تب‌وتاب بازار ارز کم شد

تحلیلگران بر این باور هستند که نبود سیگنال خبری جدید در کنار فضای نیمه‌تعطیل بازار سبب شده تا شاخص‌های ارزی روند‌های قیمتی جدیدی را آغاز نکنند.

به گزارش رصد روز، بررسی‏‏‌های به‌عمل آمده از گفت‏‏‌وگوی فعالان بازار ارز تهران گویای آن است که برخی از این افراد از فعال شدن انتظارات تورمی در روز‌های آخر سال سخن می‌گویند. به عقیده این افراد پس از انتخابات با نزدیک شدن به‏‏‌روز‏‏‌های پایانی سال سطح عمومی تقاضا افزایش می‌یابد و در صورتی که بازار ساز از حضور خود در بازار بکاهد احتمال شکل‏‏‌گیری روند‏‏‌های افزایشی وجود دارد.

کارشناسان معتقدند که ادعای فعالان بازار از پایه درستی برخوردار نیست و با توجه به روند بازار در هفته‌های اخیر بانک مرکزی می‌تواند نرخ ارز تا پایان سال را در بازه قیمتی حال حاضر حفظ کند. در این میان بازار ارز تهران در روز‌های نیمه تعطیل و برفی ابتدای هفته جاری نوسانات سبکی را صورت داد. قیمت دلار آزاد در بازار روز شنبه با حدود ۱۰۰ تومان رشد نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته در رقم ۵۷ هزار و ۲۵۰ تومان معامله شد. همچنین قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید نیز با رشد ۱۷۰ هزار تومانی در رقم ۳۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله شد.

تعلل نرخ ارز در روز‌های سرد
در روز‌های ابتدایی هفته جاری همزمان با کاهش دمای هوا، از تب‌وتاب معاملات ارزی نیز کاسته شد. تحلیلگران بر این باور هستند که نبود سیگنال خبری جدید در کنار فضای نیمه‌تعطیل بازار سبب شده تا شاخص‌های ارزی روند‌های قیمتی جدیدی را آغاز نکنند. بر این اساس قیمت دلار آزاد که در روز‌های پایانی هفته گذشته سقف کانال ۵۶ هزار تومانی را شکسته و در رقم ۵۷ هزار و ۱۵۰ تومان معامله می‌شد، در بازار صبح روز شنبه فعالیت خود را با ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ مذکور در رقم ۵۷ هزار و ۳۰۰ تومان آغاز کرد.

تا ساعات پایانی بازار در این روز بخشی از رشد قیمت جبران شد و در نهایت دلار با ۱۰۰ تومان رشد به فعالیت خود در بازار روز شنبه پایان بخشید. همچنین یورو در این روز حدود ۵۰ تومان افت کرد و در رقم ۶۱ هزار و ۹۵۰ تومان معامله شد. پوند نیز با رشد قیمتی ۱۰۰ تومانی به رقم ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

البته نرخ‌های فردایی در معاملات عصر روز شنبه و حتی بازار تعطیل روز یکشنبه رشد داشتند و همین امر سبب شد تا فعالان ارزی بازگشایی بازار در روز دوشنبه را افزایشی پیش‌بینی کنند. اما در سوی دیگر بازار ارز تهران یعنی معاملات رسمی ارز، دلار نقدی در آرامش و ثبات قیمت به فعالیت خود ادامه داد. روز گذشته قیمت اسکناس رسمی دلار بدون تغییر نسبت به نرخ پیشین در رقم ۴۲ هزار و ۹۲۰ تومان معامله شد. نرخ فروش حواله نیز مانند نرخ نقدی بدون تغییر در رقم ۳۹ هزار و ۸۶۴ تومان به فعالیت خود ادامه داد.

رشد همگانی خانواده سکه
بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در بازار تهران مشاهده می‌شود که نرخ دلار آزاد تاثیر مستقیمی در شکل گیری قیمت سکه دارد. در بازار روز شنبه نیز رشد نسبی قیمت دلار تابلو‌های بازار سکه و طلا را سبز کرد. بر این اساس قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید با حدود ۱۷۰ هزار تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۳۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله شد. نیم و ربع سکه نیز با رشد قیمت یکسان ۱۰۰ هزار تومانی به ترتیب در ارقام ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شدند. همچنین حباب سکه طلای طرح جدید که اختلاف میان ارزش ذاتی و بهای معامله شده آن در بازار را به نمایش می‌گذارد نیز در بازار روز شنبه در کانال قیمتی ۶ میلیون تومانی محاسبه شد.
برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار