بی مهری به اقتصاد ایران در تمام دهه‌های گذشته

اکنونِ اقتصاد ایران محصول بی توجهی و تصمیم گیری‌های غلط در دهه‌های گذشته است.

به گزارش رصد روز، اکنونِ اقتصاد ما محصول بی توجهی و تصمیم گیری‌های غلط در دهه‌های گذشته است. در ادامه برخی از این تصمیم گیری‌ها و برنامه‌ها را طی دهه‌های مختلف می‌خوانید.

کلیه مطالبات کارکنان رسمی و پیمانی دولت تا پایان سال باید پرداخت شود و ادارات دولتی طلب هیچ کارمندی از بابت اجرای مقررات استخدامی را نباید به سال بعد موکول کنند.

وزارت دارایی و امور اقتصادی طی بخشنامه‌ای دستور پرداخت مطالبات کارمندان را صادر کرد. در این بخشنامه اضافه شده که از موسسات و ادارات نباید درخواست‌های متعددی برای تامین اعتبارات تعیین‌شده پرداخت شود.

سازمان خط لوله دولتی ترکیه اعلام کرد: به زودی هیاتی از ترکیه عازم تهران می‌شود تا درباره پیشنهاد ارسال گاز طبیعی ایران از طریق یک خط لوله به ترکیه به بحث بپردازد.

مقام‌های این هیات در مورد طرح خرید ۲۸۰ میلیارد میلیارد فوت مکعب (۸ میلیارد مترمکعب) با مقام‌های ایرانی ملاقات و گفتگو خواهند کرد.

شرکت‌های نفتی ژاپن با شرکت ملی نفت ایران درخصوص خرید نفت خام در معاملات بلندمدت و مستقیم و در دوره سه ماهه تابستانی «جولای تا سپتامبر» به توافق رسیدند.

روزنامه نیهون کیزای در این زمینه گزارش داد که نرخ خرید نفت خام از ایران در معاملات مستقیم بر پایه نرخ نفت خام عربستان سعودی تصمیم‌گیری می‌شود.

در این توافق بنا شده است که نرخ نفت خام سبک ایران در هر بشکه از نفت خام سبک عربستان سعودی ۱۰ سنت کمتر باشد که این تفاوت نسبت به دوره سه ماهه پیشین «آوریل تا ژوئن» ثابت مانده است.

نرخ خرید نفت خام سبک عربستان سعودی در ماه گذشته ۳۶ دلار و ۱۵ سنت بوده است. این گزارش نشان می‌دهد که در این توافق همچنین تصمیم بر این گرفته شد که نرخ نفت خام سنگین ایران در هر بشکه ۱۵ سنت کمتر از نفت خام میدیام عربستان سعودی در ماه گذشته ۴۴ دلار و ۵۰ سنت بوده است.

برآورد‌ها نشان می‌دهد دولت در سه ماه نخست سال جاری ۶۰۰ میلیارد تومان بیش از منابع پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه به پرداخت یارانه نقدی اختصاص داده است. نکته‌ای که می‌تواند تاخیر‌های اخیر در واریزی یارانه نقدی را معنی کند. مسوولان اقتصادی دولت در ماه‌های اخیر بار‌ها بر مشکل تامین منابع مالی در زمینه پرداخت یارانه نقدی تاکید کرده اند.

آمار‌های موجود در زمینه پرداخت یارانه نقدی و کسری احتمالی ۶ هزار میلیارد تومانی در این زمینه موجب شده تا محمدباقر نوبخت در جمع اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عزم جدی برای شناسایی اقشار پردرآمد را اعلام کند.

در حالی هم‌اکنون کسری بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها برای دولت در سال‌جاری پیش‌بینی شده است که کارشناسان اقتصادی از حذف یارانه نقدی اقشار ثروتمند در شتاب بالا به‌عنوان سناریوی اصلی مقابله با این کسری بودجه یاد می‌کنند. سناریوی دوم بر کاهش تعداد پرداخت یارانه نقدی در سال تاکید دارد.

در صورتی که دولت نتواند ثروتمندان را از لیست یارانه‌بگیران حذف کند، می‌تواند با حذف یارانه ۲ ماه تمام متقاضیان و پرداخت ۱۰ یارانه نقدی در سال کسری بودجه پیش‌بینی شده در رابطه با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را جبران کند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار