلویزیونی به آکادمی نظامی رفت تا خلبان شود. صفیه فیروزی در آنجا متوجه شد که فرماندهی نیروهای هوایی افغانستان در جستجوی دخترانی است که در بخش خلبانی آموزش ببینند و خدمت کنند. به گفته صفیه فیروزی، ۱۳ دختر در آن برنامه درخواست دادند اما تنها او توانست در امتحانات موفق شود و به عنوان خلبان وارد نیروی هوایی افغانستان شود. دومین زن خلبان افغانستانی.

بیوگرافی صفیه فیروزی خلبان زن افغانستانی 2

صفیه فیروزی در دوران آموزشی، با همسر خود محمد جواد نجفی آشنا شد و بعدها با وی ازدواج کرد. این خلبان زن افغانستانی در سال ۲۰۱۵ دوران آموزشی خود را تمام کرد.

او در این مدت فرزندی به نام نرگس را به دنیا آورد اما مجددا به کار برگشت. او در این مدت هزار پرواز انجام داده بود و یکی از زنان خلبان موفق کشورش بود.

فیروزی با هواپیمای c-208 پرواز می‌کرد. هواپیمای ترابری که گفته می‌شود در هنگام جنگ علیه دشمن بسیار مهم است. به خصوص درباره کشور کوهستانی مانند افغانستان که از این هواپیما برای انتقال تجهیزات به نیروهای زمینی استفاده می‌شود.

بعد از سقوط طالبان کم کم زمینه اشتغال و فعالیت زنان در جامعه افغانستان فراهم شده بود و صفیه فیروزی می‌خواست بر دیگر زنان تاثیر بگذارد. حتی اگر با چالش‌های بسیاری مواجه باشد.

 

بیوگرافی صفیه فیروزی خلبان زن افغانستانی 3

 

اگرچه او از اولین حمله طالبان به کشورش در امان ماند، اما از دومین حمله جان سالم به در نبرد و سنگسار شد. جز او سه زن خلبان دیگر در افغانستان حضور داشتند.

 

 

در پایان بیوگرافی صفیه فیروزی خلبان زن افغانستانی می خوانیم ، اما پیش از او ، نیلوفر رحمانی اولین خلبان زن افغانستانی بود که برنده جایزه بین‌المللی زنان شجاع از وزارت امور خارجه آمریکا شد. رحمانی سال ۲۰۱۸ به آمریکا پناهنده شد

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا