تامین مالی دولت از محل فروش اوراق

وزارت اقتصاد اعلام کرد: برای تامین مالی اقتصاد کشور در سال ۱۴۰۲ در مجموع ۱۶۵.۴۴۸ میلیارد تومان شامل ۱۰۸.۴۴۸ میلیارد تومان به صورت فروش نقدی و ۵۷.۰۰۰ میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه اسلامی تامین مالی انجام شده است.

به گزارش رصد روز، وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار گزارشی اعلام کرد: این وزارتخانه در ادامه اقدامات برای تامین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و چهار هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین سرمایه) و یک مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرد.

جزئیات بیست‌وچهارمین عرضه اوراق بدهی
بر اساس این گزارش، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، بیست و چهارمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در مجموع مبلغ ۴.۴۵۱ میلیارد تومان به صورت نقدی از محل فروش اوراق تامین شد.

لازم به ذکر است با احتساب مبلغ و فروش اوراق در هفته‌های قبل، تاکنون مجموعاً ۱۰۸.۴۴۸ میلیارد تومان دولت از طریق انتشار اوراق نقدی تامین مالی کرده است.

شایان ذکر است در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال جاری به مبلغ ۱۰۸.۴۴۸ میلیارد تومان، تا کنون مبلغ ۱۸۵.۷۴۳ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور برای تسویه اصل و فرع اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی می‌باشد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط